moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tego dnia wybuchła II wojna światowa

1 września 1939 r. o świcie agresją III Rzeszy na Polskę rozpoczęła się najkrwawsza wojna w dziejach świata. Pochłonęła, według różnych szacunków, od 50 do 72 milionów ludzkich istnień. Polacy, nie mogąc doczekać się pomocy sojuszników, przez ponad miesiąc sami stawiali opór o wiele silniejszemu agresorowi.

„Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa” – ogłosił prezydent Ignacy Mościcki 1 września 1939 r. w odezwie do narodu. Tego dnia o 4.40 rano eskadra 4 Floty Powietrznej Luftwaffe rozpoczęła nalot na Weluń, 15-tysięczne miasteczko położone 21 kilometrów od polsko-niemieckiej granicy. W niebronionym mieście zginęło ok. 1200 mieszkańców, a trzy czwarte domów legło w gruzach. – Miasto nie miało znaczenia militarnego, nalot był rodzajem treningu dla pilotów i sposobem na zastraszenie Polaków – tłumaczy Marcin Westphal, historyk i kierownik działu wystawienniczego w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

Siedem minut później, o 4.47, padł rozkaz otwarcia ognia z pancernika Schleswig-Holstein w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego broniło się przez siedem dni.

Jednocześnie żołnierze Wehrmachtu przekroczyli na całej długości granicę z Polską oraz zaatakowali z terytorium Moraw i Słowacji. W zaciekłych walkach spychali naszą obronę, a ich przewaga była miażdżąca. Niemcy skoncentrowali przeciwko Polsce 1,8 mln uzbrojonych żołnierzy, 2800 czołgów, około 3000 samolotów i 10 tys. dział. Polska zmobilizowała prawie milion żołnierzy, 880 czołgów, 400 samolotów i 4300 dział.

– Nasz kraj liczył na pomoc aliantów, z którymi byliśmy związani wojskowymi sojuszami. Mieliśmy nadzieję, że Francja i Anglia uderzą na Niemcy, odciążając nasz front – wyjaśnia Marcin Westphal. Jak dodaje, trudno jednak dziś wyrokować, jak wpłynęłoby to na losy całej II wojny. 3 września oba kraje wypowiedziały wojnę III Rzeszy, ale nie podjęły działań zbrojnych. Opuszczona przez sprzymierzeńców Polska nie była w stanie odeprzeć hitlerowskiej napaści.

Naszą klęskę przypieczętował atak 17 września Armii Czerwonej, która realizowała w ten sposób zapis tajnego protokołu do paktu z Niemcami. Tego samego dnia polski prezydent, rząd i Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz przekroczyli z częścią wojsk granicę z Rumunią, gdzie zostali internowani.

Mimo to Polska dalej walczyła. Do 28 września broniła się Warszawa, dzień dłużej Modlin, 2 października broń złożyli obrońcy Helu, a 6 października, po ostatniej bitwie kampanii pod Kockiem, poddały się oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga.

W walkach z Wehrmachtem zginęło około 66 tys. polskich żołnierzy, 134 tys. zostało rannych, a ok. 420 tys. dostało się do niewoli. Wojsko polskie, stawiając zacięty opór, spowodowało spore starty w niemieckich szeregach – zginęło i zostało rannych 45 tys. ich żołnierzy.

Tak rozpoczęła się sześcioletnia wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, obejmujący prawie całą Europę, a także część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Zakończyła ją dopiero kapitulacja III Rzeszy 8 maja i Japonii 2 września 1945 r.

AD

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
 
Umowa na Mieczniki podpisana
Course on Diplomacy
Wisła i Narew w Sejmie
Wilki znów na Mazurach
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Desantowanie z transportowego giganta
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polak najlepszym podoficerem NATO
NATO ćwiczy w Gruzji
Podwodne centrum przyszłości
Combining Two Worlds
Rusza PKW Islandia
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Co ze sprawdzianem z WF?
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Abrams – czołg z najwyższej półki
Javelin gwarantuje skuteczność
Kurs na dyplomację
Ankona – bitwa po polsku
V-2 leci do aliantów
Wiosłują dla Emily
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Lato w wojskowym klimacie
Kontyngent do zmiany
Groty dla proobronnych
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lufy prosto z Huty
Abrams – czołg niepokonany w walce
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podwodne rozpoznanie i ratunek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
„Zginęli, bo byli Polakami”
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Abramsy dla 1 Brygady
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan: powrót do domu
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Żołnierze bez testów z WF-u
Stalowy człowiek
Psy (w) WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO