moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Susza „wyłączyła” wojskowe poligony

Na poligonach od kilku dni panuje cisza. Ze względu na zagrożenie pożarowe żołnierze nie mogą strzelać czy jeździć czołgami. – Zawsze mamy przygotowany program alternatywny. Teraz zamiast strzelania bojowego ćwiczyliśmy kierowanie ogniem „na sucho” – mówi ppłk Robert Nikonowicz, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego.


Przeciwlotnicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej przyjechali na szkolenie na poligon w Żaganiu. Ale zakaz ćwiczeń ogniowych obowiązuje tu już od kilku dni. Żołnierze nie strzelali ani razu, mimo że zaplanowano aż 90 ćwiczeń ogniowych. Od piątku nie mogą także jeździć po poligonie samobieżnymi zestawami artyleryjsko-rakietowymi ZSU-23-4 MP „Biała”.

Podobna sytuacja panuje na największym poligonowym placu ćwiczeń w okolicy Drawska Pomorskiego. – Trzy tysiące żołnierzy znajdujących się w tej chwili na poligonie może się szkolić, ale bez używania amunicji smugowej i środków pozoracji pola walki – przyznaje płk Marek Gmurski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku. I dodaje: – Patrząc na prognozy meteorologiczne, w każdej chwili możemy się spodziewać, że otrzymamy z nadleśnictwa całkowity zakaz strzelania i wstępu na tereny leśne.

Wojskowa instrukcja o ochronie przeciwpożarowej pozwala tylko na dwa rodzaje działań na poligonie, gdy istnieje zagrożenie pożarowe. Pierwszy dopuszcza ćwiczenia, ale np. bez użycia rakiet. Gdy jednak wilgotność ściółki spadnie poniżej 10 procent, dokument nakazuje w trybie alarmowym przerwać wszystkie formy prowadzonego szkolenia.

Żołnierze nie są zadowoleni, ale przepisów rygorystycznie przestrzegają. – Takie sytuacje demolują dowódcom programy szkolenia, a nam utrudniają pracę. Bywa, że nasi ludzie przez kilka dni przygotowują strzelnice czy pas taktyczny do zajęć i nagle okazuje się, że cała praca idzie na marne – narzeka ppłk Przemysław Mikołajczak, komendant poligonu w Wędrzynie. Tam również w piątek obowiązywał zakaz używania amunicji smugowej i środków pozoracji pola walki, np. świec dymnych, petard, materiałów wybuchowych.

W takich kryzysowych sytuacjach komendy poligonów proponują żołnierzom innego rodzaju szkolenia, np. na terenach miejskich lub tam, gdzie zagrożenie pożarowe nie występuje. – Gdy na poligonie planujemy zajęcia między majem a wrześniem, zawsze mamy przygotowany na wypadek suszy program alternatywny. Podczas rozpoczętego właśnie szkolenia zamiast strzelania bojowego ćwiczyliśmy kierowanie ogniem, ale „na sucho” – mówi ppłk Robert Nikonowicz, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego, który przyjechał do Żagania.

Wojsko stara się minimalizować ryzyko pożaru podczas ćwiczeń. Jeśli zagrożenie jest duże, żołnierzom towarzyszą strażacy. Dodatkowo każdy ćwiczący pododdział ma wydzielony pluton alarmowy, który może gasić ogień.

* * * * *

Według rozporządzenia ministra środowiska Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych podzieliła kraj na 42 strefy prognostyczne. W każdej leśnicy co kilka godzin dokonują skrupulatnych pomiarów temperatury i wilgotności ściółki. Gdy przez kolejnych 5 dni o godzinie 9. jej wilgotność jest niższa niż 10 procent, wprowadzany jest okresowy zakaz wstępu do lasu. Komunikaty o zagrożeniu pożarowym w lasach podawane są dwa razy na dobę o godzinie 9. i 13.

W kraju istnieją trzy kategorie zagrożenia pożarowego: małe, średnie i duże. Przy małym na poligonach trwają wszystkie zaplanowane ćwiczenia i strzelania. Przy średnim można strzelać, ale bez wykorzystania amunicji smugowej, zapalającej, dymnej, oświetlającej, sygnałowej oraz bomb zapalających i oświetlających. Przy zagrożeniu dużym o wilgotności ściółki od 10 do 20 procent zajęcia mogą się odbywać jak przy stopniu drugim. Przy wilgotności poniżej 10 procent szkolenie na poligonie jest niemożliwe.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368895560
Poligon rzecz święta. Ćwiczenia - każde - to stan wyższej konieczności i nie ma co tu oglądać się na gajowego. Wolę mieć spalone 40 h lasu niż 1/2 Poznania.
5C-16-3D-92

Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
 
Ankona – bitwa po polsku
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Stalowy człowiek
Nowe książeczki wojskowe
Groty dla proobronnych
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Wilki znów na Mazurach
Podwodne centrum przyszłości
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Desantowanie z transportowego giganta
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Lufy prosto z Huty
V-2 leci do aliantów
Course on Diplomacy
Kontyngent do zmiany
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wisła i Narew w Sejmie
Psy (w) WOT
Grot – rozwojowa konstrukcja
Co ze sprawdzianem z WF?
Kat warszawskiego getta przed sądem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wiosłują dla Emily
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Klauzula: ściśle tajne
Plany WB Group
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Misja, która zmieniła polską armię
Afganistan: powrót do domu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Szczyt NATO już w poniedziałek
Afganistan. Czas wracać do domu
Kurs na dyplomację
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Combining Two Worlds
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polskie F-16 gotowe na Islandię
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Sukcesy żołnierzy na AFN
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żołnierze bez testów z WF-u
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Rusza PKW Islandia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO