moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Test przed dyżurem bojowym w UE

W Wędrzynie ruszają międzynarodowe manewry „Common Challenge-12”. Poza Polakami biorą w nich udział wojskowi z Niemiec i Francji. Ćwiczenia mają sprawdzić, czy żołnierze są gotowi do objęcia dyżuru w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Od stycznia 2013 dowodzić nią będą Polacy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą musieli interweniować w różnych rejonach świata objętych kryzysem.

Do udziału w Weimarskiej Grupie Bojowej UE przygotowywali się także żołnierze batalionu manewrowego 17 BZ, którzy stanowią główną siłę grupy.

Do Polski przyjechało 13 żołnierzy Bundeswehry i 19 z armii francuskiej. Przez tydzień będą ćwiczyć razem z wojskowymi 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To właśnie żołnierze z Wędrzyna pokierują liczącą 2 tys. wojskowych grupą bojową UE. Ich dyżur potrwa pół roku. Razem z żołnierzami z Niemiec i Francji mają być gotowi do zapobiegania konfliktom, wspierania misji ewakuacyjnych i humanitarnych nawet w najodleglejszych rejonach świata, jeśli zdecyduje tak Rada UE.

Weimarską Grupą Bojową będzie dowodzić gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. Polskim żołnierzom podlegać będzie m.in. batalion zmotoryzowany, w którego wyposażeniu są KTO Rosomak, oraz pododdziały wsparcia. Wojskowi z Wędrzyna europejski dyżur bojowy pełnili już w pierwszej połowie 2010 r.

Ostateczny przed europejską misją sprawdzian pod kryptonimem „Common Challenge-12” rozpocznie się 17 listopada na wędrzyńskim poligonie. Dowódcy i sztabowcy będą ćwiczyć różne scenariusze operacji. Będą musieli np. wysłać (tylko wirtualnie) żołnierzy grupy do fikcyjnego państwa, w którym panuje konflikt wewnętrzny. Ma się tam odbyć konferencja pokojowa, a europejskie siły wojskowe mają zapewnić jej bezpieczny przebieg.


Z kolei żołnierze z batalionowej grupy manewrowej dowodzonej przez ppłk. Rafała Miernika będą odpierać atak rebeliantów na bazę, strzelać z przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz Rosomaków. Nowością będzie pokaz strzelania z haubic samobieżnych 152 mm Dana na wprost.

– Zarówno dyżur bojowy UE, jak i poprzedzające go szkolenie to zupełnie inne zadania niż te, które dotychczas wykonywali żołnierze. Część przygotowań ma bowiem charakter ściśle narodowy. Chodzi o to, że każde z państw szkoli swoich żołnierzy samodzielnie. Jest też część międzynarodowa ćwiczeń, ale ta dotyczy tylko kadry dowódczej. Dlatego jako dowódca grupy muszę wierzyć na słowo, że sojusznicy i ich pododdziały zostali dobrze przygotowani, bo nie mamy szans wspólnego przećwiczenia poszczególnych działań – mówi gen. Andrzejczak.

Generał podkreśla, że podczas ewentualnych działań grupy bardzo ważna jest umiejętność współpracy wojskowych z cywilnymi organizacjami rządowymi, pozarządowymi i międzynarodowymi. – Gdybyśmy musieli interweniować w jakiejś sytuacji kryzysowej, to raczej mniej koncentrowalibyśmy się na zrzucaniu bomb czy strzelaniu z Rosomaków, a bardziej na szerokiej współpracy, negocjacjach i pokojowym rozstrzyganiu konfliktów –  mówi gen. Andrzejczak. Jednak nie zawsze młodzi dowódcy plutonów czy kompanii mają dostateczne doświadczenie do takich działaniach.

Jeżeli międzynarodowe ćwiczenia certyfikujące „Common Challenge-12” dla sztabu i dowództwa zakończą się oceną pozytywną, gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak w grudniu pojedzie do Brukseli. Tam w Komitecie Wojskowym Unii Europejskiej (European Union Military  Committee) zamelduje gotowość Weimarskiej Grupy Bojowej do objęcia dyżuru.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
 
Ankona – bitwa po polsku
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Lufy prosto z Huty
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan: powrót do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wiosłują dla Emily
Podwodne centrum przyszłości
Desantowanie z transportowego giganta
Combining Two Worlds
Wilki znów na Mazurach
Klauzula: ściśle tajne
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kontyngent do zmiany
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Żołnierze bez testów z WF-u
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Plany WB Group
Co ze sprawdzianem z WF?
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wisła i Narew w Sejmie
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Afganistan. Czas wracać do domu
Kurs na dyplomację
Misja, która zmieniła polską armię
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kat warszawskiego getta przed sądem
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Psy (w) WOT
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Nowe książeczki wojskowe
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Grot – rozwojowa konstrukcja
„Zginęli, bo byli Polakami”
Course on Diplomacy
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Stalowy człowiek
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne rozpoznanie i ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO