moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wszyscy jesteśmy armią broniącą Polski – przegląd prasy

Czym żyła Warszawa we wrześniu 1939 roku? Zapraszamy do naszego cyklu artykułów prezentujących codzienność Polski i stolicy widzianą oczami ówczesnej prasy. O tym pisały m.in. „Polska Zbrojna”, „Robotnik”, „Kurjer Poranny” i „Kurjer Warszawski”.


Dziś 70 bombowców pojawiło się nad Warszawą, z tego siedem strąciliśmy
– wyliczał 6 września „Kurjer Warszawski”. Tego dnia atakowane były głównie mosty na Wiśle. Poza tym bomba spadła na pusty dom na Ochocie i pusty plac na Pradze. Jednak już 8 września nieprzyjaciel zbombardował Śródmieście. Atakowanie tak gęsto zaludnionego i pozbawionego znaczenia wojskowego obszaru usprawiedliwić się nie da – pisał „Kurjer Poranny”.

Tydzień po rozpoczęciu wojny raporty wojskowe ukazujące się w prasie nadal podtrzymywały nadzieję na zwycięstwo. 30 samolotów polskich bombardowało Berlin i wszystkie powróciły do swych baz. Strąciliśmy nad Polską 35 niemieckich samolotów – donosiła 7 września „Polska Zbrojna”. Także informacje z zachodniego frontu napawały optymizmem. Linia Zygfryda skompromitowana, nie wytrzymała pierwszego natarcia wojsk francuskich, przerwana została w siedmiu punktach – podawał 6 września „Robotnik”. A „Kurjer Warszawski” wyliczał: Między Mozelą a Renem wojska francuskie idą naprzód. Eskadry angielskie odbyły rajd nad Niemcami. Wojska angielskie i francuskie opanowały wszystkie mosty na Renie. Front niemiecki na całej linii został przerwany. Trzy niemieckie krążowniki zatopione.

Coraz więcej miejsca w gazetach zajmowały jednak złe wiadomości. Po trwającej kilka dni bohaterskiej obronie Westerplatte padło – informował 9 września „Robotnik”. A mieszkańcy stolicy rozpoczęli modlitwy w intencji zwycięstwa. W kościołach warszawski lud kornie modli się do Boga – relacjonował 9 września dziennikarz „Kurjera Porannego”. Bóg jest z nami. Cały Kościół modli się o zwycięstwo polskiego oręża – dodawały inne gazety.

W Warszawie przybywało rannych i dzienniki apelowały o użyczanie im łóżek i pościeli. Kobiety były wzywane do pomocy w szpitalach i punktach opatrunkowych. Towarzystwo Trzeźwości i PCK organizowało kursy ratowniczo-sanitarne. Ofiary wypadków należy przewozić samemu do ambulatorium pogotowia z powodu uszczuplenia personelu Pogotowia Ratunkowego – radził „Kurjer Poranny”. Ranni – jak informowała gazeta – przewożeni tramwajami byli zwolnieni z opłaty.

Życie w Warszawie coraz bardziej podporządkowane było wojnie. W restauracji na Wspólnej spotkali się restauratorzy chrześcijańscy, by zastanowić się jak ograniczyć jadłospis czy zorganizować zastępstwa pracowników. Szwalnia PCK apelowała na łamach prasy o wypożyczenie maszyn do szycia. W tramwajach zaczęły pełnić służbę konduktorki, żony i córki tramwajarzy. Uliczne sygnały świetlne zostały zamaskowane – czytamy na stronach dzienników. „Polska Zbrojna” przypominała, że w czasie alarmu bombowego, po ulicach miasta mogą poruszać się tylko samochody z biało-czerwonymi chorągiewkami, należące do władz miasta, urzędów i wojska.

Każda rodzina powinna posiadać odbiornik radiowy umożliwiający odbiór komunikatów OPL o każdej porze. Ich odbiór bez prądu i baterii zapewni aparat detektorowy Detefon do nabycia w salonie państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych – głosiło ogłoszenie na stronach „Kurjera Porannego”. Jednocześnie ostrzegano przed podejrzanymi osobami, które odwiedzają mieszkańców stolicy i powołując się na zarządzenie władz, żądają wydania radioodbiorników. To zwykli oszuści, nie dajmy się nabrać – alarmował 8 września „Kurjer Warszawski”.

Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Na granicy stratosfery
 
W jedynym słusznym kierunku
Emerytura wypłacana w … karmie
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ostatnie dni kampanii 1939
Time for Miecznik
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szef MON-u w Forcie Sill
Polityka nie znosi próżni
JWK to test siły i motywacji
Współpraca i wspólna pamięć
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polsko-tureckie obrady
Test mobilności 12 Dywizji
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ogień na alpejskich szczytach
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Szef MON odwiedził USA
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Ciemne strony Facebooka
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Afganistan. Czas wracać do domu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Wzmocnione siły na granicy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Eto, pies na misje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Kraby dla podhalańczyków
Wybierz się na wojskowe studia
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Dron z LAW-u
Wilk na poligonie
Duch Invictus jest, czas na formę
Legia Akademicka po raz piąty
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Advantages of Efficient Organization
Course on Diplomacy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO