moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Susza „wyłączyła” wojskowe poligony

Na poligonach od kilku dni panuje cisza. Ze względu na zagrożenie pożarowe żołnierze nie mogą strzelać czy jeździć czołgami. – Zawsze mamy przygotowany program alternatywny. Teraz zamiast strzelania bojowego ćwiczyliśmy kierowanie ogniem „na sucho” – mówi ppłk Robert Nikonowicz, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego.


Przeciwlotnicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej przyjechali na szkolenie na poligon w Żaganiu. Ale zakaz ćwiczeń ogniowych obowiązuje tu już od kilku dni. Żołnierze nie strzelali ani razu, mimo że zaplanowano aż 90 ćwiczeń ogniowych. Od piątku nie mogą także jeździć po poligonie samobieżnymi zestawami artyleryjsko-rakietowymi ZSU-23-4 MP „Biała”.

Podobna sytuacja panuje na największym poligonowym placu ćwiczeń w okolicy Drawska Pomorskiego. – Trzy tysiące żołnierzy znajdujących się w tej chwili na poligonie może się szkolić, ale bez używania amunicji smugowej i środków pozoracji pola walki – przyznaje płk Marek Gmurski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku. I dodaje: – Patrząc na prognozy meteorologiczne, w każdej chwili możemy się spodziewać, że otrzymamy z nadleśnictwa całkowity zakaz strzelania i wstępu na tereny leśne.

Wojskowa instrukcja o ochronie przeciwpożarowej pozwala tylko na dwa rodzaje działań na poligonie, gdy istnieje zagrożenie pożarowe. Pierwszy dopuszcza ćwiczenia, ale np. bez użycia rakiet. Gdy jednak wilgotność ściółki spadnie poniżej 10 procent, dokument nakazuje w trybie alarmowym przerwać wszystkie formy prowadzonego szkolenia.

Żołnierze nie są zadowoleni, ale przepisów rygorystycznie przestrzegają. – Takie sytuacje demolują dowódcom programy szkolenia, a nam utrudniają pracę. Bywa, że nasi ludzie przez kilka dni przygotowują strzelnice czy pas taktyczny do zajęć i nagle okazuje się, że cała praca idzie na marne – narzeka ppłk Przemysław Mikołajczak, komendant poligonu w Wędrzynie. Tam również w piątek obowiązywał zakaz używania amunicji smugowej i środków pozoracji pola walki, np. świec dymnych, petard, materiałów wybuchowych.

W takich kryzysowych sytuacjach komendy poligonów proponują żołnierzom innego rodzaju szkolenia, np. na terenach miejskich lub tam, gdzie zagrożenie pożarowe nie występuje. – Gdy na poligonie planujemy zajęcia między majem a wrześniem, zawsze mamy przygotowany na wypadek suszy program alternatywny. Podczas rozpoczętego właśnie szkolenia zamiast strzelania bojowego ćwiczyliśmy kierowanie ogniem, ale „na sucho” – mówi ppłk Robert Nikonowicz, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego, który przyjechał do Żagania.

Wojsko stara się minimalizować ryzyko pożaru podczas ćwiczeń. Jeśli zagrożenie jest duże, żołnierzom towarzyszą strażacy. Dodatkowo każdy ćwiczący pododdział ma wydzielony pluton alarmowy, który może gasić ogień.

* * * * *

Według rozporządzenia ministra środowiska Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych podzieliła kraj na 42 strefy prognostyczne. W każdej leśnicy co kilka godzin dokonują skrupulatnych pomiarów temperatury i wilgotności ściółki. Gdy przez kolejnych 5 dni o godzinie 9. jej wilgotność jest niższa niż 10 procent, wprowadzany jest okresowy zakaz wstępu do lasu. Komunikaty o zagrożeniu pożarowym w lasach podawane są dwa razy na dobę o godzinie 9. i 13.

W kraju istnieją trzy kategorie zagrożenia pożarowego: małe, średnie i duże. Przy małym na poligonach trwają wszystkie zaplanowane ćwiczenia i strzelania. Przy średnim można strzelać, ale bez wykorzystania amunicji smugowej, zapalającej, dymnej, oświetlającej, sygnałowej oraz bomb zapalających i oświetlających. Przy zagrożeniu dużym o wilgotności ściółki od 10 do 20 procent zajęcia mogą się odbywać jak przy stopniu drugim. Przy wilgotności poniżej 10 procent szkolenie na poligonie jest niemożliwe.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368895560
Poligon rzecz święta. Ćwiczenia - każde - to stan wyższej konieczności i nie ma co tu oglądać się na gajowego. Wolę mieć spalone 40 h lasu niż 1/2 Poznania.
5C-16-3D-92

Kolejni operatorzy Warmate
 
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
NATO stawia na drony
Od Chersonia po Krym
Lider nauczy dowódców kreatywności
Przygotowani na kryzys
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
„Rekin” dobił do brzegu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dublet pięciobojowych sztafet
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Ile Polska straciła podczas II wojny
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Rekordowa przysięga na WAT
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Alianci z AK
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Collective Defense is Priority
Jak się testuje F-35
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Podniebny trening transportowców
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Święto logistyków
Zostań podoficerem WP!
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Desant pod Arnhem
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Włoskie Typhoony w akcji
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Czerwona agresja
Ukraińska kontrofensywa
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Zostań stypendystą MON-u
Brunatny najazd
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Premier w Żelaznej Dywizji
Śladem profesjonalistów
Putin sięga po rezerwy
Polska zmiana w zespole NATO
Integracja Wisły
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Interwencyjne granatniki
Jastrzębie nad Słowacją
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
Gaudeamus igitur!
Wojska OT mają pięć lat!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO