moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O rotmistrzu Pileckim głośno za oceanem

Losy legendarnego bohatera Polski podziemnej poznali Amerykanie. Za oceanem ukazała się właśnie książka z raportami z Auschwitz, które napisał rotmistrz Witold Pilecki. Były to relacje naocznego świadka Holokaustu. W Waszyngtonie zorganizowano także debatę poświęconą żołnierzowi Armii Krajowej.

W auli Muzeum Holokaustu zebrało się kilkaset osób. Przyszli na sesję naukową poświęconą polskiemu oficerowi. Muzeum zorganizowało ją razem z polską ambasadą w USA. – Pilecki był kimś wyjątkowym – mówił prof. Timothy Synder, historyk z Uniwersytetu Yale, który przedstawiał postać rotmistrza.

We wrześniu 1940 roku Witold Pilecki podczas ulicznej łapanki pozwolił się pojmać Niemcom, by trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Organizował tam ruch oporu i pisał raporty, które miały ukazać światu prawdziwy obraz tego miejsca. Na portalu polska-zbrojna.pl prezentujemy fabularyzowaną historię jego życia.

W Stanach Zjednoczonych ukazało się właśnie angielskie wydanie książki „Ochotnik do Auschwitz” („The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery”), która zawiera raporty Pileckiego z jego trzyletniego pobytu w obozie koncentracyjnym. – Gdyby jego meldunki były znane w czasie wojny, jak to było między innymi z raportami Jana Karskiego, to pewnie zostałyby docenione już dawno – przekonywał prof. Synder. O losach rotmistrza mówił także dr Piotr Setkiewicz z Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wiosną 1943 roku Pilecki uciekł z obozu. Walczył potem w powstaniu warszawskim, a także we Włoszech jako żołnierz 2 Korpusu Polskiego. Po wojnie wrócił do kraju. Dwa lata później został aresztowany i w pokazowym procesie skazany na śmierć za szpiegostwo. Egzekucję przeprowadzono w maju 1948 roku. Długo nie było wiadomo, gdzie spoczywa jego ciało. Kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że Pilecki najpewniej został pochowany w zbiorowej mogile na tak zwanej Łączce, stanowiącej część Powązek Wojskowych.

Jeszcze w latach 70. amerykański historyk Michael Foot, autor książki „Six Faces of Courage”, uznał Pileckiego za jednego z sześciu najodważniejszych bohaterów II wojny światowej. Teraz na rynku amerykańskim pojawiła się książka z raportami, które rotmistrz napisał po ucieczce z Auschwitz. Trzy lata temu Pilecki został też upamiętniony w Brukseli. W gmachu Parlamentu Europejskiego zorganizowano wystawę pt. „Rotmistrz Pilecki – Ochotnik do Auschwitz”.

Imieniem Pileckiego zostały nazwane ulice w Warszawie, Białymstoku, ronda we Wrocławiu i Opolu oraz osiedle w Oświęcimiu. Rotmistrz doczekał się też pomników w Wieluniu, Krakowie i Warszawie. Na tym ostatnim widnieje cytat z listu, który wysłał do Józefa Różańskiego, w latach 40. szefa Departamentu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego: „Bo choćby mi przyszło postradać me życie, tak wolę, niż żyć, a mieć w sercu ranę”.

Źródło: PAP, IPN


Polskim historykom trudno było ustalić miejsce pochówku rotmistrza Witolda Pileckiego. Według dr. Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej, ciało rotmistrza spoczywa na Łączce – zbiorowej mogile na Powązkach Wojskowych. Więcej na ten temat czytaj w portalu polska-zbrojna.pl:

 
IPN wie, gdzie pochowano Pileckiego   Naukowcy szukają grobów bohaterów
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~ToMac
1359408000
Wspaniały żołnierz i Polak
C4-02-6F-DC

Co ze sprawdzianem z WF?
 
Abrams – czołg niepokonany w walce
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kontyngent do zmiany
„Zginęli, bo byli Polakami”
Umowa na Mieczniki podpisana
Desantowanie z transportowego giganta
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Abramsy dla 1 Brygady
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wisła i Narew w Sejmie
Stalowy człowiek
Lufy prosto z Huty
Rusza PKW Islandia
Wilki znów na Mazurach
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Sukcesy żołnierzy na AFN
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Javelin gwarantuje skuteczność
Podwodne centrum przyszłości
Kurs na dyplomację
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Combining Two Worlds
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wiosłują dla Emily
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
Groty dla proobronnych
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Psy (w) WOT
Ankona – bitwa po polsku
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Afganistan. Czas wracać do domu
V-2 leci do aliantów
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lato w wojskowym klimacie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan: powrót do domu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Course on Diplomacy
Żołnierze bez testów z WF-u
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
NATO ćwiczy w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO