moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gwiazdy dla polskich żołnierzy

Ponad 37 tysięcy wojskowych zostało uhonorowanych Gwiazdą – specjalnym odznaczeniem za nienaganną służbę podczas zagranicznych misji – wynika z informacji przedstawionych właśnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Najczęściej nagradzani byli żołnierze służący w Afganistanie.

Gwiazdy – Iraku i Afganistanu ustanowione zostały przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2007 r. Miały to być jedynie odznaczenia pamiątkowe. Jednak, jak zapewnia mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, który sam otrzymał Gwiazdę Iraku, dla żołnierzy mają one wyjątkowe znaczenie.

– Kiedy w pewnym momencie odznaczenia przestały być przyznawane na bieżąco, rozdzwoniły się u nas telefony. Żołnierze pytali, co się dzieje i mówili, że dla nich to bardzo ważne wyróżnienie – mówi mjr Marek Pietrzak z DOSZ.

Trzy lata po pierwszych Gwiazdach zostały ustanowione kolejne – Gwiazda Konga (dla uczestników misji w Demokratycznej Republice Konga i Republice Środkowoafrykańskiej), Gwiazda Czadu (dla uczestników misji w Czadzie i Gabonie) i Gwiazda Morza Śródziemnego (dla uczestników misji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym i Czarnym).

Polscy żołnierze na misji w Iraku.

Do tej pory prezydent przyznał blisko 37,5 tysiąca tego typu odznaczeń. Najczęściej wręczał Gwiazdę Afganistanu (22,5 tysiąca odznaczeń) oraz Iraku (13,2 tysiąca odznaczeń). Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. kpt. Daniel Ambroziński, pierwszy polski żołnierz, który poległ w Afganistanie, gen. Piotr Patalong, obecny dowódca Wojsk Specjalnych, czy amerykański gen. David Petraeus, który w latach 2007–2008 kierował siłami koalicyjnymi w Iraku.

Gwiazdy przyznawane są za nienaganną służbę i pracę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa. Mogą je otrzymać żołnierze, ale też np. policjanci, funkcjonariusze ABW, SKW czy osoby cywilne. – W przypadku żołnierzy wnioskuje o to dowódca kontyngentu, macierzystej jednostki, ewentualnie Wojskowej Komendy Uzupełnień (jeśli żołnierz zdążył odejść do cywila). Wniosek trafia do Dowództwa Operacyjnego SZ, gdzie jest sprawdzany pod względem formalnym, następnie wędruje do ministra obrony narodowej, wreszcie do prezydenta RP – wyjaśnia mjr Pietrzak.

W tej chwili na nadanie Gwiazdy Iraku i Gwiazdy Afganistanu czeka 641 żołnierzy i pracowników wojska, których wnioski są już przygotowane. Weryfikację musi jeszcze przejść kolejnych 337 wniosków.

Tymczasem od kilku miesięcy prezydent może przyznawać kolejne tego typu odznaczenie – Gwiazdę Załóg Lotniczych. Została ona ustanowiona z myślą o lotnikach służących w polskich kontyngentach wojskowych, odpowiedzialnych za transport do krajów, gdzie znajdują się polscy żołnierze, a także biorących udział w operacji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii (PKW Orlik), jak też w operacji wsparcia wojskowego Łotwy podczas szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. – Dotąd jednak nie wpłynął do nas żaden wniosek o przyznanie tej Gwiazdy – informuje mjr Pietrzak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik (Combat Camera DOSZ), Aleksander Rawski

dodaj komentarz

komentarze

~kroopek@op.pl
1382235660
Sa tez misjonarze z UNIFIL I UNDOF gdzie sluzylo wielu zolnierzy i cywilow .
FD-66-3C-8C
~Macko
1357069260
Minister Obrony Narodowej mógłby ustanowić resortowe odznaczenia, np. Medal za Misje Międzynarodowe, który nadawanoby za misje, za które NIE MA jeszcze Gwiazdy (bo nie wiadomo, czy w ogóle zostaną ustanowione). Mam tu na myśli przede wszystkim b. Jugosławię: do dziś mamy PKW Kosowo (chyba już 25 zmianę), a przecież naszym weteranom misji i operacji ONZ, UE, NATO należą się pamiątkowe blachy IMHO conajmniej stopnia ministerialnego. Gwiazdy są odznaczeniami państwowymi (stoją wyżej w hierarchii), ale raczej nie należy oczekiwać, że parlament coś "dorzuci"... Minister ON mógłby choć w taki sposób (pamiątkowe odznaczenie resortowe) uhonorować weteranów. Mam kolegę, który służył w KFOR i jego rozgoryczenie, że medal od NATO dostał, a Polska o nim nie pamięta... Pozdrowienia dla wszystkich "misjonarzy" Do Siego Roku !!!
C1-CF-ED-20

BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
 
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Raki dla 12 Brygady
Kontyngent do zmiany
Nowe książeczki wojskowe
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Afganistan. Czas wracać do domu
Abrams – czołg niepokonany w walce
Javelin gwarantuje skuteczność
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Żołnierze bez testów z WF-u
NATO ćwiczy w Gruzji
Sięgając po oficerskie gwiazdki
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Afghanistan: Going Back Home
Co ze sprawdzianem z WF?
Rozkaz: nie brać jeńców
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Kurs na dyplomację
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Poligon na miarę XXI wieku
Umowa na Mieczniki podpisana
Psy (w) WOT
Military Doctor 2021
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Lider po amerykańsku
Żeglarki na kursie po medal
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Pół roku pod egidą ONZ
GROM, czyli gotowi ratować życie
NATO Andersa
Świętuj razem z żołnierzami!
Course on Diplomacy
Medalowy dzień Polaków!
Cel: namierzyć okręt podwodny
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lecieć między graniami
Powstanie było czymś niezwykłym
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO