moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu

Czołgi, pojazdy opancerzone, pododdziały piechoty ruszyły dziś „do boju” na poligonie w Drawsku. Pokaz współdziałania żołnierzy z pięciu państw NATO stanowił element manewrów „Brilliant Jump 2024”. – Sojusz pokazuje, że jest gotowy do obrony każdego skrawka swojego terytorium – podkreśla gen. Luis Lanchares z sojuszniczego dowództwa w Brunssum.

Na pokładach statków i samolotów, po drogach i koleją – przez ostatnie dni na poligon w Drawsku ściągali żołnierze z różnych zakątków Europy. Na miejsce dotarło ponad 3 tys. wojskowych z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Turcji i Albanii, a wraz z nimi czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone – łącznie niemal 700 różnego typu pojazdów. Potężny kontyngent to tzw. szpica, czyli wydzielone przez NATO siły bardzo wysokiej gotowości VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). A sam ich przerzut do Polski stanowił zasadniczy element ćwiczeń „Brilliant Jump 2024”. W poniedziałek żołnierze ruszyli do działania. Swoje możliwości prezentowali w obecności wysokich rangą oficerów Sojuszu oraz dziennikarzy.


Film: Dominika Celińska, Magdalena Miernicka, Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

– Jestem pod wrażeniem umiejętności zaprezentowanych przez dowódców, ale przede wszystkim żołnierzy z różnych państw – podkreśla gen. broni Luis Lanchares, zastępca dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum, które w tym roku dowodzi ćwiczeniami. – Dzięki tego typu treningom siły VJTF będą bardziej zintegrowane, zdolne do współdziałania, gotowe do realizowania misji odstraszania i obrony – mówił. W jego ocenie pododdziały tworzące szpicę udowodniły, że są gotowe walczyć choćby dziś. W podobnym tonie wypowiada się gen. bryg. Guy Foden, dowódca VJTF. – „Brilliant Jump” demonstruje nasze możliwości szybkiego przerzutu wojsk wszędzie, gdziekolwiek NATO będzie ich potrzebować. Żołnierze, by się tutaj dostać, musieli sprawnie pokonać tysiące kilometrów – zaznacza. Gen. Foden wskazuje też, że w Drawsku ćwiczą wydzielone elementy składające się na brygadę. – Sama brygada to potężna formacja bojowa. Widzicie tutaj siłę brytyjskiej piechoty, polskich czołgów, grupy bojowej z Hiszpanii. Możliwości żołnierzy z Turcji czy Albanii. Wspólnie jesteśmy w stanie realizować całe spektrum zadań: służyć wsparciem podczas kryzysów, utrzymywać pokój, walczyć podczas wojny – wylicza.

REKLAMA

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz o ćwiczeniach Dragon i Steadfast Defender. Film: MON

Tymczasem „Brilliant Jump” to dopiero początek. Pod koniec tygodnia żołnierze trafią pod rozkazy dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i dołączą do ćwiczeń „Dragon 2024”, czyli największego w tym roku sprawdzianu polskiej armii. Wojskowe kolumny ruszą na wschód, forsując po drodze Wisłę. Ich celem będzie poligon w Bemowie Piskim. – Pododdziały VJTF będą miały okazję współdziałać z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną czy 23 Pułkiem Artylerii. Staną się ważnym elementem narodowej operacji obronnej – podkreśla gen. dyw. Piotr Fajkowski, dowódca lubuskiej dywizji. – To najlepszy dowód na to, że artykuł 5 nie jest tylko pustym słowem. Jeszcze niedawno przywódcy NATO dyskutowali o przygotowaniu sił wysokiej gotowości czy grup bojowych. Dziś te siły tu są i działają – podkreśla gen. dyw. Fajkowski.

„Brilliant Jump” i „Dragon” to część zakrojonego na dużą skalę przedsięwzięcia pod kryptonimem „Steadfast Defender 2024”. Stanowi ono rodzaj parasola nad kilkunastoma pomniejszymi ćwiczeniami, które przez najbliższe tygodnie będą się odbywać w Europie. Największe manewry od zakończenia zimnej wojny przetestować mają współdziałanie sojuszniczych wojsk podczas prowadzonej z rozmachem operacji obronnej. Łącznie w „Steadfast Defender” udział weźmie 90 tys. żołnierzy z wszystkich państw członkowskich i Szwecji. Manewry potrwają do wiosny.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. kpr. Marcel Mańkowski, NATO JFCBS

dodaj komentarz

komentarze


Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ocalały z transportu do Katynia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cena wolności
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, epilog
Weterani i bokser „Master”
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO