moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Senat uhonorował generała Maczka

Zaskarbił sobie wdzięczność mieszkańców wyzwalanych miast we Francji, Belgii i Holandii. W czasie słynnej ofensywy normandzkiej w 1944 r. nie przegrał żadnej bitwy. Uwielbiali go żołnierze, szanowali alianccy dowódcy. Senatorowie zdecydowali dziś, że październik będzie miesiącem gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej.


Uchwałę przyjęto z okazji 120. rocznicy urodzin gen. Maczka. W tym roku także upłynęło 70 lat od czasu, gdy generał stworzył w Szkocji 1 Dywizję Pancerną. W jej szeregach było około 16 tysięcy żołnierzy, prawie 400 czołgów, 500 dział i 5 tys. pojazdów. Pancerniacy ruszyli na zachodni front w czerwcu 1944 r., by wziąć udział w największej w dziejach II wojny światowej operacji wojsk alianckich. Ich szlak bojowy wiódł przez północną Francję, Belgię i Holandię.

O polskim generale i jego żołnierzach stało się głośno, gdy w Normandii, pod Falaise odcięli wojskom niemieckim drogę ucieczki i wzięli do niewoli ponad 5 tys. jeńców. Co ciekawe, wśród rozgromionych wówczas wojsk była również dywizja, z którą gen. Maczek walczył podczas kampanii wrześniowej.

Ofensywa pancerniaków skończyła się w niemieckiej bazie marynarki wojennej w Wilhelmshaven. Na ręce generała Niemcy złożyli kapitulację. Poddało się wówczas dwóch admirałów, generał, 1900 oficerów i 32 000 szeregowych. Polski dowódca rozkazał wówczas wywiesić biało-czerwoną flagę na znak przejęcia miasta przez Polaków. W maju 1945 r. pancerniacy utworzyli polskie miasteczko. Na cześć generała nazwali je Maczków. Spędzili w nim ponad 3 lata. „To podczas ofensywy normandzkiej generał zdobył wysokie uznanie w dowództwie alianckim, zaskarbił sobie wdzięczność ludności wyzwalanych miast we Francji, Belgii i Holandii oraz wzbudził podziw i szacunek swoich żołnierzy” – czytamy w uchwale.

W dokumencie senatorowie przypomnieli także powojenne losy generała, który – podobnie jak wielu żołnierzy – pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Władze PRL odebrały mu wówczas polskie obywatelstwo. Nie otrzymywał także zapomóg, które odbierali alianccy wojskowi. Słynny dowódca znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Utrzymywał się pracując m.in. jako barman w edynburskich hotelach. Senatorowie podkreślili, że gen. Maczek „do końca życia spędzonego na obczyźnie cieszył się szacunkiem rodaków, a zwłaszcza swoich żołnierzy i kombatantów, nie uchybiając w niczym dobremu imieniu Polaka i polskiego żołnierza”.

Do Senatu z okazji przyjęcia uchwały przyjechali Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, gen. dyw. Janusz Adamczak, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, oraz kombatanci. Minister Siemoniak podziękował senatorom za uczenie pamięci wielkiego patrioty i dowódcy, którego imię i czyny budzą żołnierski szacunek.

Gen. Maczek urodził się 31 marca 1892 r. na Kresach Wschodnich. Dość nietypowo jak na przyszłego oficera na lwowskim uniwersytecie studiował filozofię i literaturę. U prof. Kazimierza Twardowskiego zgłębiał tajniki psychologii uczuć. W czasie I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej, ale zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Zorganizował wówczas pierwszy nowoczesny oddział, zwany lotną kompanią szturmową. Jego zaletą było to, że – w przeciwieństwie do piechoty – ciężkie karabiny maszynowe przewoził wozami konnymi. Jego odziały walczyły także w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.

W 1938 r. gen. Maczek został dowódcą 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej. To była pierwsza jednostka tworzących się w Polsce sił pancernych. Wraz z żołnierzami bronił Lwowa przed Niemcami. Po najeździe Armii Czerwonej gen. Maczek przedostał się do Francji, a po jej klęsce wyruszył do Wielkiej Brytanii.

Generał zmarł w Edynburgu w 1994 r. Zgodnie z życzeniem został pochowany obok swoich żołnierzy w wyzwolonej przez siebie holenderskiej Bredzie.

JT

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze

~samlab
1349809800
czesc jego pamieci !
6F-EC-A2-D3

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po śladach polskich bohaterów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wioślarze i triatlonistka na podium
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO