moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inwestycja potrzebna jak tlen

W dęblińskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 będą produkowane kontenery startowe pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE). Otwarcie nowej linii produkcyjnej wynika z realizacji zobowiązań offsetowych programu „Wisła”. Pierwsze kontenery startowe powstaną w Dęblinie we wrześniu.

– Powstanie linii produkcyjnej to dowód na efektywną współpracę Wojskowych Zakładów Lotniczych w Dęblinie z firmą Lockheed Martin – powiedział podczas uroczystego otwarcia linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) Marcin Nocuń, prezes zarządu WZL1. Dęblińska inwestycja wpisuje się w realizację zobowiązań offsetowych I fazy programu „Wisła”.

W ramach inwestycji na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych w Dęblinie powstała hala produkcyjna o powierzchni 2,5 tys. m2, podzielona na specjalne strefy, w których będą produkowane poszczególne podzespoły kontenerów startowych, czyli obudowy dla rakiety przechwytującej, pozwalającej na bezpieczny transport i jej ochronę do momentu rozpoczęcia misji. Specjalistyczne wyposażenie i nowoczesne technologie dostarczyła firma Lockheed Martin, a wszystko zostało opatrzone wymaganymi certyfikatami, m.in. rządu amerykańskiego. To pozwala realizować komercyjne kontrakty i włączyć się dęblińskim zakładom w światowy łańcuch dostaw specjalistycznego sprzętu.

REKLAMA

Otwarcie nowej linii produkcyjnej sprawiło też, że dęblińskie zakłady dołączyły do wąskiego grona certyfikowanych poddostawców komponentów systemu Patriot w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Oczekujemy długoterminowego partnerstwa biznesowego z Lockheed Martin, wspierającego bezpieczeństwo narodowe Polski i eksport kontenerów startowych do innych użytkowników PAC-3 MSE na całym świecie – zaznaczył Krzysztof Trofiniak, prezes PGZ SA. W czerwcu ubiegłego roku Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE, a Robert Orzyłowski, dyrektor na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią (CEE) w Lockheed Martin, potwierdził, że firmie zależy na długofalowej współpracy.

Film: Piotr Raszewski / ZbrojnaTV

Szacunkowo w dęblińskich zakładach będzie mogło powstawać rocznie około 150 kontenerów startowych. – To dopiero początek programu, więc na razie skupiamy się na nauce, a nasze moce produkcyjne dopiero się definiują. Jednak już niebawem będziemy mogli mówić o pełnym wykorzystaniu tej linii produkcyjnej – podkreśla Bartłomiej Kacperczyk, dyrektor dęblińskiego oddziału WZL nr 1. Z kolei Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora Departamentu Projektów Strategicznych Ministerstwa Aktywów Państwowych, zaznaczył, że dęblińska inwestycja to dowód na wzrost i rozwój polskiego przemysłu obronnego. – Przykład współpracy międzynarodowej, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi, jest tego potwierdzeniem. Współdziałanie na wielu frontach i te małe, codziennie dokładane cegiełki budują silny mur, który ma stanowić o obronie naszego kraju – podkreślił przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Dęblińska linia produkcyjna to kolejna inwestycja w Lubelskiem. Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj podkreślił, że jest niezwykle ważna dla całego regionu. – Szczególnie tu, na wschodzie Polski, inwestycje w wysokie technologie są potrzebne jak tlen – zaznaczył Maj i dodał, że Dęblin od wielu lat postrzegany jest w regionie jako jego „wojskowa stolica”. – Najwięcej wojska i najlepsi lotnicy są w Dęblinie. To wie każdy. Teraz udowadniamy, że mamy zakłady, które potrafią dojść do takiego poziomu, który pozwala współpracować ze światowymi potentatami – mówił podczas uroczystości wicewojewoda lubelski.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć przyszła po wojnie
 
Czujemy się tu jak w rodzinie
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szpital u „Troski”
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Roczny dyżur spadochroniarzy
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Serwis bliżej domu
The Suwałki Gap in the Game
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Olimp gotowy na igrzyska!
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Formoza. Za kulisami
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Spadochroniarze na warcie w UE
Polsko-litewskie konsultacje
Za zdrowie utracone na służbie
Prezydent Zełenski w Warszawie
Feniks – następca Mangusty?
Pancerniacy trenują cywilów
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Mark Rutte pokieruje NATO
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
RBN przed szczytem NATO
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Nie wierzę panu, mister Karski!
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Oczy na Kijów
Włoski Centauro na paryskim salonie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
„Armia mistrzów” – sporty walki
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Szkolenie na miarę czasów
Wracajcie z medalami!
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Walka – tak, ale tylko polityczna
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Na ratunek… komandos
Pancerny sznyt
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
„Operacja borelioza”
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Lato pod wodą
Z parlamentu do wojska
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Jak usprawnić działania służb na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO