moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenci opanowali poligon w Wędrzynie

350 oficerów z Akademii Obrony Narodowej ruszyło na poligon. Planują operacje bojowe, jeżdżą wojskowymi wozami, pole walki monitorują wykorzystując śmigłowiec Mi-8 i samolot bezzałogowy. Manewrom przygląda się 50 wykładowców – sprawdzą, jak ich podopieczni radzą sobie na stanowiskach dowódców i sztabowców.


Na pograniczu Wislandii i Mondy doszło do konfliktu o znajdujące się tam złoża gazu i ropy naftowej. Gdy wojska Mondy rozpoczęły mobilizację sił, dowództwo Wislandii także postawiło swoje wojska w stan gotowości. Ruszyły przygotowania do ochrony najważniejszych cywilnych i wojskowych obiektów. Tak wygląda scenariusz ćwiczeń „Pierścień 13” zorganizowanych przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej.

W „Pierścieniu 13” uczestniczy 350 oficerów studiów podyplomowych: polityki obronnej,  operacyjno-strategicznych i dowódczo-sztabowych, a także Wyższego Kursu Taktyczno-Operacyjnego. Na poligon w Wędrzynie przyjechali także studenci anglojęzycznego kursu Advanced Operational Strategic Course m.in. z Brazylii i Ukrainy. Podczas trwających tydzień manewrów przyszli dowódcy sprawdzą swoje umiejętności sztabowców.

W piątek ćwiczących w ramach VIP Day odwiedzili przedstawiciele Sejmu, departamentów resortu obrony, Dowództwa Wojsk Lądowych, AON oraz władz lokalnych. – Szkolenie to dla słuchaczy Akademii egzamin, który pokaże, czy wiedzę zdobytą w salach wykładowych potrafią przełożyć na praktykę – mówi kierujący ćwiczeniami gen. dyw. w st. spocz. Zbigniew Cieślik.

Na początek oficerowie musieli zorganizować przerzut wojsk Wislandii w rejon walk. Transport żołnierzy utrudniał chaos na drogach, którymi uciekali mieszkańcy. Następnym punktem ćwiczeń będzie m.in. planowanie natarcia oraz organizacja obrony przed kontratakiem przeciwnika.

Szkolenie trwa w dzień i w nocy. – Największym wyzwaniem jest podejmowanie decyzji pod presją czasu, ale tego właśnie jesteśmy uczeni – zauważa płk Jacek Ostrowski, słuchacz podyplomowych studiów polityki obronnej AON, a w trakcie ćwiczeń dowódca fikcyjnej 71 Brygady Zmechanizowanej.

Żołnierze najpierw muszą obsadzić poligonowe stanowiska dowodzenia. Potem zaplanować i przeprowadzić działania bojowe, korzystając z nowoczesnych systemów dowodzenia i łączności. Jednym z nich jest „Jaśmin”, dzięki któremu ćwiczący wiedzą, co się dzieje na polu walki, mogą przekazywać rozkazy i meldunki. Na wędrzyńskim poligonie rozstawiono ponad 130 stanowisk „Jaśmina”.

Studenci dostali także do dyspozycji 120 pojazdów i wozów dowodzenia. Korzystają z systemu kierowania ogniem „Łowcza” oraz zestawu kierowania ogniem „Topaz”. Do monitorowania ruchu wojsk i sytuacji na polu walki wykorzystują śmigłowiec Mi-8 i samolot bezpilotowy z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. – Sprawdzamy w ten sposób umiejętność korzystania przez oficerów z najnowszych wojskowych technik – wyjaśnia płk Jarosław Wołejszo, zastępca kierownika ćwiczeń, dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AON.

Ćwiczących wspiera 470 żołnierzy Wojsk Lądowych, m.in. z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 100 Batalionu Łączności i 10 Brygady Kawalerii Pancernej.  Przygotowują oni studentom stanowiska dowodzenia i łączności. –Dzięki temu słuchacze mogą zapoznać się m.in. z działaniem rozbudowanych polowych stanowisk dowodzenia – zapewnia gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych.

W szkoleniu uczestniczą też przedstawiciele powiatu Sulęcin i powołany przy staroście zespół kryzysowy. – To świetny sprawdzian współpracy między wojskiem a władzami cywilnymi – uważa posłanka Bożena Sławiak (PO) z Komisji Obrony Narodowej.

Działania przyszłych dowódców ocenia ponad 50 pracowników Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii. – Jak obserwowałem, nasi słuchacze ćwiczą już na takim poziomie, jakby faktycznie byli wyznaczeni na dowódcze stanowiska – stwierdził rektor-komendant AON gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek.

AD

autor zdjęć: Paweł Gładysz

dodaj komentarz

komentarze


V-2 leci do aliantów
 
NATO ćwiczy w Gruzji
Javelin gwarantuje skuteczność
Stalowy człowiek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Ankona – bitwa po polsku
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Nagroda nie tylko od dowódcy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Psy (w) WOT
Abrams – czołg niepokonany w walce
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nowe książeczki wojskowe
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan. Czas wracać do domu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kontyngent do zmiany
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wiosłują dla Emily
Desantowanie z transportowego giganta
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afganistan: powrót do domu
Course on Diplomacy
Żołnierze bez testów z WF-u
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Umowa na Mieczniki podpisana
Rusza PKW Islandia
Kurs na dyplomację
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wisła i Narew w Sejmie
Combining Two Worlds
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Lato w wojskowym klimacie
Groty dla proobronnych
Co ze sprawdzianem z WF?
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podwodne centrum przyszłości
Abramsy dla 1 Brygady
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Lufy prosto z Huty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO