moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Arktyczna szkoła przetrwania

Żywili się suchymi racjami i tym, co zdołali upolować. Uczyli się, jak przetrwać, gdy na termometrze brakuje już skali. Polscy spadochroniarze szkolili się w arktycznych warunkach w Kanadzie. – Łowienie ryb poszło sprawnie, trudniej było zapolować na króliki – wspomina sierż. Artur Zieliński.


W ćwiczeniu „Northen Sapper” Polacy wzięli udział na zaproszenie armii kanadyjskiej. Do Nowej Fundlandii i Labradoru poleciało ośmiu spadochroniarzy z pododdziałów rozpoznawczych i zabezpieczenia desantowania 6 Brygady Powietrznodesantowej. Razem z kanadyjskimi żołnierzami ćwiczyli przez trzy tygodnie.

Trening podzielony był na kilka etapów. Najpierw żołnierze musieli przejść krótki kurs teoretyczny. Uczyli się dobierać właściwie wyposażenie. Potrzebowali toboganów (sań śnieżnych), piły, maszynki do ogrzewania, rakiet śnieżnych, namiotu, kanistra z wodą. Dostali także ciepłe śpiwory i specjalne polarne buty. Potem jeszcze kurs jazdy na skuterach śnieżnych i mogli wyruszyć w teren.

Przez pięć dni i pięć nocy zdani byli wyłącznie na siebie. Musieli przemierzyć teren pokryty półtorametrową warstwą śniegu i skute lodem jeziora.

– W dzień było nawet ciepło, bo około 15 stopni poniżej zera. W nocy niestety brakło skali na termometrze, więc sądzę, że przekroczyliśmy minus 40 stopni – opowiada sierż. Artur Zieliński, dowódca polskiej drużyny.

Żołnierze każdego dnia pokonywali na skuterach ok. 100 km. Jechali po zamarzniętych jeziorach, albo po wyznaczonej, ubitej trasie. – Jak ktoś spadł ze skutera, to zakopywał się w śniegu niemal po szyję. Podstawowym wyposażeniem były rakiety śnieżne – opowiada jeden z krakowskich spadochroniarzy.

Podczas kursu wojskowi przeżyli także burzę śnieżną. Trwała aż 12 godzin. – Nie było nic widać, więc nie mogliśmy dalej jechać. Ukryliśmy się za niewielkim wzniesieniem i czekaliśmy na poprawę pogody – dodaje spadochroniarz.

Przez cały pobyt żołnierze żywili się suchymi racjami wojskowymi i tym, co udało im się upolować. – Musieliśmy przewiercić na jeziorze lód o grubości jednego metra i przygotować przeręble. Łowienie ryb poszło sprawnie, trudniej było zapolować na króliki i inną małą zwierzynę – wspomina sierż. Zieliński. Żołnierze uczyli się także odczytywać ślady zwierząt, zakładali wnyki m.in. na króliki i lisy.

Wieczorami musieli przygotować sobie obozowisko: ugnieść lub wybrać śnieg, rozstawić namiot, a następnie „ogrzać go” do temperatury minus 5 stopni.

Podczas ostatniej, trzeciej części kursu, żołnierze budowali prowizoryczne ukrycia, uczyli się jak przygotować drogę na środku jeziora, by mógł przejechać po niej ciężki sprzęt wojskowy. Dowiedzieli się także, jak z drewna, śniegu i lodu zbudować umocnienia ogniowe.

To już drugie takie arktyczne szkolenie żołnierzy 6 Brygady. Dwa lata temu w Kanadzie zimową szkołę przetrwania przeszło 35 wojskowych.Mróz, góry, dżungla… Żadne warunki nie są straszne polskim żołnierzom. O ekstremalnych ćwiczeniach czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Artur Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363098900
super- nareszcie ktoś wie na czym polega obronność - a co z niebezpiecznym nurkowaniem w jacuzzi ... . p......s dla najlepszych sauna ... .
00-B3-ED-57

Kurs na dyplomację
 
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wiosłują dla Emily
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Nagroda nie tylko od dowódcy
Sukcesy żołnierzy na AFN
Afganistan. Czas wracać do domu
Afganistan: powrót do domu
Nowe książeczki wojskowe
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Lato w wojskowym klimacie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Groty dla proobronnych
Podwodne centrum przyszłości
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Course on Diplomacy
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Psy (w) WOT
Javelin gwarantuje skuteczność
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Combining Two Worlds
Lufy prosto z Huty
Stalowy człowiek
Co ze sprawdzianem z WF?
Ankona – bitwa po polsku
Abramsy dla 1 Brygady
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Kontyngent do zmiany
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rusza PKW Islandia
V-2 leci do aliantów
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wisła i Narew w Sejmie
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wilki znów na Mazurach
Desantowanie z transportowego giganta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO