Tysiąc francuskich żołnierzy weźmie udział w organizowanych przez Polskę ćwiczeniach NATO „Steadfast Jazz 2013”, zapowiedział szef francuskiego MON, który był gościem ministra obrony Tomasza Siemoniaka.
Ściślejsza współpraca na rzecz europejskiej obronności jest nieunikniona zdaniem francuskiego ministra obrony Jean-Yves Le Drian, który spotkał się w Warszawie z szefem polskiego resortu obrony Tomaszem Siemoniakiem. – Wynika to m.in. z ograniczeń budżetowych i konieczności budowania odpowiedniego potencjału. Wobec rozlicznych zagrożeń, właściwym krokiem jest uaktywnienie współpracy w ramach właśnie Trójkąta Weimarskiego – uzasadniał szef francuskiego resortu.
Wagę rozwoju takiej współpracy podkreślał też minister Tomasz Siemoniak. – To istotny potencjał dla realizacji konkretnych projektów politycznych w ramach Unii Europejskiej i NATO – powiedział minister.
Ministrowie Polski i Francji podkreślili, że ich spotkanie to także początek współpracy w zakresie uzbrojenia. Z polskiej strony, rozmowy na ten temat będzie prowadził wiceminister ds. uzbrojenia Waldemar Skrzypczak. Podczas spotkania poruszono też temat projektu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Tarcza Polski”.
Po spotkaniu, szef polskiego MON Tomasz Siemoniak, mówił : – My mamy środki, plan i wiemy, czego chcemy, a Francja ma duże możliwości, jeśli chodzi o przemysł.
– To może być jedno z najważniejszych wspólnych przedsięwzięć. Strona francuska miałaby nam zaoferować rakiety Aster – komentuje dr Robert Czulda z Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Łódzkiego.
Z kolei francuski minister zapowiedział też, że w organizowanych w przyszłym roku przez Polskę ćwiczeniach NATO „Steadfast Jazz 2013”, będzie uczestniczyło tysiąc francuskich żołnierzy. – Tak realizujemy artykuł 5. Traktatu NATO o solidarności obronnej – mówił minister Siemoniak. – Udział Francuzów w tym ćwiczeniu to absolutny przełom i wyraźny sygnał dotyczący jakości naszej współpracy.
– Dzisiejsze spotkanie rodzi pewne nadzieje – dodaje dr Czulda – Ożywienie dialogu w Trójkącie Weimarskim byłoby dla Polski ekskluzywnym kanałem do rozmów z Niemcami i Francją.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko
komentarze