moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Test przed dyżurem bojowym w UE

W Wędrzynie ruszają międzynarodowe manewry „Common Challenge-12”. Poza Polakami biorą w nich udział wojskowi z Niemiec i Francji. Ćwiczenia mają sprawdzić, czy żołnierze są gotowi do objęcia dyżuru w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Od stycznia 2013 dowodzić nią będą Polacy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą musieli interweniować w różnych rejonach świata objętych kryzysem.

Do udziału w Weimarskiej Grupie Bojowej UE przygotowywali się także żołnierze batalionu manewrowego 17 BZ, którzy stanowią główną siłę grupy.

Do Polski przyjechało 13 żołnierzy Bundeswehry i 19 z armii francuskiej. Przez tydzień będą ćwiczyć razem z wojskowymi 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To właśnie żołnierze z Wędrzyna pokierują liczącą 2 tys. wojskowych grupą bojową UE. Ich dyżur potrwa pół roku. Razem z żołnierzami z Niemiec i Francji mają być gotowi do zapobiegania konfliktom, wspierania misji ewakuacyjnych i humanitarnych nawet w najodleglejszych rejonach świata, jeśli zdecyduje tak Rada UE.

Weimarską Grupą Bojową będzie dowodzić gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. Polskim żołnierzom podlegać będzie m.in. batalion zmotoryzowany, w którego wyposażeniu są KTO Rosomak, oraz pododdziały wsparcia. Wojskowi z Wędrzyna europejski dyżur bojowy pełnili już w pierwszej połowie 2010 r.

Ostateczny przed europejską misją sprawdzian pod kryptonimem „Common Challenge-12” rozpocznie się 17 listopada na wędrzyńskim poligonie. Dowódcy i sztabowcy będą ćwiczyć różne scenariusze operacji. Będą musieli np. wysłać (tylko wirtualnie) żołnierzy grupy do fikcyjnego państwa, w którym panuje konflikt wewnętrzny. Ma się tam odbyć konferencja pokojowa, a europejskie siły wojskowe mają zapewnić jej bezpieczny przebieg.


Z kolei żołnierze z batalionowej grupy manewrowej dowodzonej przez ppłk. Rafała Miernika będą odpierać atak rebeliantów na bazę, strzelać z przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz Rosomaków. Nowością będzie pokaz strzelania z haubic samobieżnych 152 mm Dana na wprost.

– Zarówno dyżur bojowy UE, jak i poprzedzające go szkolenie to zupełnie inne zadania niż te, które dotychczas wykonywali żołnierze. Część przygotowań ma bowiem charakter ściśle narodowy. Chodzi o to, że każde z państw szkoli swoich żołnierzy samodzielnie. Jest też część międzynarodowa ćwiczeń, ale ta dotyczy tylko kadry dowódczej. Dlatego jako dowódca grupy muszę wierzyć na słowo, że sojusznicy i ich pododdziały zostali dobrze przygotowani, bo nie mamy szans wspólnego przećwiczenia poszczególnych działań – mówi gen. Andrzejczak.

Generał podkreśla, że podczas ewentualnych działań grupy bardzo ważna jest umiejętność współpracy wojskowych z cywilnymi organizacjami rządowymi, pozarządowymi i międzynarodowymi. – Gdybyśmy musieli interweniować w jakiejś sytuacji kryzysowej, to raczej mniej koncentrowalibyśmy się na zrzucaniu bomb czy strzelaniu z Rosomaków, a bardziej na szerokiej współpracy, negocjacjach i pokojowym rozstrzyganiu konfliktów –  mówi gen. Andrzejczak. Jednak nie zawsze młodzi dowódcy plutonów czy kompanii mają dostateczne doświadczenie do takich działaniach.

Jeżeli międzynarodowe ćwiczenia certyfikujące „Common Challenge-12” dla sztabu i dowództwa zakończą się oceną pozytywną, gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak w grudniu pojedzie do Brukseli. Tam w Komitecie Wojskowym Unii Europejskiej (European Union Military  Committee) zamelduje gotowość Weimarskiej Grupy Bojowej do objęcia dyżuru.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Od Chersonia po Krym
 
Collective Defense is Priority
Jastrzębie nad Słowacją
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Polska zmiana w zespole NATO
Interwencyjne granatniki
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Desant pod Arnhem
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Włoskie Typhoony w akcji
Premier w Żelaznej Dywizji
Zostań podoficerem WP!
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Kolejni operatorzy Warmate
Podniebny trening transportowców
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Przygotowani na kryzys
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Święto logistyków
Jak się testuje F-35
Lider nauczy dowódców kreatywności
Alianci z AK
Czerwona agresja
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
Dublet pięciobojowych sztafet
NATO stawia na drony
„Rekin” dobił do brzegu
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Gaudeamus igitur!
Ukraińska kontrofensywa
Ile Polska straciła podczas II wojny
Putin sięga po rezerwy
Brunatny najazd
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Wojska OT mają pięć lat!
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Śladem profesjonalistów
Rekordowa przysięga na WAT
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Integracja Wisły
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Zostań stypendystą MON-u
Dodatek za służbę w jednostce bojowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO