moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Tak” dla reformy dowodzenia armią

Uproszczenie i unowocześnienie dowodzenia siłami zbrojnymi – to główne założenia projektu ustawy przygotowanej przez resort obrony, a który zaakceptowała właśnie Rada Ministrów. Teraz dokumenty dotyczące reformy systemu dowodzenia wojskiem trafią do Sejmu.


Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz kilkunastu innych ustaw, dowodzenie Siłami Zbrojnymi zostanie przekazane dwóm, nowoutworzonym instytucjom. Powołani będą Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwszy pokieruje armią w czasach pokoju, natomiast drugi będzie dowodził wojskiem w czasie wojny czy sytuacji kryzysowej. Dowódca operacyjny będzie też odpowiadał za dowodzenie żołnierzami na zagranicznych misjach.

Dowódcy generalnemu podlegać będą Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne. Dowódca będzie odpowiedzialny za przygotowanie wojska do wykonywania zadań, realizację programów rozwoju armii, planowanie i prowadzenie szkoleń, „organizowanie mobilizacyjnego rozwinięcia wojsk”, szkolenie rezerw, reprezentowanie armii w organizacjach międzynarodowych, logistykę oraz kontrolę.

Z kolei dowódca operacyjny będzie dowodził wojskiem przekazanym mu zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej przez dowódcę generalnego. Do jego zadań będzie należało: planowanie, organizowanie i prowadzenie operacji polskiego wojska w czasie pokoju, zagrożenia i wojny.

Dowódca generalny i dowódca operacyjny, podobnie jak szef Sztabu Generalnego, będą podlegać ministrowi obrony. Podległość pozostałych instytucji w systemie dowodzenia zostanie określona rozporządzeniami.

Zmiany czekają także Sztab Generalny. Część kompetencji przejmą od szefa SG dowódcy generalny i operacyjny. Nowelizacja ustawy o Urzędzie Ministra zakłada też: „(…) zniesienie obowiązku opiniowania lub wnioskowania przez ten organ decyzji w sprawach związanych ze strukturą, organizacją i działalnością sił zbrojnych RP oraz określenie na nowo jego zakresu zadań”.

Szef Sztabu Generalnego nadal jednak będzie odpowiedzialny za sprawy dotyczące planowania, doradztwa i nadzoru strategicznego. Będzie też reprezentował Siły Zbrojne na szczeblach polityczno-wojskowych w organizacjach międzynarodowych, których Polska jest członkiem. W myśl nowelizacji zajmie się również „przygotowaniem i utrzymaniem stanowisk kierowania w rejonach rozwinięcia Zapasowych Stanowisk Kierowania Obroną Państwa dla Prezydenta RP, Prezesa RM oraz Ministrów i centralnych organów administracji rządowej wskazanych przez Prezesa RM.” Chodzi o zapewnienie ciągłości działania struktur państwa w sytuacji kryzysu.

Opracowana przez resort obrony reforma ma usprawnić system dowodzenia armią także poprzez połączenie dowództw wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Takie rozwiązania stosują obecnie najnowocześniejsze armie. Tymczasem jedyną jednostką, która ma charakter dowództwa połączonego jest obecnie Dowództwo Operacyjne.

Reforma systemu dowodzenia armią wymaga zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. W nowelizacji tej ustawy zostaną zapisane nowe uprawnienia prezydenta, który – zgodnie z Konstytucją – jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. W myśl nowych przepisów głowa państwa będzie wskazywać (na wniosek premiera) kandydatów na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych w czasach wojny. Dzięki temu będzie możliwe przygotowanie określonych osób – jeszcze w czasach pokoju – do pełnienia obowiązków w czasie wojny. Wskazane osoby będą m.in. brać udział w krajowych ćwiczeniach systemu obronnego państwa.

Projektowane zmiany przewidują też zmiany w ustawie o działach administracji rządowej. Nowelizacja określi, że „Minister Obrony Narodowej kieruje działem administracji rządowej obrona narodowa oraz sprawuje w czasie pokoju, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi”. Na nowo zostanie zdefiniowany katalog dziedzin podlegających nadzorowi szefa resortu obrony, w ramach których powinny się znaleźć m.in. gospodarka finansowa, polityka kadrowa, działalność kontrolna i obsługi prawnej, polityka obronna i kontakty międzynarodowe, planowanie, programowanie i koordynacja pozamilitarnych przygotowań obronnych czy realizacja zadań inwestycyjnych określonych w Programie NSIP.

JT

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~adam
1354706220
Rzad chce zniszczyc armie?? Przeciez mozna uzyc te pienadze na modernizacje a nie na kolejnych urzednikow Tuska.....
DC-6D-75-39

Hiszpański palimpsest
 
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO