moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON łączy agencje

Tomasz Siemoniak, minister obrony, podjął decyzję o połączeniu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego. Powstanie jedna instytucja: Agencja Zasobów Majątkowych Wojska. Koncepcję konsolidacji przygotował zespół pod przewodnictwem wiceminister obrony Beaty Oczkowicz.

– Rozpoczęcie procesu tworzenia nowej agencji możliwe jest od 1 stycznia roku następnego, po wejściu w życie przepisów nowej ustawy. Utworzenie jednej agencji w miejsce dwóch ma zwiększyć skuteczność działania i obniżyć koszty funkcjonowania – wyjaśnia wiceminister Oczkowicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Dodaje, że w związku z tym, iż systematycznie maleje ilość nieruchomości zbędnych wojsku, nie potrzeba też dwóch oddzielnych agencji, które będą nimi gospodarowały.

Wiceszefowa MON przewodniczyła pracom zespołu, który opracował koncepcję zmian. Zespół pracował od października ubiegłego roku. Kilka dni temu koncepcję konsolidacji agencji zaakceptował minister Siemoniak.

Propozycja zamian zakłada likwidację AMW i WAM. W ich miejsce ma powstać jedna agencja wykonawcza – Agencja Zasobów Majątkowych Wojska (AZMW). Zostanie ona powołana na drodze odrębnej ustawy, która określi zakres działania nowej agencji i jej kompetencje. AZMW będzie miała 10 oddziałów terenowych.

Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej. Fot. Artur Zakrzewski (DPI MON)

Nowa agencja przejmie zadania dwóch obecnie funkcjonujących. Zajmie się sprzedażą nieruchomości zbędnych dla resortów obrony i spraw wewnętrznych oraz gospodarowaniem mieniem czasowo zbędnym. Agencja będzie też miała uprawnienia do obrotu mieniem ruchomym koncesjonowanym, czyli sprzętem wojskowym, bronią czy amunicją, oraz niekoncesjonowanym. AZMW zajmie się też utylizacją przestarzałej amunicji.

Jednym z ważniejszych jej zadań będzie budowanie mieszkań dla żołnierzy, dlatego agencja będzie też odpowiedzialna za inwestycje w tym zakresie. Instytucja będzie odpowiedzialna również za wypłacanie żołnierzom ekwiwalentu mieszkaniowego i wydawanie decyzji o przydziale mieszkań. Nowa agencja, tak jak te funkcjonujące obecnie, będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą.

– Jak widać, obie agencje odpowiadają za bardzo istotne dla armii i poszczególnych żołnierzy zadania. Musi więc zostać zachowana ciągłość pracy agencji w okresie przejściowym. Dlatego, oprócz ustawy, tworzymy odpowiednie przepisy przejściowe – wyjaśnia wiceminister Oczkowicz. Dodaje, że na razie trudno oszacować koszty reformy i ewentualne oszczędności. – Takie na pewno będą, chociażby dlatego, że zostaną połączone dublujące się w obu agencjach działy, m.in. zagospodarowania nieruchomości i zarządzania, działy wspierające, czyli kadry, finanse, marketing. Oszczędności przyniesie redukcja kosztów obsługi budynków. Oczekujemy zaś, że zysk przyniesie zbycie zbędnych po konsolidacji siedzib agencji – wyjaśnia Oczkowicz.

Nadzór nad nową agencją wykonawczą będzie sprawował minister obrony narodowej poprzez radę nadzorczą.

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa istnieje od 16 lat, jest właścicielką 2,5 tysiąca lokali użytkowych przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem, nieruchomości na 3 tysiącach hektarów. Zarządza 28 355 kwaterami i mieszkaniami oraz 9911 miejscami na kwaterach i w internatach.

Z kolei Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 roku. 93 proc. zysków pochodzących z gospodarowania mieniem przekazuje na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. Koncepcja zakłada, że po reformie wskaźnik ten ma wzrosnąć do 98 proc.

Edyta Żemła

autor zdjęć: Arch. AMW, Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1366050240
Pomogę : skopiujcie sobie wzór. Warszawa ....... (data) Zapytanie ofertowe Szanowni Państwo ( Budimex, Skanska,.... .) Uprzejmie proszę o przedstawienie wstępnej oferty na budowę osiedla mieszkaniowego z ilością 5000 mieszkań w miejscowości ( podać nazwę ) w odległości 30 km od jednostki wojskowej znajdującej się w .... . Projekt ma zawierać : kawalerki do rodziny z trójka dzieci ( metraż nie większy niż 90 m2. , garaż balkon zadaszony ok 8m2,piwnice 15 -20 m2 ogródek rekreacyjno warzywny , żłobki,przedszkola, szkołę, place zabaw, basen, kościół (mały), sklepy, przychodnię zdrowia, parki , inne... osoba do kontaktu ..... z wyrazami szacunku
5C-16-3D-92

Układ nerwowy Mieczników
 
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Bohater odtrącony
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Gry wojenne w szkoleniu
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapraszamy na Festiwal
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Krwawa noc pośród puszczy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowe Oscary przyznane!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Uwaga, transformacja!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO