moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi zdobywają jaskinie w Tatrach

Kilkunastu żołnierzy Wojsk Specjalnych przeszło szkolenie w górskich jaskiniach. Przez dwa tygodnie uczyli się wspinać, przedzierać przez szczeliny i prowadzić pod ziemią akcję ratunkową. – Komandosi muszą być gotowi do działań w ekstremalnych warunkach – mówi mjr Krzysztof Plażuk z Dowództwa Wojsk Specjalnych.


Na kurs w Tatry wyjechali instruktorzy szkolenia górskiego i kandydaci na instruktorów z Dowództwa Wojsk Specjalnych, Formozy, GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, NIL-a i AGAT-u.

– W jaskiniach żołnierze uczą się technik linowych i ratownictwa medycznego na najwyższym poziomie – podkreśla mjr Krzysztof Plażuk z Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Jeden z komandosów dodaje: – Zdobywając statek czy budynek, używamy bardzo podobnych technik do tych, które stosuje się, pokonując groty. Jeśli poradzimy sobie pod ziemią, to na powierzchni też damy radę.

Szkolenie odbywało się pod okiem instruktorów taternictwa jaskiniowego z Polskiego Związku Alpinizmu i było podzielone na dwie części.

Najpierw, nie schodząc pod ziemię, uczyli się zasad wspinaczki. – W jaskiniach każdy zdany jest wyłącznie na siebie, dlatego wcześniej trzeba się starannie do takiego zadania przygotować – tłumaczy Andrzej, instruktor z Dowództwa Wojsk Specjalnych. Te ćwiczenia odbywały się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dopiero potem komandosi ruszyli w Tatry. Ćwiczyli w największych polskich jaskiniach.

Uczyli się zakładać liny poręczowe w poziomie i w pionie, budować stanowiska w skałach i punkty asekuracyjne. By ćwiczyć zasady ratownictwa jaskiniowego, część żołnierzy wcieliła się w rolę rannych. – W jaskiniach dochodzi najczęściej do urazów kręgosłupa, więc poszkodowanego musimy transportować na noszach lub na desce ortopedycznej. Przeprowadzenie go w takim stanie przez szczeliny i zaciski jaskiniowe jest bardzo trudne – opowiada Krystian z Jednostki Wojskowej Komandosów.

Skomplikowane akcje ratunkowe w jaskiniach mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Wówczas na dnie jaskini żołnierze muszą udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, ogrzewać go i czekać na akcję ratunkową z zewnątrz.

Zajęcia zazwyczaj trwały kilkanaście godzin dziennie. W jaskiniach żołnierze używali jedynie niewielkich latarek czołowych. Dodatkowym utrudnieniem była pogoda. Podczas kursu cały czas padał deszcz, a przeciekająca przez szczeliny woda tworzyła kaskady i strumieniami spadała na wspinających się. Żeby uchronić się przed wyziębieniem (temperatura w jaskiniach to ok. 4 stopnie Celsjusza), komandosi ubrani byli w specjalne kombinezony jaskiniowe, które są wodoodporne, choć przepuszczają powietrze.

– Dla mnie najciekawsza była Jaskinia Czarna. Ma różnorodne korytarze – pionowe i poziome, można się w niej także wspinać, a nie jak w pozostałych poruszać tylko na linach – opowiada komandos z Lublińca.

Szkolenie kandydatów na instruktorów zakończy się wejściem na lodowiec w Alpach. Dopiero gdy komandosi instruktorzy przejdą ten test, będą mogli prowadzić zajęcia z żołnierzami w swoich jednostkach.

Wojska Specjalne zaczęły kształcić instruktorów górskich w 2010 roku. Każde szkolenie podzielone jest na kilka etapów. Żołnierze rozpoczynają naukę w halach sportowych i na ściankach wspinaczkowych. Potem latem i zimą trenują wspinaczkę w górach, zdobywają wiedzę o lawinach, trenują topografię i szkolą w jaskiniach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWS

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
 
Wilki znów na Mazurach
Grot – rozwojowa konstrukcja
Lufy prosto z Huty
Plany WB Group
Abrams – czołg z najwyższej półki
Misja, która zmieniła polską armię
Desantowanie z transportowego giganta
Kat warszawskiego getta przed sądem
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Afganistan. Czas wracać do domu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wiosłują dla Emily
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wisła i Narew w Sejmie
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żołnierze bez testów z WF-u
Psy (w) WOT
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Afganistan: powrót do domu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kurs na dyplomację
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kontyngent do zmiany
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Combining Two Worlds
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nowe książeczki wojskowe
Stalowy człowiek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rusza PKW Islandia
Course on Diplomacy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polak najlepszym podoficerem NATO
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Klauzula: ściśle tajne
Podwodne rozpoznanie i ratunek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Ankona – bitwa po polsku
Co ze sprawdzianem z WF?
Podwodne centrum przyszłości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO