moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Carl-Gustaf w polskiej armii

Wojsko Polskie otrzyma najnowszą wersję szwedzkich granatników przeciwpancernych Carl-Gustaf, oznaczoną jako M4. Można z nich strzelać klasycznymi pociskami, np. odłamkowo-burzącymi, oraz amunicją programowalną. Umowa na kilka tysięcy granatników i pociski została podpisana podczas spotkania wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem.

– To jest jeden z najważniejszych kontraktów na sprzęt, który sprawdził się w walce w Ukrainie. Polska armia będzie bogatsza o kilka tysięcy granatników i kilkaset tysięcy sztuk amunicji, jak również całą infrastrukturę szkoleniową, pakiet serwisowy, pakiet części zamiennych i symulatory – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który w Gdyni spotkał się dziś z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem.

 

REKLAMA

Zakupy i bliższa współpraca

W obecności szefów MON-ów została podpisana umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą Saab, jednym z czołowych producentów broni na świecie. Szwedzki koncern specjalizuje się w produkcji różnego typu pocisków rakietowych oraz ręcznej broni przeciwpancernej. Jednym z jego sztandarowych produktów są właśnie wytwarzane od 1948 roku ręczne granatniki o nazwie Carl-Gustaf.

Z tej broni korzysta kilkadziesiąt armii na całym świecie. Szczególnie upodobały ją sobie jednostki specjalne. Do tego grona zaliczają się również polscy komandosi. W granatniki Carl-Gustaf wyposażeni są operatorzy GROM-u, Lublińca, Agatu i Formozy.


Film: Maciej Bąkowski, Ewa Korsak, Krzysztof Wilewski / ZbrojnaTV

Najnowsza, czwarta już generacja tej broni oznaczona jako M4 lub Mk4, zadebiutowała w 2014 roku i wyróżnia się na tle poprzedników lżejszą budową. Dzięki stopowi tytanu i kompozytów zredukowano masę granatnika o około 30 procent. Cechą charakterystyczną Gustafów jest również to, że można z nich strzelać amunicją programowalną.

Dzięki podpisanej dziś umowę polscy żołnierze wojsk lądowych pierwsze egzemplarze tej broni otrzymają jeszcze w tym roku. Za kilka tysięcy granatników i kilkaset tysięcy amunicji oraz pakiet logistyczno-szkoleniowy wojsko zapłaci 6,5 mld zł.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślał, że Szwecja jest od wielu lat sprawdzonym partnerem Polski w modernizacji technicznej armii. Dodał, że za kilka dni dotrze do naszego kraju pierwszy kupiony w Szwecji samolot wczesnego ostrzegania. – Miało się to odbyć dzisiaj, ale ze względu na ostatnie testy, przygotowanie całej operacji przejęcia, jak również warunki pogodowe, które niestety czasem utrudniają zakończenie badań, wydarzy się to w ciągu najbliższych kilku dni – zadeklarował szef MON-u.

Spotkanie z ministrem Jonsonem było także okazją do omówienia stanowisk obu państw na zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie. – Chciałbym podziękować Panu ministrowi za jego deklarację, którą dziś usłyszałem. Pan minister w imieniu Królestwa Szwecji wyraził pełne poparcie dla artykułu piątego o kolektywnej obronie państw Sojuszu – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

O wspólnej obronie szef szwedzkiego MON-u mówił także na konferencji prasowej. – Szwecja będzie wspierać Polskę nie tylko w rejonie Morza Bałtyckiego, lecz także w ramach całego Sojuszu – zapewniał Pål Jonson. I dodał: – Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji Polski w infrastrukturę obronną.

Co potrafi Carl-Gustaf

Granatniki Carl-Gustaf M4 ważą około 6,5 kg, mają długość około 950 mm i kaliber 84 mm. W zależności od typu amunicji umożliwiają rażenie celów oddalonych od kilkuset do około 2100 metrów.

Polska armia zamówiła kilka tysięcy Gustafów M4 wraz z celownikami FCD558 oraz kilkaset tysięcy sztuk amunicji: przeciwpancernej, odłamkowo-burzącej, przeciwpancerno-odłamkowej, burzącej, wielofunkcyjnej, dymnej, oświetlającej i szkolnej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Saab, Krzysztof Niedziela / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Święto wojskowego sportu
Cena wolności
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, epilog
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ogień w podziemiu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
V Korpus z nowym dowódcą
Psiakrew, harmata!
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Weterani i bokser „Master”
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO