moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kwaśniewski: Europa może stać się skansenem

Musimy zaakceptować przewagę USA oraz Chin i pracować, by Europie udało się utrzymać miejsce na podium w globalnej grze. Ta pozycja nie jest nam dana raz na zawsze – powiedział Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Akademii Obrony Narodowej.


Były prezydent w wykładzie „Świat na zakręcie. Wyzwania wobec Polski i Europy”, wygłoszonym we Wszechnicy Bezpieczeństwa działającej przy Akademii Obrony Narodowej, przekonywał: – Rozwiązaniem nie jest zamykanie się Europy. Więcej demokracji, pogłębianie integracji i dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej to jedyna droga, by poradzić sobie z kryzysem i odzyskać dynamikę. W przeciwnym wypadku grozi nam, że staniemy się skansenem świata.

Aleksander Kwaśniewski podkreślał, że Europa musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości świata wielobiegunowego. Po upadku starego ładu, opartego o pat atomowy, mieliśmy do czynienia z hegemonią Stanów Zjednoczonych. Zdaniem prezydenta, także ten układ jest już przeszłością. – Coraz silniejsze są potęgi regionalne i w globalnej grze należy brać pod uwagę wielu równorzędnych partnerów – mówił, wskazując na Chiny, Indie, Brazylię i Indonezję jako kraje, których pozycja dynamicznie rośnie.

– Przy wszystkich zagrożeniach, jakie ze sobą niesie wielobiegunowość, widzę ogromne pozytywy. Starą równowagę strachu zastąpiła nowa – równowaga współzależności – zaznaczył Aleksander Kwaśniewski. Skala międzynarodowych powiązań gospodarczych jest tak ogromna, że ewentualny konflikt zbrojny byłby zbyt kosztowny, by komukolwiek się opłacał.

To jednak nie oznacza, że nie występują zagrożenia dla światowego pokoju. Kryzys gospodarczy, problemy demograficzne, migracje ludności i ich integracja w nowych społeczeństwach tworzą ryzyka, z którymi Europa musi sobie poradzić. – Model turbokapitalizmu, który ma oczywiście wiele sukcesów, wyczerpał się – przekonywał prezydent. Jego zdaniem, należy wrócić do zarzuconych w ostatnich latach teorii ekonomicznych, które zalecają aktywną rolę państwa w społeczeństwie i gospodarce.

W tym świetle przed Polską stoją dwa najpoważniejsze wyzwania – budowa siły konkurencyjności oraz praca nad międzynarodową pozycją. – Możemy konkurować tylko jakością kapitału ludzkiego. Największy rezerwuar możliwości tkwi w edukacji. Jeżeli nie nastąpi w tym obszarze rewolucja, będzie to wielki błąd wobec przyszłych pokoleń – mówił.

Pasywna postawa na arenie międzynarodowej to, zdaniem gościa Wszechnicy, najkrótsza droga do marginalizowania swojej pozycji. Dlatego Polska musi być wiarygodnym i aktywnym uczestnikiem dyskusji zarówno wewnątrz zjednoczonej Europy, ale także wobec tych krajów, które uzyskały w ostatnich latach status potęg regionalnych.

Zdaniem prezydenta Kwaśniewskiego, najpoważniejszym gwarantem bezpieczeństwa Polski nadal pozostaje NATO. Jednak tak jak zmieniają się współczesne zagrożenia, tak samo Sojusz musi ewoluować. Niezbędne jest też powołanie struktur uzupełniających, lepiej przygotowanych do podejmowania działań w niektórych sytuacjach. – Musimy jednak uważać, by tworząc je, jednocześnie nie osłabiać siły NATO. Nowe podmioty nie od razu będą w stanie przejąć zadania Paktu – podsumował.

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa rektora Akademii gen. dyw. Bogusława Packa. Jest forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady i do uczestnictwa w dyskusji zapraszane są osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu podstaw światowego bezpieczeństwa lub obecnie je kształtują. Poprzednim gościem Wszechnicy był prezydent Lech Wałęsa. Następne wykłady już w styczniu.

MC

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze

~obserwator
1355509500
jak to wiecej demokracji czyli jak przepraszam? turbokapitalizm, to ci dopiero pojecie! przy ok 45% opodatkowaniu na "wstepie" mniesiaca !
B1-18-1E-CC

Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO