moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Goście Wszechnicy. Po prezydencie Wałęsie – gen. Cieniuch

Biorąc aktywny udział w międzynarodowych operacjach, będziemy uczestniczyć w budowaniu globalnego systemu bezpieczeństwa – powiedział gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas wykładu we Wszechnicy Obronności na Akademii Obrony Narodowej.

Gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

– Siły Zbrojne nie są wyspą w przestrzeni bezpieczeństwa. Mają charakter narodowy, ale wszystkie decyzje są podejmowane z uwzględnieniem międzynarodowego otoczenia i zobowiązań sojuszniczych – mówił gen. Mieczysław Cieniuch w swoim wykładzie p.t. „Możliwości i uwarunkowania użycia sił zbrojnych w środowisku międzynarodowym”. Zaznaczył także, że współczesne zagrożenia coraz rzadziej mają charakter wojskowy i do walki z nimi niezbędna jest współpraca wojska z cywilną administracją i jej służbami zarządzania kryzysowego.

Zdaniem szefa Sztabu Generalnego, udział Polski w operacjach międzynarodowych jest wyznacznikiem naszej wiarygodności i chęci uczestnictwa w procesie budowania globalnego ładu. Generał przypomniał, że siły zbrojne od wielu lat biorą aktywny udział w operacjach poza granicami kraju – pod sztandarem ONZ, NATO, Unii Europejskiej lub w ramach ad hoc tworzonych koalicji. – Od 1953 roku, od konfliktu w Korei, w misjach wzięło udział około 100 tys. polskich żołnierzy – mówił gen. Cieniuch.

Generał przypomniał, że zapewnienie bezpieczeństwa na terytorium własnego kraju to jedno z podstawowych zadań każdego państwa członkowskiego Sojuszu. – Zbyt często przywołujemy artykuł 5. traktatu NATO, a za rzadko pamiętamy o artykule trzecim (mowa o tym, że każde państwo musi najpierw budować zdolności pozwalające mu obronić się samemu w razie zagrożenia - przyp. red.) – powiedział. Jego zdaniem, polskie siły zbrojne są przygotowane do obrony granic i uczestnictwa w operacjach sojuszniczych. – Na bieżąco analizujemy nasze możliwości i w dzisiejszych realiach, optymalna wielkość kontyngentu wystawionego do działań na misji to 3,2 tys. – 3,8 tys. żołnierzy – powiedział gen. Cieniuch.

Gen. Bogusław Pacek, rektor-komendant AON i Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON uroczyście inaugurują działalność Wszechnicy Obronności

Wykład na Akademii Obrony Narodowej wygłosili także naukowcy z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Dr inż. Jan Jabłkowski oraz dr inż. Piotr Szynkarczyk mówili, że automatyzacja i robotyzacja pola walki to wyzwanie XXI wieku. Podkreślali, że należy wypracować doktrynę użycia robotów w działaniach zbrojnych. Potrzebna jest też ścisła współpraca konstruktorów z wojskowymi użytkownikami maszyn. – Nadchodzi era masowego użycia pojazdów bezzałogowych, także na polu walki – zaznaczył dr inż. Jabłkowski.

Uroczystego otwarcia Wszechnicy Obronności dokonał Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Akademia może stać się międzynarodowym centrum dyskusji o bezpieczeństwie i obronności. Mamy ogromny potencjał, który dzięki takim inicjatywom będzie wykorzystany – powiedział minister.

Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa rektora Akademii gen. Bogusława Packa. Ma być platformą wymiany poglądów dla dowódców, strategów i wojskowych, którzy biorą udział w przygotowaniach do działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych.

To już drugie forum dyskusyjne, które powołał do życia rektor-komendant AON. Kilka tygodni temu swoją działalność zainaugurowała, skierowana przede wszystkim do cywilnych specjalistów, Wszechnica Bezpieczeństwa. Na początku listopada otworzył ją minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a z inauguracyjnym wykładem wystąpił prezydent Lech Wałęsa.

MC

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Psiakrew, harmata!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Jeśli nie Jastrząb, to…
Cena wolności
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO