moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ponad 17 tysięcy żołnierzy zawodowych to kobiety

Nosicie z dumą mundur żołnierza Wojska Polskiego, jesteście w różnych rodzajach sił zbrojnych, pełnicie służbę w Polsce i poza granicami kraju. Niesiecie pomoc, bronicie i działacie wszędzie tam, gdzie trzeba – podkreślał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas posiedzenia Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet. W Wojsku Polskim jest już 17 tys. kobiet.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet zorganizowano w Warszawie. Z członkiniami Rady oraz pełnomocnikami do spraw wojskowej służby kobiet w Wojsku Polskim spotkał się wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister obrony podziękował kobietom za ich służbę i podkreślił, że stanowią one nieodłączną i coraz większą część Wojska Polskiego. Zaznaczył, że większy udział kobiet na różnych szczeblach dowodzenia jest jednym z priorytetów kierownictwa MON-u. – Mam poczucie, że spotykam się z osobami, które naprawdę często przeszły bardzo trudną drogę, żeby dojść do tego miejsca, w którym są dzisiaj – przyznał wicepremier.

Kobiety stanowią dziś 13 proc. żołnierzy zawodowych. To oznacza, że mundur nosi ponad 17 tys. – To są liczby, które opisują, jak bardzo przez te 25 lat, od czasu wstąpienia Polski do NATO i powołania Rady zmieniała się sytuacja kobiet w Wojsku Polskim i jak wiele kobiet przybyło w armii. To jest wyzwanie i zobowiązanie – powiedział Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że dla wszystkich pań jest miejsce w armii, są też zadania dostosowane do ich możliwości. – Różnice są naturalne, ale nie są one negatywne. Wynikają z uwarunkowań biologicznych, z naszego zaangażowania i możliwości oraz chęci łączenia życia zawodowego z rodzinnym – mówił minister obrony. Zapowiedział też, że resort pracuje nad wprowadzeniem tzw. karty rodziny wojskowej, dzięki której najbliżsi żołnierzy zawodowych będą mogli liczyć na różnego rodzaju ulgi i bonusy.

REKLAMA

Wicepremier Kosiniak-Kamysz przypomniał, że jednym z priorytetów MON-u jest indywidualne wyposażenie żołnierza, które ma uwzględniać wszystkie potrzeby wojskowych, tak kobiet, jak i mężczyzn. Ma być nowoczesne, komfortowe i dostosowane do potrzeb i wykonywanych zadań. – Druga kwestia to podnoszenie kwalifikacji i zarządzanie. Podczas jednej z odpraw u szefa Sztabu Generalnego WP poprosiłem, by obecne tam kobiety podniosły ręce. Okazało się, że na 120 osób była tylko jedna pani. Tak samo było na odprawie z kadrą kierowniczą sił powietrznych. Tak nie może być i tak nie będzie – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. – Proszę, abyście były gotowe do pełnienia nie tylko obecnej służby, lecz także do dowodzenia. Do pełnienia najważniejszych funkcji w Wojsku Polskim – stwierdził szef MON-u. Przypomniał też, że ostatnio kobieta objęła stanowisko szefowej Służby Wywiadu Wojskowego oraz zastępcy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. – Wierzę, że ta kadencja przyniesie nam pierwsze nominacje kobiet na stopnie generalskie. Zdaję sobie sprawę z emocji, które to budzi, ale macie panie we mnie swojego emisariusza – podkreślił wicepremier.

Podczas posiedzenia wystąpiła mjr Nina Kaczmarek, przewodnicząca Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet. Przypomniała historię służby kobiet, powołanie Rady oraz zmiany, jakie wprowadzano w przepisach dotyczących służby pań. Oficer podkreśliła, że ten rok jest szczególny, ponieważ świętujemy 25-lecie Polski w NATO, ale też ćwierćwiecze Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet.


Film: Wojciech Król / CO MON

– W posiedzeniu uczestniczyły także panie, które są nowo wybranymi pełnomocnikami do spraw wojskowej służby kobiet. Podczas spotkania przeszły przeszkolenie, poznały zakres obowiązków oraz zadania Rady. Rozmawialiśmy także o nowych przepisach, które wprowadza m.in. Ustawa o obronie ojczyzny – mówi mjr Kaczmarek. Przewodnicząca Rady podkreśliła znaczenie decyzji ministra obrony narodowej nr 120 z 31 października 2023 roku. – Ta decyzja zmienia dotychczasowy sposób funkcjonowania Rady. Poszerza obszar działalności pełnomocników i nadaje im dodatkowe uprawnienia. Jest to dla nas bardzo ważne, bo od teraz pełnomocnicy są przedstawicielami z wyboru, a nie z nadania. To środowisko kobiet podczas zebrań wyborczych zwołanych przez kierownika jednostki organizacyjnej wybiera swojego przedstawiciela i jest to bardzo ważna zmiana – zaznacza mjr Kaczmarek.

W Siłach Zbrojnych RP jest obecnie 60 pełnomocniczek do spraw wojskowej służby kobiet. – Wojsko Polskie rośnie w siłę, jest coraz więcej jednostek, a więc coraz więcej kobiet zaczyna służbę. Chciałabym, by takich pełnomocników w armii było około 200 – przyznaje przewodnicząca Rady. Zgodnie z przepisami pełnomocnicy są wybierani w jednostkach od szczebla brygady (oraz równorzędnych). Takie osoby mogą być także powołane według potrzeb środowiska w jednostkach do tego nieuprawnionych, czyli np. w batalionach. – Jeśli jest taka potrzeba, to nie będziemy nikomu odmawiać. Chodzi przecież o aktywację środowiska na rzecz wspólnego dobra – zapewnia mjr Kaczmarek.Rada do Spraw Wojskowej Służby Kobiet to gremium opiniodawczo-doradcze ministra obrony narodowej. Została utworzona w listopadzie 1999 roku, czyli tuż po wstąpieniu Polski do NATO. Sojusz nałożył na Wojsko Polskie zobowiązania dotyczące zwiększenia liczby kobiet w siłach zbrojnych, udostępnienia szerszego zakresu stanowisk obejmowanych przez kobiety (w tym dowódczych) i większego uczestnictwa kobiet w misjach zagranicznych.

Rada do Spraw Wojskowej Służby Kobiet troszczy się przede wszystkim o poprawę warunków służby kobiet, eliminację dyskryminacji ze względu na płeć, prowadzi też działania edukacyjne na rzecz wyrównania szans rozwoju kobiet w środowisku wojskowym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Armia Andersa w operacji „Honker”
 
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
I zdobyliśmy!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO