moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Centrum zadba o bezpieczeństwo sieci

Narodowe Centrum Kryptologii wesprze nie tylko Ministerstwo Obrony Narodowej, ale także pozostałe resorty rządowe. Centrum stworzą wojskowi kryptografowie, naukowcy cywilni oraz eksperci ABW. Będą oni podlegać szefowi MON. Na czele NCK stanie gen. Krzysztof Bondaryk.


Środowe posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej poświęcone było bezpieczeństwu teleinformatycznemu w Siłach Zbrojnych RP. Informacje na ten temat przedstawili Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony oraz Romuald Hoffmann, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON. Z oczywistych powodów przekazywane dane miały charakter dość ogólny.

Waldemar Skrzypczak powiedział, że resort zapewnia bezpieczeństwo dwóch systemów przetwarzania informacji: jawnych oraz niejawnych. Z kolei dyrektor Hoffman omówił sześć podstawowych elementów zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa. Wśród nich wymienił m.in. modernizację istniejących oraz budowę nowych Centrów Przetwarzania Informacji, standaryzację wykorzystywanego oprogramowania i narzędzi, współpracę międzynarodową i specjalistyczne szkolenia oraz politykę kadrową, dzięki której w zespołach czuwających nad bezpieczeństwem teleinformatycznym pracują najlepsi informatycy na rynku. Hoffmann ujawnił, że w ubiegłym roku doszło do niemal 5 tys. „incydentów komputerowych”. Jednak w zdecydowanej większości nie były to cyberataki, lecz efekt błędów popełnianych przez osoby obsługujące systemy teleinformatyczne.

– Obecnie resort obrony czeka na zakończenie certyfikacji nowoczesnych urządzeń kryptograficznych pozwalających na budowę rozległych systemów teleinformatycznych, w których możliwe będzie przetwarzanie niejawnych informacji włącznie z tymi, które mają klauzulę „tajne” – mówił dyrektor Hoffmann.

Posłów zainteresowała zapowiedź powołania Narodowego Centrum Kryptologii. W połowie marca MON ujawnił, że jego organizacją zajmie się gen. Krzysztof Bondaryk, były szef ABW. – Czy powołanie Centrum odbędzie się w drodze ustawy czy rozporządzenia? Komu podlegać będzie jego szef? I czy będzie wykorzystywać dorobek polskich kryptologów? – pytali członkowie komisji obrony.

Dyrektor Hoffmann powiedział, że Centrum zostanie powołane w drodze rozporządzenia ministra, zarządzać nim będzie szef MON, a tworzyć je będą naukowcy wojskowi i cywilni. – Jest rzeczą naturalną, że Centrum będzie ściśle współpracowało z ABW – mówił. Dyrektor zapowiedział też, że w przyszłości NCK będzie świadczyć usługi kryptograficzne nie tylko ministerstwu obrony narodowej, ale także innym resortom, np. MSZ w kontaktach z attachatami wojskowymi.

Politycy chcieli się także dowiedzieć, czy Polska jest przygotowana na cyberatak. – Czy są prowadzone ćwiczenia na wypadek tego rodzaju napaści? – pytała posłanka Renata Butryn.

Przedstawiciele MON zapewniali, że takie scenariusze są trenowane zarówno przez wojsko, jak i we współpracy służb mundurowych i cywilnych. Dyrektor Hoffmann podkreślił, że strona internetowa ministerstwa skutecznie broniła się przed atakami hakerskimi np. podczas protestów związanych z przyjęciem ACTA.

W drugiej części posiedzenia wiceminister Beata Oczkowicz poinformowała, że w resorcie rozpoczęto prace nad rozporządzeniem, dzięki któremu samorząd lokalny będzie miał mniejsze możliwości decydowania o przeznaczeniu terenów wokół obiektów wojskowych. – Władze lokalne prowadzą dość ekspansywną politykę i coraz częściej przeznaczają tereny obszaru chronionego, jaki otacza obiekty wojskowe, na budownictwo mieszkaniowe. – Kiedyś o takich gruntach decydował wojewoda i chcemy wrócić do tej praktyki. Wojewodowie lepiej rozumieli potrzeby obronne wojska i uwzględniali je przy opracowywaniu planów zagospodarowywania – tłumaczyła wiceminister.

Propozycja minister zyskała przychylność posłów z komisji obrony. – W ostatnich latach nastąpiło pewne „przegięcie”. Kiedyś wojsko hamowało rozwój sąsiadujących z nim miejscowości, teraz samorząd lokalny hamuje rozwój wojska. Trzeba wypracować sensowny kompromis pomiędzy potrzebami samorządu i armii – zauważył poseł Jerzy Budnik (PO).

JT

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
 
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Ta ziemia do Polski należy…”
Zmiany w dodatkach stażowych
„Pierwsza Drużyna” na start
I zdobyliśmy!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Śladami ojca
Uwaga, transformacja!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Rajd ku czci saperów
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO