moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w ustawie pragmatycznej - wyjaśniamy wątpliwości, cz. 2

Przedstawiamy drugą część odpowiedzi na pytania, które napływały od żołnierzy do resortu obrony narodowej, podczas prac nad projektem zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W tej informacji: należności, stawki uposażenia, motywacja finansowa, koszty.

Kiedy zostaną przywrócone należności za klasę instruktora spadochronowego?

Uwzględniając, że żołnierze pełniący funkcję instruktorów spadochronowych otrzymują dodatek specjalny za wykonywanie skoków ze spadochronem (od 300 zł do 675 zł), mogą otrzymywać dodatek motywacyjny (105 zł, z możliwością jego zwiększenia do 405 zł), a także dodatkowo posiadają uprawnienia do zwiększonych: należności żywnościowej, wymiaru urlopu wypoczynkowego, podstawy emerytury wojskowej – nie planuje się dalszych prac związanych z gratyfikowaniem finansowym instruktorów skoków spadochronowych.

Czy przewiduje się wprowadzenie nowych stawek uposażenia dla żołnierzy, których obejmie nowy system emerytalny?

Nie planuje się wprowadzenia odrębnej siatki uposażeń dla żołnierzy objętych nowym systemem emerytalnym.

Czy należność mundurowa tzw. "mundurówka" pozostanie na niezmienionym poziomie?

Nowe rozwiązania dotyczące nabywania praw emerytalnych przez żołnierzy zawodowych nie odnoszą się do równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie. Żadnych zmian w tym zakresie nie przewiduje się również w projekcie założeń zmian do ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Czy planowane jest rozdzielenie uposażenia na kwotę za stanowisko służbowe tzw. U i stopień wojskowy + wysługa lat (tak jak to było przed wejściem w życie ustawy pragmatycznej)?

Obecny system uposażeń jest dostosowany, do zawartej w wojskowej ustawie pragmatycznej, zasady tożsamości stopnia wojskowego ze stopniem etatowym stanowiska służbowego. Wobec tego dzielenie obecnego uposażenia zasadniczego na dwie części jest nieuzasadnione.

Czy planowane jest zwiększenie motywacji finansowej dla podoficerów?

W lutym 2012 r. dokonano podwyższenia kwot dodatku motywacyjnego dla podoficerów i szeregowych zawodowych (najniższą kwotę podwyższono z 30 zł do 105 zł, a najwyższą z 300 zł na 405 zł). Dodatkowo każdy podoficer otrzyma podwyżkę uposażenia w postaci dodatku za długoletnią służbę wojskową o 300 zł. Taki sposób dokonania podwyżki uposażenia spowoduje, że podoficerowie otrzymają relatywnie wyższe podwyżki od oficerów.

Czy przewiduje się zmiany w zakresie zwrotu kosztów poniesionych przez resort obrony narodowej na naukę i utrzymanie żołnierza służby kandydackiej, który został zwolniony z tej służby z przyczyn pozostających po stronie żołnierza?

Tak, przewiduje się takie zmiany, proponuje się, aby żołnierze zwolnieni ze służby kandydackiej z przyczyn pozostających po stronie żołnierza (art. 134 ust. 1 pkt 4 i 9 wojskowej ustawy pragmatycznej), którzy następnie zostaną powołani do zawodowej służby wojskowej lub pełnienia czynnej służby wojskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), a w przypadku wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych przez okres dwa razy dłuższy niż okres pełnienia służby kandydackiej, za który nalicza się koszty, byli zwalniani z obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w art. 124 ust. 6 wojskowej ustawy pragmatycznej.
Zwolnienie z obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w art. 124 ust. 6 wojskowej ustawy pragmatycznej, proponuje się także zastosować do żołnierzy zwalnianych ze służby kandydackiej w pierwszym roku studiów w uczelni wojskowej.

Jestem szeregowym zawodowym i chcę zostać podoficerem, czy po zakwalifikowaniu mnie do szkoły podoficerskiej będę musiał płacić za egzamin?

Na dzień dzisiejszy opłata taka jest pobierana od szeregowych pretendujących do szkół podoficerskich. Jednakże projektowane rozwiązania zakładają zwolnienie szeregowych kandydujących do uczelni wojskowych i szkół podoficerskich z wnoszenia opłat egzaminacyjnych.

Czy według projektowanych rozwiązań, gdy zostanę wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe i po wyznaczeniu złożę wypowiedzenie stosunku służbowego otrzymam należności związane ze zwolnieniem ze służby z nowego stanowiska, czy z poprzedniego?

Proponuje się wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym, w przypadku wypowiedzenia stosunku służbowego w okresie do 12-miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym lecz wyższą grupą uposażenia, podstawę ustalania wysokości świadczeń przysługujących z tytułu zwolnienia ze służby stanowiło będzie uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym. Proponowana zasada nie będzie miała zastosowania w przypadku wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej przez właściwy organ.

Czy zakłada się zmiany w zakresie dodatku motywacyjnego dla podoficerów i szeregowych?

Proponuje się, że żołnierz zawodowy w korpusach podoficerów i szeregowych nabędzie prawo do dodatku motywacyjnego za uzyskanie przez niego w opinii służbowej ogólnej oceny co najmniej dobrej (a nie bardzo dobrej jak obecnie) oraz posiadanie odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej, o której mowa w art. 46a wojskowej ustawy pragmatycznej.

Źródło: MON

MP

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Śladami ojca
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Gry wojenne w szkoleniu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polki pobiegły po srebro!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
I zdobyliśmy!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowe Oscary przyznane!
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwsi na oceanie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO