moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posiedzenie RBN-u przed wizytą w Waszyngtonie

W Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dotyczyło m.in. 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, wizyty prezydenta i premiera w USA oraz nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. – Będę postulował, by wymaganiem w Sojuszu było wydatkowanie na obronność 3% PKB. Aby stało się to granicą, poniżej której nie można schodzić – powiedział Andrzej Duda.

W poniedziałek rano w Pałacu Prezydenckim zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, członkowie rządu, przedstawiciele ugrupowań politycznych, szef BBN-u Jacek Siewiera oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. Rada odbyła się w przededniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Stanach Zjednoczonych.

– Spotykamy się w tym wyjątkowym trybie i wyjątkowym formacie w 25. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, by porozmawiać o strategicznych wyzwaniach, jakie stoją przed bezpieczeństwem Polski – tymi słowami prezydent Andrzej Duda otworzył posiedzenie RBN-u. Zwierzchnik sił zbrojnych podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że 25 lat temu Polska stała się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wspomniał m.in. o zasługach żołnierzy niezłomnych, pokoleniu Solidarności oraz politykach, którzy po 1989 roku zabiegali o członkostwo Polski w NATO. – Spotyka się tu cała scena polityczna, by symbolicznie pokazać, że w sprawach bezpieczeństwa jesteśmy jednością – zaznaczył Duda.

REKLAMA

Prezydent podkreślił, że Polska od 25 lat jest odpowiedzialnym członkiem Sojuszu. – Nasi żołnierze walczyli ramię w ramię z żołnierzami armii Stanów Zjednoczonych i innych armii sojuszniczych w Iraku, Afganistanie i innych miejscach, gdzie trzeba było stawać w obronie wolnego świata, porządku i pokoju. Dziś stajemy ramię w ramię z sojusznikami, wspierając Ukrainę walczącą z rosyjską agresją – podkreślił prezydent Duda. Mówił także o zwiększonych wydatkach Polski na obronność, o modernizacji i rozwoju armii oraz zakupach najnowocześniejszego uzbrojenia. Jak zaznaczył, dzieje się to po to, „by zgodnie z przyjętą praktyką naszej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego mieć jak największe zdolności do obrony”.

– Nie ma wątpliwości, że imperializm rosyjski jest groźny. Dlatego dziś NATO musi zachowywać siłę, sprawność, gotowość, musi być jednolite i realizować swoje zobowiązania. Dużo zależy od tego, czy będzie miało silne i sprawne wojsko, dlatego będę proponował, aby państwa NATO wspólnie zdecydowały o wydatkowaniu na obronność nie 2 a 3% PKB. Żeby to była granica, poniżej której nie będzie można schodzić – zaznaczył Andrzej Duda. Zapowiedział, że będzie ten temat podnosił jutro na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem, a także podczas rozmów z innymi sojusznikami i sekretarzem generalnym NATO. – Chodzi o to, by modernizacja armii, jej umocnienie, budowanie zasobów stały się faktem. Abyśmy nie musieli dyskutować, skąd wziąć amunicję, żeby pomoc broniącemu się dzisiaj przed rosyjską agresją sąsiadowi. Jasną odpowiedzią na rosyjską agresję będzie zwiększenie potencjału militarnego Sojuszu – uzasadniał zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent Duda zwrócił też uwagę na to, jak ważne dla bezpieczeństwa Polski i naszej części Europy jest przyjęcie do Sojuszu Finlandii i Szwecji. Zaznaczył, że jest to tak mocny sygnał dla Rosji, jak niegdyś, w 1999 roku, akcesja Polski, Czech i Węgier. Wyraził też nadzieję, że w przyszłości do NATO dołączy także Ukraina.


Film: prezydent.pl

Andrzej Duda podziękował także wicepremierowi, ministrowi obrony Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za gotowość do współpracy nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego. – Rozpoczynam pracę nad wytycznymi w tym zakresie. Poprzednia strategia jest z 2020 roku, czyli jeszcze sprzed wojny w Ukrainie. Przez te dwa lata obserwując i analizując sytuację, wyciągamy strategiczne wnioski. To jest czas, by przygotować nową strategię – zaznaczył.

Bezpośrednio po posiedzeniu RBN-u, prezydent i premier udali się na lotnisko, skąd wyruszyli w podróż do Stanów Zjednoczonych. Jutro, w 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, politycy spotkają się z Joe Bidenem.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


W obronie wschodniej flanki NATO
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Rajd ku czci saperów
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Pierwsi na oceanie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Uwaga, transformacja!
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO