moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza budowa tarczy przeciwrakietowej

Prezydent Bronisław Komorowski w Szypliszkach niedaleko Suwałk złożył podpis na nowelizacji ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu armii. – Podpisuję ustawę, która będzie gwarantowała jako absolutny priorytet dla polskich sił zbrojnych budowę własnego systemu obrony przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi – podkreślał prezydent.

Dlaczego jeden z najważniejszych wojskowych dokumentów prezydent podpisał akurat w Szypliszkach, niewielkiej miejscowości na Suwalszczyźnie? Ponieważ mieści się tam 184 posterunek radiolokacyjny dalekiego zasięgu. Jednostka ta w przyszłości będzie prowadziła rozpoznanie przestrzeni powietrznej w ramach krajowego i NATO-wskiego systemu obrony powietrznej. Stacja w Szypliszkach jest wyposażona w funkcję wykrywania i śledzenia taktycznych rakiet balistycznych.

– Stoimy przed budynkiem supernowoczesnego radaru, który jest cząstką ogólnonatowskiego systemu ulokowanego na ziemiach polskich – wyjaśniał prezydent. Dodał, że system obrony przestrzeni powietrznej, który zostanie zbudowany i sfinansowany według zasad znowelizowanej ustawy, będzie też częścią nowoczesnego systemu NATO. – Wyślemy ważny sygnał dla wszystkich, że Polska dysponuje własnymi zdolnościami obronnymi, ale również, że jest zdolna do partycypowania w budowie wspólnych rozwiązań, wspólnych systemów dotyczących całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent.

W Szypliszkach Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Prezydent podarował tam szefowi MON pióro, którym podpisał ustawę. Minister Siemoniak zadeklarował zaś, że będzie nim podpisywał wszystkie dokumenty związane z projektem budowy systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. – Nowelizacja, poza tym, że gwarantuje finansowanie dla tego projektu na najbliższe lata, pokazuje też obywatelom, jak ważne są sprawy bezpieczeństwa państwa oraz że warto kierować znaczącą część budżetu na to, by Polacy czuli się bezpiecznie – podkreślał minister Siemoniak.

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych będzie obowiązywać w latach 2014–2023. Przewiduje, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisława Kozieja, będzie to ok. 4–5 proc. budżetu MON rocznie.

Polski system przeciwrakietowy ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Ma być także zintegrowany z systemem budowanym przez NATO.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~Mateusz
1366150860
I bardzo słusznie! Polska nie powinna polegać na USA, które grają z nami jak chcą. Należy działać swoje i niech Obama nie obiecuje, jak słowa nie potrafi dotrzymać. Polacy potrafią wiele i tutaj wierze w sukces Polskiej Armii i polskiej zbrojeniówki.
43-CC-A7-E9
~scoobydoopoznan
1366104960
~Martinez z tym marazmem to przesadziłeś. U nas się stosunkowo dużo dzieje. Misje, reforma, zakup i w drożenie sprzętu, ćwiczenia, poligony - choć 5 dniowe. Marazm to mają : Szwajcarzy - ostatnia wojna na kusze ( nie licząc domowej na muszkiety) - Szwedzi .... .
5C-16-3D-92
~Martinez
1365802920
BRAWO!!! To jest to na co warto zwrócić uwagę, to jest krok w dobra stronę, mam nadzieję że koniec z marazmem w Polskiej Armii.
6B-F5-F1-EF
~scoobydoopoznan
1365784620
Sugeruję by do ochrony Krzesin i Łasku ( również Witkowa 80 % personelu , Powidza pominąć krajowy potencjał w tym zakresie i kupić gotowe rozwiązania amerykańskie.
5C-16-3D-92

Pytania o europejską tarczę
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Po przeprawie ruszyli do walki
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Orzeł dla bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Rajd ku czci saperów
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Uwaga, transformacja!
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO