moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komisja o szkolnictwie wojskowym

Na pięciu uczelniach wyższych studiuje 24 tys. studentów, 2200 jest podchorążymi. Nad konsolidacją szkolnictwa, która została określona przez prezydenta jako jeden z priorytetów w programie rozwoju sił zbrojnych, pracuje zespół specjalistów z resortu obrony i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek i dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON Stanisław Walicki zapoznali w środę posłów i senatorów zasiadających w komisji obrony z obecnym stanem wojskowych uczelni wyższych, szkół oficerskich i centrów szkolenia. Obecnie w trzech akademiach i dwóch wyższych szkołach oficerskich studiuje 24 tys. studentów. 2200 z nich to podchorążowie. Poza tym ponad 200 osób studiuje na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2005 r., gdy uczelnie wojskowe włączono w powszechny system szkolnictwa, liczba podchorążych wzrosła o 800. W WSO w Dęblinie i Wrocławiu są też szkoleni na oficerów kandydaci po studiach cywilnych. Dyrektor Balicki podał, że w wojskowych uczelniach jest 1700 nauczycieli akademickich i bardzo dobrze radzą sobie one na rynku.

Wiceminister Mroczek powiedział, że jednym z priorytetów wskazanych przez prezydenta jest konsolidacja szkolnictwa wojskowego. Pracuje nad nią zespół specjalistów z MON, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt ustawy ma być gotowy za kilka miesięcy. Część parlamentarzystów chciała szerszej informacji o reformie szkolnictwa. Posłowie Stanisław Wziątek (SLD) i Michał Jach (PiS) postulowali, aby MON zapoznał członków Komisji Obrony Narodowej z zasadami jego konsolidacji, jeszcze przed przesłaniem projektu ustawy w tej sprawie. Inni oczekiwali przedstawienia powodów planowanej zmiany.

Na razie nie zapadła żadna ostateczna decyzja. Profesor Andrzej Smirnow wraz z rektorami Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, WSO Sił Powietrznych i WSO Wojsk Lądowych zaproponowali konsolidację funkcjonalną programową. Inną możliwością jest powołanie związku uczelni wojskowych. Najdalej idącą jest opcja, którą przedstawił zespół pracujący pod kierownictwem obecnego rektora Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusława Packa. Zakłada ona zmianę strukturalną – z pięciu uczelni zostałyby dwie, a pozostałe stałyby się ich filiami.

Natomiast gen. bryg. Franciszek Kochanowski, szef Zarządu Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego WP przedstawił parlamentarzystom informację o funkcjonowaniu trzech szkół podoficerskich i 10 centrów szkolenia specjalistycznego. – W szkołach podoficerskich chcemy podnieść poziom przygotowania metodycznego kadry dydaktycznej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl. Szkoły i centra mają też zostać wyposażone w nowoczesne trenażery i symulatory. Ważną sprawą jest otwarcie się na współpracę z zagranicą, w tym rozpoczęcie szkoleń w języku angielskim i wymiana z podobnymi szkołami poza Polska. Trwają też prace nad informatyzacją procesu szkolenia. – Nie będzie zmian ilościowych, ale jakościowe – podsumował generał.Gen. dyw. Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej przedstawił na portalu polska-zbrojna.pl swoją wizję reformy szkolnictwa wojskowego.

  Przed nami reforma uczelni wojskowych

Trudno nie przyznać racji tym, którzy twierdzą, że pięć wojskowych uczelni w stutysięcznej armii to jednak zbyt duża liczba – mówi gen. dywizji Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej.
wr

autor zdjęć: Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Hiszpański palimpsest
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zbrodnia made in ZSRS
Psiakrew, harmata!
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jak wyszkolić pilota F-16?
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Weterani i bokser „Master”
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cena wolności
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO