moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Afganistan na niemieckim poligonie

Żeby zostać Afgańczykiem, muszą przejść specjalistyczne szkolenie pod okiem amerykańskich trenerów, zdać egzamin ze znajomości kultury islamu i umieć rozmawiać w językach pasztu i dari. Ci, którzy opanują sztukę bycia Afgańczykiem, zostają wysłani do… Niemiec. Tu grają rolę mieszkańców kalaty.


Na poligonie w Hohenfels odbywają się szkolenia dla wojskowych wyjeżdżających na misję do Afganistanu. Przez miesiąc grupa polskich żołnierzy z 17 Brygady Zmechanizowanej obserwowała, jak przygotowują się żołnierze 2 amerykańskiego pułku „strykerów”, na co dzień stacjonujący w amerykańskiej bazie w niemieckim Vilseck. Polacy brali udział w części wykonywanych przez nich zadań. – Wspólnie z amerykańskimi żołnierzami obserwowaliśmy ćwiczenia i ocenialiśmy je – mówi mjr Artur Barański, szef sekcji operacyjnej 17 WBZ. Polaków do udziału w szkoleniu zaprosił amerykański sztab wojskowy w Europie.

Niemiecki poligon słynie z precyzji, z jaką odwzorowywane są warunki, w jakich będą działać żołnierze. – W zależności od tego, do czego przygotowują się żołnierze, specjaliści budują im odpowiednią infrastrukturę – mówi mjr Artur Barański. Tym razem były na nim oddziały wyjeżdżające do Afganistanu, więc zbudowano tam bazy wojskowe, afgańskie wioski, drogi, skrzyżowania, stacje benzynowe i kramy, w których robi się codzienne zakupy. – Byłem w Afganistanie na misji i jestem zaskoczony, bo zobaczyłem tu miniaturową kopię tego kraju. Wszystko było bardzo realistyczne, zauważyłem tylko różnice w pogodzie.

Dbałość o szczegóły przejawia się nie tylko w wiernym odwzorowaniu budynków i ich oryginalnego wystroju. W zbudowanej na poligonie afgańskiej wiosce spotkać można „Afgańczyków”. – W domach przez cały czas mieszkali pozoranci – opowiada mjr Barański. – To specjalnie wyszkoleni ludzie, którzy podczas ćwiczeń „grają” Afgańczyków. Wcześniej przechodzą kursy, zdają egzaminy ze znajomości kultury afgańskiej, potrafią porozumiewać się w językach pasztu i dari. Zatrudniają ich Amerykanie, którzy przeprowadzają dokładną selekcję i szkolenia. – Pozoranci nie tylko świetnie znają tamtejszą kulturę, ale są też ubrani tak jak Afgańczycy, zachowują się jak oni, modlą, sprzedają na targach – mówi major Artur Barański.

Również bazy wojskowe wyglądają tak samo jak w Afganistanie. Znalazły się w nich miejsca, w których śpią, jedzą i odpoczywają żołnierze. Dzięki temu wojskowi nie wyjeżdżali z poligonu na noc. – Byliśmy tam 24 godziny na dobę – mówi mjr Barański. Polacy przyznają, że realizm był zachowany również podczas wykonywania konkretnych zadań. – Żołnierze ćwiczyli na przykład transport rannego z pola walki – wspominają. – Wezwali śmigłowiec MEDEVAC, wszystko odbywało się tak, jakby wypadek zdarzył się naprawdę. Tak samo było, gdy „wybuchła” mina pułapka. Żołnierze działali dokładnie tak, jak nakazują procedury w przypadku znalezienia „ajdika”.

A jak wyglądają podobne ćwiczenia w Polsce? – Organizowane są inaczej – mówi mjr Barański. – Muszę przyznać, że Amerykanie robią to zdecydowanie lepiej. Nie chodzi tylko o realizm, który udaje się zachować na poligonie. W Niemczech takie szkolenie trwa dłużej, ćwiczenia dowódczo-sztabowe połączone są z ćwiczeniami z wojskami bojowymi, w Polsce te działania są rozdzielone – dodaje major.

EK

autor zdjęć: kpt. Andrzej Jabłoński, JMRC Hohenfels

dodaj komentarz

komentarze

~Opus
1365372240
Jestem ciekaw jaki skutek jest po takich "perfekcyjnych" przygotowaniach, czy rzeczywiście ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości np. w bilansie ofiar polskich i amerykańskich żołnierzy.
9A-60-A0-84

Afganistan: powrót do domu
 
Psy (w) WOT
Wilki znów na Mazurach
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat warszawskiego getta przed sądem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Abrams – czołg z najwyższej półki
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Course on Diplomacy
V-2 leci do aliantów
Nowe książeczki wojskowe
Podwodne centrum przyszłości
Lufy prosto z Huty
Wiosłują dla Emily
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kurs na dyplomację
Wisła i Narew w Sejmie
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Combining Two Worlds
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Javelin gwarantuje skuteczność
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Rusza PKW Islandia
Desantowanie z transportowego giganta
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Żołnierze bez testów z WF-u
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polak najlepszym podoficerem NATO
Co ze sprawdzianem z WF?
Groty dla proobronnych
Abramsy dla 1 Brygady
Ankona – bitwa po polsku
Lato w wojskowym klimacie
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Stalowy człowiek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Pancerniacy ruszają na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO