moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie szukają w Polsce swoich lotników

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, grupa poszukująca w Polsce poległych w czasie II wojny lotników armii Stanów Zjednoczonych spotkała się z pracownikami Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Urzędnicy przekazali jej dokumenty mogące pomóc w ustaleniu miejsca pochówku żołnierzy.

Trzyosobowa grupa złożona z komandora podporucznika Briana M. Fossa i dwóch historyków: Christine Cohn i Scotta Andersona z Biura ds. Jeńców Wojennych i Osób Zaginionych (Bureau of Prisoners of War and Persons Missing in Action – DPMO) Departamentu Obrony USA od kilku dni pracuje w Polsce i pozostanie w naszym kraju do 14 września. Jej zadaniem jest przeprowadzenie rekonesansu, nawiązanie kontaktu z władzami lokalnymi, samorządami i obejrzenie miejsc ewentualnego pochówku lotników. Później, dokładny termin nie jest na razie znany, przyjedzie do Polski druga, większa grupa, w której skład wejdą także archeolodzy. Będą prowadzili na naszym terenie prace poszukiwawcze i wykopaliskowe oraz ewentualne ekshumacje.


Amerykanie szukają lotników, którzy prawdopodobnie zginęli na terenie obecnej Polski w czasie II wojny światowej. DPMO zwróciło się o pomoc w poszukiwaniach do ROPWiM, a ona z kolei rozesłała apel w tej sprawie do urzędów wojewódzkich. Wojewodowie poprosili natomiast starostów, burmistrzów i wójtów o zebranie na swoim terenie informacji o ewentualnych grobach amerykańskich żołnierzy z tego okresu.

– Na amerykańskiej liście znalazło się 120 nazwisk – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego ROPWiM. – W czasie spotkania przekazaliśmy Amerykanom notatki i informacje, które otrzymaliśmy od urzędów wojewódzkich – dodaje. Według danych DPMO lotnicy z armii USA w czasie II wojny mogli zaginąć na terenie obecnych ośmiu województw: opolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Na przykład na terenie zachodniopomorskiego powinny znajdować się szczątki 45 nieodnalezionych do tej pory lotników. Na razie z tamtejszego urzędu wojewódzkiego nadeszły informacje o pomnikach poświęconych alianckim lotnikom w Tychowie i Przesącinie, prawdopodobnym strąceniu amerykańskiego samolotu nad miejscowością Wilcze Laski oraz odnalezionym w Policach fragmencie wspomnień żołnierza niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Ponadto z relacji mieszkańca gminy Stepnica wynika, że 7 października 1944 r. na terenie miejscowości rozbiły się trzy amerykańskie samoloty.

Natomiast przedstawiciele samorządów z województwa dolnośląskiego nie doszukali się na swoim terenie żadnych dokumentów o miejscach pochówku amerykańskich lotników. Jedyny ślad prowadził do pomnika pilota B-17 Edwarda Teodora Sconiersa w Lubinie, gdzie według niektórych danych miał też być on sam pochowany. – Amerykanie szukali już bezskutecznie jego szczątków w poprzednich latach i będą na wszelki wypadek sprawdzać jeszcze raz – mówi Jarosław Perduta, rzecznik wojewody dolnośląskiego.

Lubuskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu Amerykanie przekazali informacje o 20 lotnikach, którzy zginęli w okolicach Kostrzyna nad Odrą, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Świebodzina. Paweł Siminiak, rzecznik wojewody, informuje, że samorządy nie znalazły żadnych dodatkowych szczegółów w tej sprawie. – Tylko w Kostrzyniu, gdzie mieścił się Stalag IIIC, pochowani są zmarli tam żołnierze wielu narodowości, w tym Amerykanie, niestety bez nazwisk – mówi.

Z województwa opolskiego nadeszły informacje o mogile lotników alianckich w Kluczborku oraz prawdopodobnych grobach amerykańskich lotników na cmentarzach w Reńskiej Wsi – 6, Mechnicy – 4 i Długomiłowicach – 2. – W Czarnocinie rozbił się amerykański samolot, ale nie ma tam żadnego amerykańskiego grobu – dodaje Jacek Szopiński, rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

– W trakcie rozmowy pomogliśmy też Amerykanom nawiązać kontakt z Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie oraz podaliśmy kontakty do lokalnych urzędów i osób interesujących się tematyką amerykańskich lotników z czasów II wojny – uzupełnia Adam Siwek.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Uzbrojenie dla „Kormoranów”
 
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Afganistan. Czas wracać do domu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wilk na poligonie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szef MON odwiedził USA
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Time for Miecznik
Legia Akademicka po raz piąty
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Przeprawa przez Narew
Test mobilności 12 Dywizji
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze bez testów z WF-u
Ciemne strony Facebooka
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na granicy stratosfery
Dron z LAW-u
Polsko-tureckie obrady
Course on Diplomacy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
Advantages of Efficient Organization
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Emerytura wypłacana w … karmie
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Sztandar dla krakowskich żandarmów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
W jedynym słusznym kierunku
Ogień na alpejskich szczytach
Duch Invictus jest, czas na formę
Wybierz się na wojskowe studia
Eto, pies na misje
JWK to test siły i motywacji
Kraby dla podhalańczyków
Ostatnie dni kampanii 1939
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szef MON-u w Forcie Sill
Współpraca i wspólna pamięć
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO