moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
XII zmiana kontyngentu jest już na służbie

W Afganistanie będzie służyć o 700 polskich żołnierzy mniej niż dotychczas. Zmienia się też charakter naszej misji. Jednym z priorytetów misjonarzy będzie szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa i wspieranie budowy lokalnych struktur administracji. W uroczystym przekazaniu dowodzenia XII zmianie uczestniczył minister obrony Tomasz Siemoniak.


– Wasze działania oceniamy na szóstkę. Wysoko postawiliście poprzeczkę następcom – mówił szef MON do kończących misję żołnierzy XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Tym, którzy właśnie obejmują służbę w Afganistanie, minister Siemoniak życzył sukcesów i żołnierskiego szczęścia.

Większość żołnierzy XII zmiany jest już na miejscu. Przyjechali z różnych jednostek, przede wszystkim z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, która stanowi główną siłę PKW. Dla „błękitnej brygady” służba w Afganistanie nie będzie nowością. Służyli już pod Hindukuszem w 2008 i 2009 r. W Afganistanie są także wojskowi z innych jednostek, m.in. 12 Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 9 i 18 pułków rozpoznawczych, 1 i 2 pułków saperów, 10 Brygady Logistycznej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Żandarmerii Wojskowej i innych. Przez najbliższe pół roku służyć będą pod komendą gen. bryg. Andrzeja Tuza i jego zastępcy płk. Tomasza Piotrowskiego.

Na posterunku zastąpią wojskowych z XI zmiany, którzy w pełnym składzie (podczas XI zmiany nie zginął żaden polski żołnierz) wracają już do domu. Przekazanie dowodzenia odbyło się w bazie Ghazni. Dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Bogdan Tworkowski przekazał obowiązki gen. Tuzowi. W uroczystości poza ministrem Tomaszem Siemoniakiem wzięli udział m.in. wiceminister Beata Oczkowicz, dowódca operacyjny sił zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, dowódca Dowództwa Regionalnego – Wschód gen. dyw. William Mayville i przedstawiciele władz afgańskich.

Żołnierze do misji przygotowywali się od 12 miesięcy. Trenowali w kraju i za granicą. Zgrupowanie bojowe w Afganistanie utworzono z żołnierzy 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej.

Głównym zadaniem żołnierzy XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego będzie wsparcie szkoleniowe afgańskiego wojska i policji. Poprzednie zmiany PKW w większym stopniu koncentrowały się na działaniach bojowych. Teraz nasze wojsko ma zadbać, by afgańskie siły bezpieczeństwa były lepiej wyszkolone, tak żeby stopniowo przejmowały odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju. – Nasze priorytety to także wspieranie procesu budowy struktur władz afgańskich, instytucji państwowych, a zwłaszcza afgańskich sił bezpieczeństwa, ale też pomoc afgańskiej ludności w przetrwaniu zimy – mówi kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy XII zmiany PKW.

Od kwietnia Polacy odpowiadają za północną część prowincji Ghazni. Stacjonują w bazach Ghazni, Vulcan i Waghez oraz w Bagram. XII tura kontyngentu wojskowego w Afganistanie jest mniejsza od poprzedniej o około 700 osób i liczy prawie 1800 żołnierzy i pracowników wojska.

Żołnierze XII zmiany mają na swoim koncie już jedną udaną operację. Kilka dni temu odkryli i zlikwidowali skład broni, amunicji, granatów, zapalników i części do produkcji min pułapek.

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
Wojsko kupiło symulatory pola walki
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Albatros” wyszedł na morze
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Grupy niszczycieli czołgów
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Żandarmeria świętuje
Gorzka parada zwycięstwa
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Siła braterstwa
A Multi-Front Operation
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Borsuk pokazał swoje możliwości
PKW Turcja już działa
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kurs na dyplomację
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
CBW świętuje
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Course on Diplomacy
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Podoficer, czyli lider
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Moździerze dla WOT-u
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Jacht i menażki od wojska
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Misje kształtują charakter
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Nowe książeczki wojskowe
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Specjaliści od wsparcia
Krwiodawcy w mundurach
Tygrysy grasowały także nocą!
„Dragon” wskazał cel
Kask Weterana do zdobycia!
Afganistan. Czas wracać do domu
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Marynarz na „Korfantym”
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
W drodze do Ameryki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO