Poruszanie się w terenie zurbanizowanym, wchodzenie do pomieszczeń i przeszukiwanie budynków, walka na krótkich dystansach – tego m.in. uczyli się instruktorzy szkół podoficerskich wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk obrony terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej. Podoficerowie szkolili się z czarnej taktyki pod okiem operatorów z jednostki wojskowej Formoza.
O dodatkowe szkolenie podoficerów z walki w terenie zurbanizowanym i pomieszczeniach zabiegały szkoły. – Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim chcemy doskonalić umiejętności kadry instruktorskiej i podnieść kwalifikacje naszych podoficerów – mówi st. chor. sztab. Michał Rózga, komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. – Po drugie potrzebna jest nam standaryzacja procedur. Mamy sześć szkół podoficerskich i choć szkolimy swoich kursantów według tych samych programów, to różnymi sposobami. A trzeba to ujednolicić. I właśnie dlatego zwróciliśmy się do najwyższej klasy specjalistów od czarnej taktyki, czyli żołnierzy wojsk specjalnych – dopowiada komendant.
W tygodniowym szkoleniu zorganizowanym w Poznaniu wzięło udział ponad 20 podoficerów – instruktorów ze szkół podoficerskich wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, wojsk obrony terytorialnej, a także szkoły podoficerskiej logistyki i Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowo do udziału w zajęciach zaproszono szturmanów z 6 Brygady Powietrznodesantowej.
– Spotykając się z kursantami i kadrą instruktorską szkół podoficerskich i bazowych kursów podoficerskich w jednostkach wojskowych usłyszeliśmy, że nasi koledzy potrzebują wsparcia merytorycznego w szkoleniu z tej tematyki. Postanowiliśmy pomóc. Wsparcie wojskowe, czyli tzw. military assistance, jest jednym z głównych zadań wojsk specjalnych – mówi „Juri”, starszy podoficer Jednostki Wojskowej Formoza. – Nie chcieliśmy prowadzić kursów w każdej ze szkół podoficerskich, więc zainteresowanym zaproponowaliśmy uczestnictwo we wspólnym kursie instruktorsko-metodycznym – opowiada podoficer. Zajęcia odbyły się pod koniec listopada na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. – Szkolenie poprowadzili doświadczeni podoficerowie z Formozy, operatorzy z wieloletnim stażem służby w zespołach bojowych i doświadczeniem zdobytym w misjach poza granicami kraju – wyjaśnia „Juri”.
Operatorzy przyznają, że program kursu oparty został na taktyce, którą Formoza wykorzystuje od kilkunastu lat. – Chodzi tu o taktykę walki w terenie zurbanizowanym i w pomieszczeniach. Nie chodziło nam jednak, by w tydzień z podoficerów np. wojsk lądowych zrobić operatorów wojsk specjalnych. Chcieliśmy dać podstawy, dzięki którym w przyszłości opracują swoje programy szkoleniowe – mówi „Juri”. Komendant SPWL wyjaśnia, że szkolenie z tej dziedziny jest dla podoficerów szczególnie ważne, bowiem zgodnie z programem kursów podoficerskich na czarną taktykę poświęca się zaledwie sześć godzin. – To o wiele za mało. Wiemy to i dążymy do zmian w programie szkolenia żołnierzy. Realia współczesnego pola walki pokazują, choćby na przykładzie Ukrainy, że dziś nie walczy się o puste przestrzenie, łąki czy lasy. Walka trwa na terenach miejskich. Musimy przygotować do tego podoficerów – podkreśla st. chor. sztab. Rózga. Wtóruje mu „Juri” z Formozy: – W którymś momencie konfliktu każdy żołnierz zetknie się z walką w terenie zurbanizowanym. Tym bardziej, że w Polsce jest dużo aglomeracji, są gęsto zabudowane przedmieścia albo tereny wiejsko-miejskie, gdzie też nie brakuje zabudowań. Walka w pomieszczeniach może być więc kluczem do skutecznej obrony – przyznaje podoficer. Wyjaśnia też, że głównym celem opracowanego przez Formozę kursu instruktorsko-metodycznego było stworzenie jednolitych procedur operacyjnych. – Żołnierze muszą mówić ze sobą tym samym językiem niezależnie od tego, czy służą w kompanii zmechanizowanej, szturmowej, czy lekkiej piechoty – zaznacza. Docenia standaryzację taktyki, bo sam kiedyś działał z pododdziałem norweskich sił specjalnych. – To były ćwiczenia zorganizowane na kontenerowcu. Jako radiooperator byłem przydzielony do norweskiej sekcji szturmowej. – Nie miało znaczenia, że nie działam z operatorami z mojej jednostki. Z Norwegami rozumieliśmy się bez słów, działaliśmy i myśleliśmy tak samo – podkreśla.
Jak wyglądało szkolenie z czarnej taktyki w Poznaniu? Poziom trudności był stopniowany, a podoficerowie mieli zajęcia teoretyczne i praktyczne. Kurs podzielony został na dwie części. Na początek żołnierze uczyli się o walce w terenie zurbanizowanym, później – i tych zajęć było więcej – o walce w pomieszczeniach. – Uczyliśmy ich np. sposobów poruszania się w terenie zurbanizowanym. Wyjaśnialiśmy, jakie funkcje w czasie takiego marszu mają poszczególne osoby w drużynie, czyli mówiąc potocznie: który sektor powinni zabezpieczać podczas przemieszczania się – wyjaśnia jeden z instruktorów. – Skupiliśmy się też na konfiguracji sprzętu, który żołnierze powinni mieć ze sobą podczas walki w terenie miejskim. Mówiliśmy zarówno o ekwipunku medycznym, np. opaskach uciskowych, jak również ilości amunicji czy choćby umiejscowieniu worków zrzutowych na zużyte magazynki – dodaje.
Operatorzy uczyli również podoficerów sposobów przemieszczania się pomiędzy budynkami, a także oceny zagrożenia i technik wejścia do pomieszczeń. – Mówiliśmy, jak podchodzić do otwartych drzwi, jak bezpiecznie dostać się do budynku, w którym jest kilka różnych wejść. Jak działać w przypadku kontaktu ogniowego na korytarzu i finalnie jak doprowadzić do przejęcia kontroli w budynku – opisuje operator. Podoficerowie trenowali też poruszanie się wewnątrz pomieszczeń i uczyli się opanowywać budynki z jedną lub dwiema kondygnacjami.
– Zajęcia były bardzo ciekawe i intensywne, ale i tak niedosyt pozostał. Chciałoby się ten kurs wydłużyć i nauczyć jeszcze więcej – mówi jeden z kursantów. – Ale cieszymy się z tego, co już mamy. Wiedzę wykorzystamy do stworzenia schematów szkoleń z tej dziedziny i na ich podstawie będziemy później prowadzić zajęcia w czasie kursów podoficerskich – dodaje.
Opracowane przez szkoły podoficerskie programy będą jeszcze opiniowane przez instruktorów z Formozy. Prawdopodobnie w przyszłym roku odbędzie się druga edycja tego szkolenia.
autor zdjęć: Łukasz Zacharczuk/ JWF
komentarze