moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nie można oszczędzać na zbrojeniach

Polska jest państwem frontowym dla NATO i UE, dlatego powinniśmy inwestować w obronność – uważa Tomasz Badowski, wiceprezes Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi.

Państwa Unii Europejskiej od kilku lat ograniczają wydatki na obronność. Powodem jest pogłębiający się kryzys gospodarczy. Podczas spotkania ministrów obrony w Brukseli sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, ostrzegł, że te cięcia zmniejszają nasze bezpieczeństwo. Niestety, ma rację. Potencjał obronny państw europejskich jest coraz słabszy. Widać to było chociażby podczas operacji militarnej w Libii, gdzie niezbędna była pomoc Amerykanów.

Jeśli taka tendencja utrzyma się, to Europa zacznie coraz bardziej odstawać od innych państw, które inwestują w nowe uzbrojenie i rozwijają nowoczesne technologie obronne np. Rosji czy Chin. Przepaść będzie się pogłębiać, bo na świecie pojawiają się nowe wyzwania i zagrożenia nowego typu. Państwa Europejskie powinny inwestować w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy – np. bezzałogowce, czy systemy antyrakietowe.

Czy operacja w Mali, w której wezmą udział wojska unijne sprawi, że Europa obudzi się i zacznie w większym stopniu inwestować w obronność? Wątpię. Politycy unijni są zakładnikami swoich wyborców, a ci z reguły są pacyfistami. Europa na razie czuje się bezpiecznie, bo nie widać potencjalnego zagrożenia. Wiele osób, jest przekonanych, że w razie konfliktu zbrojnego Europie przyjdzie na pomoc armia Stanów Zjednoczonych. Ale takie myślenie jest naiwne w sytuacji, gdy dla USA najważniejszy staje się region Pacyfiku. Stany Zjednoczone mają obecnie swoje własne priorytety i Europa już nie jest dla nich najważniejsza. Dlatego Europa powinna wziąć sprawy bezpieczeństwa na swoje własne barki.

Polska jest w komfortowej sytuacji, jeśli chodzi o budżet obronny, gdyż ma ustawowo zagwarantowany budżet Ministerstwa Obrony Narodowej – wynosi on 1.95 proc. PKB. Oczywiście wysokość sumy, która trafia do resortu zależy od kondycji gospodarczej kraju. Im jest ona lepsza, tym większy jest budżet MON. Jednak nikt nie może zagwarantować, że wzrost gospodarczy będzie się utrzymywać. Pozostaje też kwestia, czy środki, jakie ma do dyspozycji minister obrony, będą właściwie spożytkowane. W poprzednich latach różnie z tym bywało.

Polska jest państwem frontowym NATO i UE, dlatego powinniśmy inwestować w obronność. Nie możemy oszczędzać na naszym bezpieczeństwie. Przecież przemysł obronny i inwestycje w prace badawcze z zakresu branży zbrojeniowej napędzają także rozwój gospodarczy.O spotkaniu ministrów obrony państw NATO czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Zagrożenia rosną, sojusznicy tną wydatki

Amerykanie mają poczucie, że w coraz większym stopniu finansują Sojusz Północnoatlantycki. Tymczasem od kilku lat państwa europejskie tną wydatki nie tylko na NATO, ale także na własną obronność – mówił w piątek Tomasz Siemoniak. Szef MON brał udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu.
Tomasz Badowski
wiceprezes Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. Członek Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie (International Institute for Strategic Studies). Redaktor Naczelny Magazynu „Stosunki Międzynarodowe”. Od 2004 związany ze Stowarzyszeniem Euro-Atlantyckim.

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zapraszamy na Festiwal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Rajd ku czci saperów
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Uwaga, transformacja!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO