moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pani kapitan wie, jak budować mosty

To najważniejsza osoba na budowie – mówią saperzy. Kapitan Justyna Murawska jako pierwsza rozpoznaje teren i oblicza parametry miejsca, gdzie ma stanąć most. Potem decyduje, jakiego rodzaju przeprawę trzeba zbudować, ile musi mieć podpór, przęseł i jaka będzie długa.


Żołnierze jednostek inżynieryjnych każdego dnia pracują pod presją czasu. Zgodnie z wojskowymi normami na zbudowanie jednej podpory mają maksymalnie trzydzieści godzin. Na złożenie jednej sekcji przęsła metalowego mostu kratownicowego – zaledwie trzydzieści minut.

A na budowie mostu nie ma miejsca na pośpiech. – Jeśli my zawalimy robotę, to zapłacą za to inni. Bo co się stanie z załogą czołgu, pod którym załamie się źle złożony przez nas most? – pyta retorycznie st. chor. Dariusz Nowak, dowódca plutonu budowy podpór z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia.

Pogodzić napięte terminy z dobrze wykonaną pracą – to najważniejsze zadanie kapitan Justyny Murawskiej, która dowodzi kompanią mostową z 2 pułku.


– Wolę, żeby moi żołnierze przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo swoje i innych, a dopiero potem myśleli o normach czasowych, jakie mają narzucone – komentuje kapitan.

Jej podwładni zgodnie mówią: „na budowie jest pierwsza po Bogu”. Oblicza wszystkie parametry mostu, decyduje, ile będzie miał podpór, ile przęseł, jaki będzie długi.

Starszy chorąży Dariusz Nowak, który jest najbardziej doświadczonym saperem w kompanii, podkreśla, że żołnierze szanują kpt. Murawską nie za stopień czy sposób dowodzenia, ale za to, że jest częścią zespołu. – Kiedy trzeba, pracuje fizycznie razem z nami – mówi chorąży. I nie ma w tym przesady.

Żołnierze z kompanii mostowej na poligonie pod Inowrocławiem budują właśnie metalowy kratownicowy most przesuwany. Zadanie to jest elementem szkolenia. Most będzie z brzegu nasuwany na jedną podporę. Będzie miał kilkadziesiąt metrów długości, a jego nośność to około 80 ton. Tyle potrzeba, by bezpiecznie przejechał po nim czołg.

Kiedy chorąży Nowak nadzorował wbijanie pali pod podporę, kapitan Murawska kierowała montażem przęsła. Właśnie skręcano tzw. podniesienie, element, który podczas przesuwania mostu do przodu ma ułatwić osadzenie go we właściwym miejscu na podporze. Gdy dwóch żołnierzy nie mogło poradzić sobie z połączeniem kratownic, kapitan zakasała rękawy, weszła pod budowany most i pomogła dopasować do siebie elementy.

– I taka właśnie ona jest. Nie pokazuje palcem, tylko jak trzeba to sama pomoże – chwalił st. szer. Damian Urbański, nie przerywając rozładunku kolejnych kratownic.

Zgodnie z planem, most ma powstać w tydzień. Wystarczy spędzić trochę czasu na placu budowy, by mieć pewność, że kompania dowodzona przez kpt. Murawską wywiąże się z zadania w terminie.W tym roku powstaną pierwsze Wojskowe Jednostki Odbudowy – oddziały wyspecjalizowane w niesieniu pomocy w przypadku klęsk żywiołowych i sytuacji kryzysowych. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

 

Wojsko pomoże budować mosty

W ciągu najbliższych dwóch lat wojsko może zbudować nawet 50 mostów. Zajmą się tym wojskowe jednostki odbudowy, których utworzenie zapowiedział dziś premier Donald Tusk. Formacje te będą przygotowane także do natychmiastowej pomocy w przypadku klęsk żywiołowych i sytuacji kryzysowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
 
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Afganistan: powrót do domu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wiosłują dla Emily
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Ankona – bitwa po polsku
Course on Diplomacy
Stalowy człowiek
Misja, która zmieniła polską armię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Lufy prosto z Huty
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Podwodne centrum przyszłości
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
Co ze sprawdzianem z WF?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Psy (w) WOT
Afganistan. Czas wracać do domu
Rusza PKW Islandia
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Desantowanie z transportowego giganta
Kurs na dyplomację
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Szczyt NATO już w poniedziałek
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Plany WB Group
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kontyngent do zmiany
Kat warszawskiego getta przed sądem
Abrams – czołg z najwyższej półki
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze bez testów z WF-u
Wisła i Narew w Sejmie
Combining Two Worlds
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Nagroda nie tylko od dowódcy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wilki znów na Mazurach
Grot – rozwojowa konstrukcja
Klauzula: ściśle tajne

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO