moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Ferie z WOT” wystartowały

W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym w czasie ferii zimowych będzie uczestniczyć w tym roku ponad 1400 osób. Znaczna ich część to uczniowie i studenci. Jako pierwsi „szesnastkę” rozpoczęli ochotnicy w brygadach obrony terytorialnej na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem. Będą się uczyć taktyki, posługiwania się bronią, udzielania pomocy medycznej oraz topografii i łączności.

– Właśnie wystartowała kolejna edycja projektu „Ferie z WOT” – mówi ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – Organizujemy szkolenie podstawowe, wpisując się w czas międzysemestralnej przerwy w nauce. Chcemy zachęcić do służby wojskowej pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którzy w czasie ferii mogą przejść szkolenie wojskowe i rozpocząć służbę – podkreśla rzecznik. Swoją ofertę na tegoroczne ferie przygotowały wszystkie brygady obrony terytorialnej. – Projekt od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wydaliśmy w tym roku bardzo dużo kart powołań – dodaje ppłk Pękala. Dowództwo WOT szacuje, że tej zimy, w ramach „Ferii z WOT”, szesnastodniowe szkolenie przejdzie ponad 1400 ochotników. Każdy z nich na koniec złoży przysięgę wojskową.

Pierwsi kandydaci na terytorialsów, zgodnie z terminarzem ferii zimowych, zameldowali się w trzech brygadach obrony terytorialnej (5, 6 i 18 BOT) w województwie mazowieckim oraz w jednostkach w województwach zachodniopomorskim (14 BOT) i dolnośląskim (16 BOT). Szkolenie podstawowe w weekend ruszyło także w 13 Śląskiej BOT (choć na Śląsku ferie zaczną się dopiero 29 stycznia).

REKLAMA

– Ochotnicy, którzy zgłosili się do naszej brygady, szkolenie podstawowe przejdą na poligonie w Żaganiu. W ciągu najbliższych dwóch tygodni planujemy wyszkolić ponad 60 osób. Dodatkowo powołaliśmy 30 osób na ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze – mówi kpt. Marcin Pochodaj, oficer prasowy 16 Dolnośląskiej BOT. – Wiem, że wśród powołanych są także uczniowie i studenci. Cieszymy się, że młodzi ludzie wykorzystują przerwę w nauce, by zacząć służbę w armii – dodaje rzecznik. Wspomina też zdarzenie sprzed kilku lat, gdy w ramach „Ferii z WOT” do dolnośląskiej brygady zgłosił się nauczyciel ze swoimi 18 wychowankami.

Uczniów i studentów na szkoleniu podstawowym nie zabraknie także w Zachodniopomorskiem. Jak informuje mł. chor. Przemysław Nadolski, rzecznik 14 BOT, w szkoleniu podstawowym w Trzebiatowie będzie uczestniczyć 78 osób. – Z tego ponad 50 to właśnie pełnoletni uczniowie lub studenci. W przyszłym tygodniu w trakcie ferii zimowych rozpocznie się w 14 BOT także szkolenie wyrównawcze – dodaje rzecznik zachodniopomorskich terytorialsów. W tak zwanej ósemce ma wziąć udział około 30 osób.

Nieco mniejszym zainteresowaniem wśród młodych cieszą się „Ferie z WOT” na Mazowszu. Płk Marek Pietrzak, dowódca 18 Stołecznej BOT, przyznaje, że w jego brygadzie w szkoleniu podstawowym weźmie udział około 100 osób, z tego tylko jedna czwarta jest w wieku 18–25 lat. – Na szkolenie podstawowe mieliśmy więcej chętnych niż miejsc, ale prawda jest taka, że w tzw. obwarzanku warszawskim [miejscowości wokół stolicy – przyp. red.] jest nieco więcej starszych ochotników do służby – przyznaje płk Pietrzak.

Kolejni ochotnicy w ramach „Ferii z WOT” będą szkoleni w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Zgodnie z harmonogramem pod koniec stycznia szesnastodniowe szkolenia podstawowe w WOT rozpoczną się w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Ostatnie „szesnastki” zostaną zorganizowane w jednostkach w Małopolsce, w Kujawsko-Pomorskiem i Świętokrzyskiem.

Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie ferii nie różni się od zajęć prowadzonych przez cały rok. Kandydaci na terytorialsów muszą najpierw zdać wstępny egzamin z WF-u, pobrać umundurowanie i broń, następnie przez dwa tygodnie będą poznawać podstawy wojskowości. Uczyć się bezpiecznego posługiwania się bronią, poznawać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz podstawy medycyny pola walki, czyli na przykład sposoby opatrywania ran i ewakuacji poszkodowanego. W programie są także topografia, działania w terenie z wykorzystaniem map oraz posługiwaniem się kompasem. Obowiązkowo ochotnicy będę także uczestniczyć w szkoleniu ogniowym i taktycznym.

MKS

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wyszkolenie sprawdzą w boju
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zapraszamy na Festiwal
Wojna w świętym mieście, epilog
Uwaga, transformacja!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pierwsi na oceanie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Rajd ku czci saperów
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO