moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian przed europejskim dyżurem

Kompanijny punkt oporu. Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak stoją w głębokich okopach. Są dobrze zamaskowane. Nad poziom ziemi wystają jedynie wieżyczki i działka kalibru 30 milimetrów. Obok każdego z 23 wozów, stanowiska ogniowe w okopach przygotowali żołnierze drużyn zmotoryzowanych. Przeciwnik, którego trzeba będzie zatrzymać, ma nadejść z północy. Cisza i pozorny spokój panujący nad poligonem nie trwa długo.

Dowódca kompanii por. Przemysław Beczek otrzymuje meldunek, że na przedpolu zauważono żołnierzy przeciwnika. Lornetki dowódców plutonu natychmiast kierują się we wskazaną stronę. Nic nie widać. Porucznik nakazuje uruchomić termowizję w jednym z transporterów. Skanowanie terenu jest bardzo dokładne. Skradającym się żołnierzom przeciwnika nie pomoże nawet najlepsze maskowanie.


Żołnierze dwóch kompanii zmotoryzowanych z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej biorący udział w ćwiczeniu „Anakonda-12” są mistrzami w żołnierskim rzemiośle. Po koniec ubiegłego roku wrócili z Afganistanu. Stanowili trzon IX zmiany polskiego kontyngentu. Do marca odtwarzali gotowość bojową. Teraz biorą udział w Anakondzie, a już za dwa miesiące czeka ich kolejny ważny egzamin – ćwiczenia sprawdzające przed rozpoczęciem dyżuru w składzie Grupy Bojowej Unii Europejskiej zwanej Grupą Weimarską.

– Nie uważam, żeby obciążenie kompanii było zbyt duże. Każdy rodzaj szkolenia praktycznego i wykonywanych działań zwiększa umiejętności, dodaje pewności i doświadczenia. Z pododdziałów jedni ludzie odchodzą a przychodzą nowi. Obecnie w kompanii 20 procent żołnierzy to nowoprzybyli. Zajęcia poligonowe to dla nich najlepsza okazja, by zgrać się z resztą zespołu – mówi por. Przemysław Beczek.


17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest jednostką, która bardzo często brała udział w misjach poza granicami kraju. Przez lata główny nacisk podczas szkolenia kierowano na działania asymetryczne z konieczności mniej uwagi poświęcając doskonaleniu taktyki konwencjonalnej – obrony granic kraju.

– Uważam, że udział połowy batalionu manewrowego przyszłej Grupy Bojowej UE w ćwiczeniach „Anakonda-12” przyniesie same korzyści. Po pierwsze możemy przetrenować różne rodzaje przemieszczania pododdziałów. Po drugie do batalionu trafiło wielu młodych dowódców różnych szczebli, którzy podczas tych ćwiczeń mogą nabrać doświadczenia i poznać swoich podwładnych – mówi gen. brygady Rajmund T. Andrzejczak , dowódca 17 WBZ, przyszły dowódca międzynarodowej Grupy Weimarskiej.


Zdaniem generała, w tej chwili nikt nie jest w stanie przewidzieć, do realizacji jakich zadań w przyszłości zostaną wykorzystane dowodzone przez niego siły. Dlatego żołnierze muszą być przygotowani zarówno do niesienia pomocy humanitarnej, zadań stabilizacyjnych, zapewniających pokój, ale także do udziału w intensywnych operacjach militarnych.

W trudnych warunkach polowych żołnierze obu kompanii spędzą tydzień. Po powrocie do garnizonu od razu zaczną przygotowywać się do kolejnego ważnego egzaminu. W ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej będą współpracować z żołnierzami Francji i Niemiec. Półroczny dyżur rozpoczną 1 stycznia 2013 roku.

W skład Grupy Weimarskiej traktowanej jako europejskie siły szybkiego reagowania wejdzie około 3 tysiące żołnierzy. Gros sił wydzielą Polacy (ponad 2 tysiące). Ponad półtora tysiąca wystawi 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Trzonem uderzeniowym grupy będzie liczący ponad 800 osób batalion manewrowy z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich dowodzony przez ppłk Rafała Miernika.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
 
Szczyt NATO już w poniedziałek
Lufy prosto z Huty
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wiosłują dla Emily
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Combining Two Worlds
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Co ze sprawdzianem z WF?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
„Zginęli, bo byli Polakami”
Klauzula: ściśle tajne
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ankona – bitwa po polsku
Wilki znów na Mazurach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Misja, która zmieniła polską armię
Sukcesy żołnierzy na AFN
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Rusza PKW Islandia
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Course on Diplomacy
Afganistan: powrót do domu
Desantowanie z transportowego giganta
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Podwodne centrum przyszłości
Afganistan. Czas wracać do domu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Nowe książeczki wojskowe
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wisła i Narew w Sejmie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Plany WB Group
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Psy (w) WOT
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Kontyngent do zmiany
Podwodne rozpoznanie i ratunek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Stalowy człowiek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kurs na dyplomację
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO