moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Europejska agencja to odpowiednik amerykańskiej NASA. Na wejściu Polski w jej struktury skorzysta polska nauka, gospodarka i wojsko. Oznacza to bowiem szansę na rozwój w naszym kraju sektora kosmicznego, wzrost innowacyjności oraz zwiększenie inwestycji zagranicznych typu hi-tech.


ESA jest jedną z najważniejszych struktur europejskich. Od 2007 roku Polska współdziałała z Agencją jako Europejski Kraj Współpracujący. W czwartek umowę o przystąpieniu Polski do ESA podpisali wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i dyrektor generalny agencji Jean-Jacques Dordain.W uroczystości uczestniczył też minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Resort obrony popiera wejście Polski w struktury Agencji, ponieważ widzi szansę wykorzystania technologii kosmicznej w Siłach Zbrojnych.

Dzięki podpisanej umowie akcesyjnej będziemy pełnoprawnym członkiem ESA. Porozumienie trzeba jeszcze ratyfikować. Powinniśmy to zrobić do połowy listopada tego roku, kiedy to odbędzie się zgromadzenie Rady Ministrów ESA. Tylko wówczas będziemy mieli prawo głosu i możliwość uczestniczenia w jesiennych rozmowach dotyczących budżetu Agencji.

Polska delegacja w ESA podlegać będzie Ministerstwu Gospodarki. Jednak w jej skład wejdą także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Większość działań Agencji Kosmicznej jest związana z bezpieczeństwem i obronnością.

Polska zwlekała z podpisaniem umowy akcesyjnej ze względu na konieczność wpłacenia jednorazowego „wpisowego” oraz corocznych składek członkowskich. Sumy są niebagatelne – w pierwszym roku musimy przelać na konto ESA łącznie 145 mln złotych. Jednak, jak zapewniają przedstawiciele rządu, 80 proc. tej sumy wróci do kraju w formie kontraktów dla firm czy placówek naukowo-badawczych.

Polski rząd, zgadzając się na przystąpienie naszego kraju do ESA, przyjął w czerwcu „Plan działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce”. Określono w nim strategiczne, także wojskowe, cele naszego uczestnictwa w Agencji. Jednym z nich ma być udział Polski w projektach i programach kosmicznych realizowanych przez Unię Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną. Kolejne to nawiązanie współpracy polskiego przemysłu z międzynarodowymi partnerami. Polska zyska też dostęp do większości programów technologicznych Agencji.


Obecność Polski w ESA ułatwi też współpracę przy rozpoczętych już międzynarodowych projektach dotyczących m.in. porozumienia obronnego w obszarze satelitarnym z Włochami czy udziału w Wielonarodowym Systemie Rozpoznania Satelitarnego (MUSIS). W większym stopniu zaangażujemy się w rozpoczęte już przedsięwzięcia, m.in. budowę narodowych zdolności w zakresie rozpoznania obrazowego i łączności dla potrzeb administracji publicznej i służb mundurowych. Udział w ESA pozwoli też na rozwijanie nowych systemów uzbrojenia i obrony dotyczących obserwacji powierzchni ziemi, wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki.

ESA została założona w 1975 roku i jest jedną z głównych agencji kosmicznych na świecie. Jej roczny budżet wynosi ok. 4 mld euro. W Agencji pracuje ponad 2 tysiące osób ze wszystkich państw członkowskich. Są wśród nich naukowcy, inżynierowie, informatycy. ESA prowadzi wiele misji kosmicznych i wystrzeliwuje satelity okołoziemskie. Do Agencji należy 19 państw: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Tuż przed Polską umowy akcesyjne podpisały Czechy i Rumunia. Jedynym państwem pozaeuropejskim, które w ramach współpracy z ESA zasiada w jej władzach, jest Kanada.

JT

autor zdjęć: ESA

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowe Oscary przyznane!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Orzeł dla bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Śladami ojca
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO