moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztandar dla Dowództwa WOT

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej od dzisiaj ma swój sztandar. „Symbol jedności, honoru i gotowości do walki” wręczył żołnierzom prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że jeszcze w tym roku najmłodszy rodzaj sił zbrojnych zostanie podporządkowany szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Uroczystość, podczas której żołnierze wojsk obrony terytorialnej otrzymali sztandar, odbyła się na warszawskim placu Piłsudskiego 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. – Ze wzruszeniem przybyłem tu po to, by w tym szczególnym dniu wręczyć Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej sztandar – symbol jedności, honoru, męstwa, gotowości do walki, symbol bohaterstwa – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył, że żołnierze niezłomni to ci, „którzy kiedyś nie zgodzili się przyjąć, że Polska przekazana pod patronat Związku Sowieckiego, a w istocie wepchnięta w sowiecką strefę wypływów, będzie nazywana państwem wolnym i niepodległym”. Dodał, że z powodu swojej działalności często musieli się ukrywać, a pomagali im w tym mieszkańcy wsi i miasteczek, z których pochodzili, bo „byli swoi”. A dziś, kiedy ich wspominamy, sztandar otrzymują żołnierze, którzy służą właśnie w pobliżu swoich domów i bardzo dobrze znają okoliczne tereny.

 

REKLAMA

Prezydent przypomniał, że formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 roku, a dziś ten rodzaj sił zbrojnych zasila już 40 tys. żołnierzy. Ich motto brzmi: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, a to, że to nie są tylko puste słowa, udowodnili m.in. pomagając usuwać skutki klęsk żywiołowych, angażując się w działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, wspierając uchodźców z Ukrainy czy strzegąc polsko-białoruskiej granicy. – Sprawdzacie się zawsze, kiedy jest potrzeba – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych. – Sztandary wcześniej nadane brygadom, a dziś Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej, są świadectwem waszej znakomitości, waszej gotowości i tego, że jesteście sprawdzeni w boju, służbie i oddaniu ojczyźnie. Jest to także świadectwo tego, że jesteście razem i stanowicie spójną część naszej armii – podkreślił.


Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

O zasługach żołnierzy WOT-u mówił podczas uroczystości również wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Jesteście ochotnikami i pełnicie tę służbę dobrowolnie. Przychodzicie i niesiecie nie tylko ten sztandar od dzisiaj, ale przede wszystkim niesiecie zobowiązanie wobec państwa polskiego. Robicie to z dumą, za co w imieniu swoim i całego rządu chciałbym bardzo serdecznie podziękować – powiedział minister obrony. Zaznaczył też, że sztandar to nie jest tylko przedmiot, ale „symbol oddania i jedności, który daje poczucie wspólnoty”. – Dziś Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej w obliczu wiekuistości minionych pokoleń, niezłomnych i wszystkich tych, którzy zanieśli Polskę do wolności, otrzymuje swój sztandar. Przed nim się pochyla głowę, pochyla głowę prezydent, pochylamy my, wszyscy Polacy. Pochylamy głowy przed sztandarami, które dają nam siłę i moc. Są naszą dumą, naszą chwałą – stwierdził.

Wicepremier poinformował także, że wkrótce najmłodszy rodzaj sił zbrojnych będą czekały zmiany. WOT, który obecnie podlega ministrowi obrony narodowej, zostanie podporządkowany szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – To się wydarzy w tym roku i będzie to wypełnienie przepisów ustawy o obronie ojczyzny, ale też wypełnienie naszych zobowiązań. To jest wymiar dojrzałości, wymiar gotowości i pełnych zdolności operacyjnych. A te zdolności określi właśnie Sztab Generalny Wojska Polskiego – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, pełniący obowiązki dowódcy wojsk obrony terytorialnej, zapewnił, że dzień „nadania sztandaru, który jest najświętszym symbolem jednostki wojskowej i sławy wojennej”, na stałe wpisze się w tożsamość i tradycję WOT-u. – Przyjmując sztandar, przyjmujemy również ogromną odpowiedzialność. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszej ojczyzny, naszych rodaków i przyszłe pokolenia – zaznaczył. – Należy mieć na uwadze, że sztandar Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej to cząstka każdego z nas. Składam najwyższe wyrazy wdzięczności za każde wsparcie okazane w czasie procesu jego tworzenia – przedstawicielom sektora publicznego, jak i prywatnego, organizacjom pozarządowym, żołnierzom , pracownikom dowództwa oraz przyjaciołom i sympatykom WOT -u. Okazana przez państwa pomoc to dowód empatii oraz oddania najwyższym wartościom – dodał.

Sztandar, który dziś otrzymali żołnierze wojsk obrony terytorialnej, powstał dzięki składkom, które na ten cel przekazali darczyńcy. Jego matką chrzestną została Halina Rogozińska „Mała”, żołnierz Armii Krajowej , a ojcem chrzestnym Janusz Komorowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Ten symbol jednostki wojskowej jest używany podczas uroczystości patriotycznych i wojskowych. W czasie wojny towarzyszy żołnierzom na froncie, a ich obowiązkiem jest go strzec. W przeszłości jego utrata wiązała się z rozformowaniem jednostki, dlatego w czasie wojen żołnierze ukrywali go, aby nie dostał się w ręce przeciwnika. Obecnie sztandary jednostek, które zostały rozformowane, trafiają do Muzeum Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP; st. kpr. Wojciech Król/CO MON; DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Weterani i bokser „Master”
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Hiszpański palimpsest
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
Ogień w podziemiu
Animus Fortis, czyli mężny duch
Głos z katyńskich mogił
Psiakrew, harmata!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO