moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podoficer pies

Pierwszy pies służący w Wojsku Polskim ma stopień wojskowy. Na plutonowego mianowany został Eto, pies bojowy z Jednostki Wojskowej Komandosów, który obecnie pełni służbę na misji w Iraku i wspiera szkolenie irackich sił specjalnych. Nadawanie psom służbowym stopni wojskowych jest możliwe dzięki decyzji szefa SGWP. Nowe przepisy obowiązują od końca ubiegłego roku.

Uroczystość nadania stopnia wojskowego pierwszemu z psów, które służą w szeregach Wojska Polskiego, odbyła się pod koniec lutego. Na stopnień plutonowego został mianowany Eto, pies bojowy z Jednostki Wojskowej Komandosów. Zwierzę od grudnia 2023 roku wykonuje zadania na misji w Iraku, gdzie razem ze swoim przewodnikiem – operatorem JWK szkoli irackie siły specjalne, przede wszystkim sekcje K9.

– Płk Mariusz Janikowski, dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, w czasie uroczystej zbiórki w Camp Bart w Bagdadzie odczytał akt mianowania na stopień wojskowy „specjalnego” operatora Jednostki Wojskowej Komandosów, a następnie przypiął pagon z oznaczeniem stopnia do kamizelki taktycznej psa. Od tej chwili Eto jest pełnoprawnym podoficerem Wojska Polskiego w stopniu plutonowego – informuje kpt. Przemysław Kolman, rzecznik prasowy PKW Irak.

REKLAMA

– Nadawanie psom stopni wojskowych to nie tylko forma ich uhonorowania i podziękowania za ciężką służbę. W ten sposób zmieniamy też wizerunek psów służących w armii. Dajemy wyraźny sygnał społeczeństwu, że pies nie jest narzędziem do walki, ale jest częścią zespołu, po prostu jednym z nas – mówi „Domel”, przewodnik psa bojowego, operator JWK. – Eto miał szczęście, że swój wielki dzień mógł spędzić razem z chłopakami z TF-52 i świętować na misji. Był to dla niego czas odpoczynku i relaksu, a swój sukces uczcił dodatkową porcją mięsa – z uśmiechem przyznaje „Domel”. Przewodnik wyjaśnia, że oznaczenie stopnia pies będzie nosił każdego dnia na kamizelce taktycznej.

Eto jest psem bojowym wyszkolonym w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia. Bierze udział w szkoleniach poligonowych w kraju i za granicą, każdego dnia intensywnie trenuje fizycznie. Pełnił również służbę na polsko-białoruskiej granicy. Świetnie radzi sobie w wodzie, podczas desantowania ze śmigłowców, wykonał także skok spadochronowy w tandemie z wysokości 4 tys. m. Od grudnia 2023 roku służy w składzie PKW w Iraku. To jego pierwsza misja zagraniczna.

– Irackie siły specjalne zwróciły się do koalicjantów z prośbą o pomoc w szkoleniu psów bojowych – mówił kilka tygodni temu „Polsce Zbrojnej” „Domel”. Podoficer stworzył w Iraku program szkolenia przewodników i psów, i na jego podstawie razem z Eto każdego dnia prowadzi zajęcia dla Irakijczyków. Treningi odbywają się na terenie baz wojskowych, różnego rodzaju obiektów szkoleniowych, ale także w ruinach budynków, złomowiskach czy w terenie otwartym. Przewodnicy uczą psy posłuszeństwa, koncentracji i uwagi. Irackie psy bojowe ćwiczą się przede wszystkim w poszukiwaniu różnego rodzaju ładunków wybuchowych, przeszukują samochody i budynki, ponadto uczą się zaznaczać niebezpieczne miejsca. Eto bierze udział w każdych zajęciach. Bezbłędnie wypełnia wszystkie polecenia, jako pierwszy wykonuje też każde ćwiczenie.

Nadawanie psom służbowym stopni wojskowych jest możliwe dzięki decyzji szefa Sztabu Generalnego WP. Gen. Wiesław Kukuła pod koniec ubiegłego roku zdecydował, że psy mogą być awansowane do sześciu stopni: szeregowego, starszego szeregowego, kaprala, starszego kaprala, plutonowego i sierżanta. Uprawnionym do nadania stopnia wojskowego będzie dowódca jednostki, w której pies jest na etacie. O awans dla czworonogów mogą wnioskować ich przewodnicy lub dowódcy jednostek. Rozkaz szefa SGWP reguluje także zasady awansowania psów. I tak np. stopień szeregowego psa nadaje się zwierzęciu, które przeszło kurs podstawowy i zdało egzamin końcowy oraz uzyskało atest Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Daniel Dmitrew

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Psiakrew, harmata!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część druga
Cena wolności
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak wyszkolić pilota F-16?
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO