moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Daleka misja polskich marynarzy

Polska została członkiem Połączonych Sił Marynarki Wojennej CMF – największego na świecie partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa morskiego. Należy do niego ponad 40 państw, które wspólnie zwalczają piractwo i przemyt w Zatoce Perskiej, na morzach Arabskim oraz Czerwonym. Na czele CMF stoją Amerykanie, zaś dowództwo sił mieści się w Bahrajnie.

Marynarze z USCGC Glenn Harris udaremnili przemyt 174 kilogramów heroiny.

– Jesteśmy podekscytowani możliwością powitania Polski jako członka naszej koalicji. Z pewnością przyniesie to nam liczne korzyści – podkreśla wiceadm. George Wikoff, dowódca CMF. Dodaje, że organizacja niezmiennie wyznacza światowe standardy, jeśli chodzi o współpracę na rzecz bezpieczeństwa morskiego.

Połączone Siły Marynarki Wojennej (Combined Maritime Forces – CMF) to koalicja 41 państw (Polska jest 42.), które wspólnie działają na rzecz swobody żeglugi w Zatoce Perskiej, a także na morzach Arabskim oraz Czerwonym. W jej skład wchodzą m.in. USA, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Indie, Arabia Saudyjska, Jordania czy Kenia. Dodatkowo status krajów partnerskich posiadają Oman, Dżibuti i Sri Lanka. Członkowie nie są związani stałym mandatem politycznym ani wojskowym. W działania CMF mogą angażować się w takim stopniu, jaki im odpowiada. Część państw do udziału w poszczególnych przedsięwzięciach kieruje okręty, inne poprzestają na wydelegowaniu specjalistów. Polska, jak podało w mediach społecznościowych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, wyśle do dowództwa CMF dwóch oficerów. To specjaliści od obrony powietrznej i targetingu (działania polegające na wyborze celów, nadaniu im odpowiedniego priorytetu i dopasowaniu do nich środków rażenia). Obaj żołnierze służą na co dzień w gdyńskim Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego. W Bahrajnie będą pełnić funkcję oficerów łącznikowych pomiędzy polską marynarką a CMF.

REKLAMA

Połączone Siły Marynarki Wojennej skupiają się na przeciwdziałaniu przemytowi broni, ludzi czy narkotyków, a także na zwalczaniu piractwa. Za cel stawiają sobie również współpracę z regionalnymi partnerami i promowanie kwestii związanych z prawem żeglugi i bezpieczeństwem morskim. Obszar działania koalicji obejmuje 3,2 mln mil kwadratowych. Na jej czele zawsze stoi amerykański wiceadmirał kierujący 5 Flotą USA i NAVCENT – dowództwem US Navy na rejon Zatoki Perskiej, Omańskiej, Morza Czerwonego i Arabskiego. Jego zastępcą jest oficer Royal Navy w stopniu komodora. W skład CMF wchodzi też pięć grup zadaniowych. CTF 151 zapobiega piractwu, patrolując szlaki żeglugowe w pobliżu Rogu Afryki. Współpracuje przy tym z Siłami Morskimi Unii Europejskiej (EUNAVFOR), a także marynarką wojenną Chin. Za działania grupy odpowiada obecnie Brazylia. CTF 152, dowodzona przez oficera z Arabii Saudyjskiej, strzeże bezpieczeństwa żeglugi na Zatoce Perskiej. Z kolei CTF 153, na której czele stoi oficer US Navy, operuje na Morzu Czerwonym. Do tego dochodzi jeszcze zespół CTF 150 patrolujący strefy u wejścia na Zatokę Perską oraz CTF 154, który skupia się na szkoleniu. „Zaangażowanie Polski w CMF pozwoli na zwiększenie świadomości operacyjnej uczestników partnerstwa oraz usprawni koordynację współdziałania zaangażowanych krajów” – podkreśla w swoim komunikacie Dowództwo Operacyjne RSZ.

Obszar działalności CMF ma dla światowej żeglugi znaczenie strategiczne. Przechodzą przez niego szlaki łączące Azję z Afryką i dalej Europą. Sytuacja jest tam bardzo napięta. W ostatnich latach statki przepływające nieopodal Rogu Afryki były atakowane przez somalijskich piratów. Od kilku miesięcy z kolei żeglugę na Morzu Czerwonym starają się zakłócić bojownicy Huti z Jemenu. Uderzają oni w statki należące do państw postrzeganych jako stronnicy Izraela.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: CMF

dodaj komentarz

komentarze


Uwaga, transformacja!
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zapraszamy na Festiwal
Rajd ku czci saperów
Mobilne dowodzenie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Wojskowe Oscary przyznane!
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwsi na oceanie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO