moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON idzie na zakupy

Tylko w tym roku resort obrony chce podpisać ponad 150 umów na dostawę sprzętu, który unowocześni armię. O planach modernizacyjnych mówił dziś w Sejmie wiceminister obrony Paweł Bejda. Wśród priorytetów MON-u są m.in. rozwój programów dotyczących systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wojsk pancernych i rakietowych.  

Wiceminister obrony Paweł Bejda, odpowiedzialny w MON-ie za zakupy dla armii, poinformował w Sejmie, że od połowy grudnia, czyli momentu sformułowania rządu, resort obrony podpisał już kilkanaście umów na dostawę sprzętu wojskowego. Ich łączna wartość to ponad 30 mld zł. – Zostały zawarte umowy związane z pozyskiwaniem m.in. radarów wczesnego wykrywania P-18Pl dla przeciwlotniczych zestawów krótkiego zasięgu Narew, kolejnych podwozi specjalnych Jelcz dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar, amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, wozów dowodzenia dla czołgów M1A2 Abrams, amunicji czołgowej kalibru 120 mm dla czołgów Abrams, kolejnych parków pontonowych przeznaczonych dla wojsk inżynieryjnych, lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych LOTR, zintegrowanego systemu dowodzenia IBCS oraz wielozadaniowych granatników Carl Gustaf M4 – wyliczał wiceminister.

Paweł Bejda przedstawił też parlamentarzystom najważniejsze plany zakupowe na najbliższe miesiące. – W bieżącym roku planujemy podpisanie ponad 150 umów na pozyskanie sprzętu wojskowego. W pierwszej kolejności będą kontynuowane programy dotyczące systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wojsk pancernych, wojsk rakietowych i artylerii, sił powietrznych oraz Marynarki Wojennej – zapewniał Paweł Bejda.

REKLAMA

Agencja Uzbrojenia ma w tym roku podpisać kontrakty na dostawę m.in. śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache, bazujących na aerostatach systemów radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej, kolejnych czołgów i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar, śmigłowców wielozadaniowych i wsparcia oraz bezzałogowych systemów rozpoznawczo-uderzeniowych. W 2024 roku MON chce również zawrzeć umowę w sprawie modernizacji wielozadaniowych samolotów F-16.

Jednym z priorytetów modernizacyjnych – jak deklarował wiceminister Bejda – jest zakup nowego wyposażenia indywidualnego dla żołnierzy. – Oceniamy to jako bardzo ważny element zwiększenia gotowości bojowej wojsk. Dotychczas skupiano się na dużych i kosztownych programach operacyjnych, zapominając o podstawowym wyposażeniu żołnierzy, takim jak umundurowanie, hełmy czy kamizelki kuloodporne – tłumaczył wiceminister.

Niedoszacowane wydatki

Posłowie pytali, czy na planowany program modernizacji technicznej armii oraz podpisane już wieloletnie, wielomiliardowe kontrakty zostały zabezpieczone odpowiednie środki finansowe w budżecie państwa. – Przeprowadzona analiza potrzeb w zakresie możliwości realizacji w pełnym wymiarze wszystkich zadań wynikających z aktualnego programu rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zdefiniowała niedofinansowanie na kwotę ponad 500 mld zł w obszarze wszystkich centralnych planów rzeczowych, czyli w planie modernizacji technicznej, w planie zakupu środków materiałowych czy w planie inwestycji budowlanych – przyznał Paweł Bejda.

Z czego wynika tak znaczne niedoszacowanie wydatków? W ocenie wiceministra nie wzięto pod uwagę dodatkowych nakładów finansowych na pozyskanie sprzętu wojskowego dla nowo formowanych związków  taktycznych.

Wiceminister Paweł Bejda przekonywał, że audyt wykazał kardynalne błędy w planowaniu i realizacji modernizacji technicznej wojska. – Wiele umów, w tym  umowy ramowe, było podpisywanych ze względów propagandowych. One były zawierane bez konsultacji ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego. To jest coś, co absolutnie nie powinno mieć miejsca. To Wojsko Polskie powinno mówić, jakiego sprzętu potrzebuje, a my jesteśmy po to, żeby ten sprzęt kupić jak najtaniej, na jak najlepszych warunkach i najlepiej w polskich zakładach zbrojeniowych – argumentował wiceminister. – Musimy bezwzględnie skończyć z zakupami ad hoc, niepopartymi racjonalną oceną potrzeb i możliwościami finansowymi państwa. Pamiętajmy, że realizowane zakupy to nie tylko kwoty kontraktów, ale także kwoty spłaty zadłużenia oraz kwoty bieżącego obsługiwania pozyskiwanego w dużej liczbie sprzętu wojskowego. To w przyszłości będzie generowało kolosalne obciążenie dla budżetu resortu obrony narodowej – podkreślał sekretarz stanu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz, MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1709825160
Ani słowa o zamówieniu BWP BORSUK. W czerwcu będą ostatnie testy pojazdu i jego systemów.
C0-86-A4-D9

W obronie wschodniej flanki NATO
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Rajd ku czci saperów
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Pierwsi na oceanie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Uwaga, transformacja!
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO