moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Współpraca – tak, problem z jej definicją

Tylko międzynarodowa współpraca gwarantuje rozwiązanie globalnych problemów, takich jak terroryzm, zmiany klimatyczne czy dostęp do surowców energetycznych – uznali uczestnicy panelu zorganizowanego przez Wszechnicę Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej.

Xu Jian, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Przedstawiciele trzech największych światowych mocarstw zabrali głos w debacie pt. „Aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa z perspektywy Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin”. Wykłady ambasadorów Stephena Mulla, Aleksandra Aleksiejewa i Xu Jiana nakreśliły obraz światowego systemu bezpieczeństwa i pokazały, w jakich dziedzinach ich poglądy różnią się od siebie.

Dyplomaci zauważyli, że ryzyko wybuchu światowego konfliktu zbrojnego jest obecnie niewielkie. Skala międzynarodowych powiązań ekonomicznych jest tak duża, że wojna po prostu się nie opłaca. To jednak nie oznacza, że dzisiejsze problemy nie mogą w przyszłości przerodzić się w otwarty konflikt. Wśród zagrożeń pozamilitarnych, które mogą zdestabilizować sytuację na świecie, ambasadorowie wymienili zmiany klimatyczne, dostęp do surowców energetycznych i wody.

Aleksander Aleksiejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce

Przedstawiciele USA, Rosji i Chin zgodzili się, że rozwiązanie tych problemów wymaga współpracy. Różnili się jednak w diagnozach i proponowanych rozwiązaniach. – Siły naszych gospodarek, wojsk i rządów pozwolą nam stawić czoło wyzwaniom tak długo, jak długo będziemy współpracować na gruncie wspólnych wartości – demokracji, gospodarki rynkowej, praw człowieka i wolności idei – mówił ambasador USA w Polsce.

Jednak dyplomaci z Chin i Rosji nie zgodzili się ze Stephanem Mullem, że jedyną gwarancją światowego pokoju jest przenoszenie do innych państw zachodniego modelu demokracji. – Przykład takich państw jak Serbia, Irak czy Libia pokazał, że narzucenie z zewnątrz modelu rządów nie rozwiązało wszystkich problemów. Dlatego celem społeczności międzynarodowej nie powinno być zmienianie przywódców, ale nakłanianie wszystkich lokalnych sił politycznych do rozpoczęcia rozmów o przyszłości – zaznaczył ambasador Aleksiejew. – Musimy szanować prawo każdego społeczeństwa do wyboru swojej drogi rozwoju i organizacji państwa – dodał Xu Jian. Ambasador Chin dodał, że źródłem globalnych problemów jest obecny system ekonomiczny i polityczny, który jest nieefektywny i niesprawiedliwy.

Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Ambasadorowie wskazywali, że odejście od świata dwubiegunowego jest faktem i w nowej sytuacji międzynarodowej ogromną rolę ma do odegrania Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ich zdaniem, jest to najlepsze forum kształtowania wspólnej polityki i poszukiwania rozwiązań.

Ambasador USA przekonywał, że zbudowanie świata wielobiegunowego leży w interesie wszystkich zainteresowanych. – Chiny, Brazylia, Turcja, Indie czy RPA coraz aktywniej działają na arenie globalnej i stają się ważnymi graczami w międzynarodowej układance. Naszym celem jest włączenie ich w budowę systemu światowego bezpieczeństwa, a nie wykluczanie tych państw i ograniczenie ich aspiracji – zapewniał Stephen Mull.

Wszechnica Bezpieczeństwa AON powstała z inicjatywy gen. dyw. Bogusława Packa, rektora-komendanta Akademii. Jest forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Gośćmi Wszechnicy są zarówno politycy, jak i wojskowi, mający wpływ na kształtowanie światowego bezpieczeństwa. Z wykładami wystąpili już byli prezydenci – Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, oraz gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP. Honorowym patronatem Wszechnicę objął prezydent Bronisław Komorowski.Wykłady w ramach Wszechnic Akademii Obrony Narodowej to możliwość poznania zagadnień bezpieczeństwa z pierwszej ręki, wprost od uczestników epokowych wydarzeń i kreatorów globalnych zmian. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 
Studenci pytają o francuską
interwencję w Mali
  Europa może stać się skansenem
MC

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Weterani i bokser „Master”
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Cena wolności
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Psiakrew, harmata!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Animus Fortis, czyli mężny duch
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO