moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON zadba o ochotników

Ma 25 lat i średnie wykształcenie – tak wygląda przeciętny żołnierz Narodowych Sił Rezerwowych. Jako ochotnicy służą także kobiety, stanowią 3,5 procent rezerwy. Działanie i plany rozwoju NSR przedstawił na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. bryg. Krzysztof Domżalski ze Sztabu Generalnego.


Generał Domżalski, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP, przypomniał, że powołanie NSR zakładał rządowy Program Profesjonalizacji Sił Zbrojnych na lata 2008–2010. W dokumencie zaplanowano, że polska armia będzie liczyć 120 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. stanowisk zajmą ochotnicy.

Nabór do NSR ruszył w lipcu 2010 r. Zgłosiło się 30 tys. chętnych, przyjęto 20 tys. osób, jednak część nie przeszła kwalifikacji, część zrezygnowała, a 7 tys. żołnierzy wstąpiło do służby zawodowej. W efekcie dziś w rezerwie służy 11 tys. żołnierzy.

Wśród ochotników jest 14 proc. podoficerów i 3 proc. oficerów. Pozostali to szeregowi. Przeciętny żołnierz NSR ma średnie wykształcenie (59 proc.). – 14 procent żołnierzy posiada dyplom wyższej uczelni – podkreślał gen. Domżalski.

– Przewidujemy, że w najbliższych latach w Narodowych Siłach Rezerwowych będzie służyć planowane 20 tysięcy żołnierzy – zapewnił posłów Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej. Zapowiedział, że żołnierze rezerwy, podobnie jak zawodowi, będą dostawać dodatek motywacyjny (maksymalnie ponad 400 zł), wprowadzone zostaną też ułatwienia dla kobiet – na czas ciąży i urlopu macierzyńskiego ich przydział zostanie zawieszony. MON pracuje nad zmianą przepisów w tej sprawie. Chodzi o nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony i ustawy o uposażeniach żołnierzy niezawodowych. – Zmiany w prawie są konieczne, aby udoskonalić system – skwitował gen. Domżalski.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: CSzMW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1353582120
I znowu kolejny niewypał.Planuje się"coś" z założenia dobrego a wychodzi z tego góra 50% a niekiedy i mniej.Ja uważam że armia powinna składać się z 3 szczebli ( struktura czy nazewnictwo obojętne chodzi mi o system) 1.Zawodowe SZ- etatowi wojskowi tak jak obecnie 150-160 tyś wojska wszystkich formacji 2.NSR - rezerwiści którzy z różnych względów odeszli z zawodowej służby a będący wyspecjalizowanymi fachowcami ,sprawni fizycznie np.(piloci,operatorzy sprzętu ciężkiego,itd) plus młodzi ludzie chcący związać się zawodowo z wojskiem i wykazujących się, a mający za sobą już tzw. "staż czy służbę "w poniższym rodzaju sił zbrojnych OT.Liczbę można by szacować na 20-40 tyś .Spotkania kilka razy w roku poznawanie nowego sprzętu, technik wspólne manewry z zawodowcami itd. 3.Obrona Terytorialna - na szczeblu np.gminy czy małego miasta,złożona np.z plutonu / 3 drużyny po 6 ludzi =24ochotników/ plus zawodowy dowódca np sierżant będących mieszkańcami danej gminy,znających własny teren, wyposażeni w 2-3 pojazdy,1-2 CKM,lekki moździerz,RPG,snajperkę, kałachy spotykają się np.raz na 2 miesiące w weekend,pobiegają trochę po polach i lasach,postrzelają, zrobią grilla wypija piwko i pojadą do domu / oczywiście w skrócie / w razie"W" są natychmiast gotowi i działają na zasadzie pół partyzantki a w czasie pokoju mogą być np.wykorzystani do pomocy przy powodzi czy innych zagrożeniach.Na koniec roku drobny ekwiwalent za poniesione koszty dojazdu,jakiś dodatek do emerytury i medale na koniec.Koszty prawie żadne a szacuję, że mogło by być wcielonych około 60-100 tyś takich ochotników. Jako duży kraj europejski mający 38 mln obywateli chyba stać nas na to, tym bardziej że inwestujemy ok 30 mld zł w miniaturową armię a efektów nie widać
27-64-82-95

Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hiszpański palimpsest
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Weterani i bokser „Master”
Wojsko inwestuje w Limanowej
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Animus Fortis, czyli mężny duch
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Optyka dla żołnierzy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO