moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusz musi być przygotowany na wyzwania

Czym są Siły Odpowiedzi NATO, jak przygotowują się do działania i w jaki sposób są dowodzone? Tego dowiedzą się dziennikarze z 11 krajów Europy, w tym Polski, podczas spotkań w dowództwach natowskich, które zorganizowało amerykańskie przedstawicielstwo w NATO. Pierwszym przystankiem było Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w holenderskim Brunssum.

Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF) mogą być użyte do ochrony terytoriów, najważniejszych obiektów czy demonstracji siły.

– NATO istnieje dzięki swoim członkom, ich chęci i zapałowi takiemu, jakim Polska wykazuje się przy przygotowywaniu ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013” – chwalił w Brunssum francuski gen. Michael Jakovlev, zastępca szefa sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych ds. planowania.

Reprezentowane przez niego dowództwo (Joint Force Command – JFC) odpowiedzialne jest za prowadzenie natowskich operacji m.in. w Afganistanie. Zaangażowane jest też w działanie Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF).

NRF liczące 13 tys. żołnierzy to wydzielone i świetnie przygotowane oddziały armii państw Sojuszu. Utrzymywane są w pięciodniowej gotowości, aby reagować na zagrożenia kryzysowe w przypadku naruszenia bezpieczeństwa państw członkowskich. Mogą być użyte do ochrony terytoriów, najważniejszych obiektów czy demonstracji siły.

Uczestnictwo w NRF poprzez wspólne ćwiczenia umacnia umiejętność współpracy sił zbrojnych członków NATO oraz państw partnerskich. – Pomoże również w utrzymaniu gotowości sił Sojuszu po zakończeniu operacji ISAF w Afganistanie – podkreślał gen. Jakovlev. Jak dodał, NATO „po misji ISAF” powinno bowiem znowu skupić się na szkoleniu wojsk, by być przygotowane na nowe wyzwania. – Tutaj właśnie niezwykle ważną rolę pełnią siły odpowiedzi, pomagając nawiązać współpracę wielonarodową i wzmacniając rolę ćwiczeń wojskowych – zaznaczył generał.

W tym roku głównym szkoleniem NRF będą ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” odbywające się 2–9 listopada na terenie Polski i krajów bałtyckich. Weźmie w nich udział 6 tys. osób z kilkunastu państw zarówno członków NATO, jak i krajów partnerskich. Przez tydzień wspólnie szkolić się będą wojska lądowe, lotnictwo, marynarka wojenna oraz siły specjalne. W manewry zostanie zaangażowane m.in. 40 samolotów, w tym myśliwce F-16, MiG-29, myśliwsko-bombowe SU-22 i transportowe CASY oraz 15 okrętów.

– Ćwiczenia będą kulminacją serii mniejszych manewrów jednostek sił odpowiedzi, które przez ostatnie miesiące odbywały się w 14 krajach Sojuszu – wyliczał płk Dawid Dinger z biura prasowego w Brunssum.

W łotewskiej bazie Adazi powstanie sztab ćwiczeń, a zasadnicza ich część, obejmująca manewry lądowe, przeprowadzona zostanie na polskim poligonie w Drawsku Pomorskim. Zaangażowanie naszego kraju w te manewry jest zresztą największe ze wszystkich krajów Sojuszu. – Polska zaoferowała miejsce treningu na swoim poligonie i rewelacyjnie sprawdza się jako przyszły gospodarz ćwiczeń – podkreślał gen. Jakovlev.

Celem „Steadfast Jazz 2013” jest sprawdzenie zdolności Sojuszu do realizacji zadań związanych z wypełnieniem zobowiązań w ramach wspólnej obrony prowadzonej zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. – Jednocześnie manewry pozwolą na takie przeszkolenie sił, abyśmy byli pewni, że są w stanie ze sobą współdziałać i reagować w każdej sytuacji oraz w dowolnych okolicznościach – informował gen. Hans-Lotha Domrose, dowódca JFC.

Efektem ćwiczeń będzie także certyfikacja, czyli sprawdzenie gotowości JFC w Brunssum do przejęcia na rok kierowania Siłami Odpowiedzi NATO od bliźniaczego dowództwa mieszczącego się we włoskim Neapolu.

***
Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych (Allied Joint Force Command – JFC) w Brunssum podlega Dowództwu Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacji (Allied Command Operations) w Mons w Belgii. Podobna struktura jak w Brunssum mieści się też we włoskim Neapolu. Kwaterze w Brunssum podporządkowane są trzy połączone dowództwa NATO – Wojsk Lądowych w tureckim Izmirze, Marynarki Wojennej w Northwood w Wielkiej Brytanii i Sił Powietrznych w niemieckim Ramstein. Główną operacją, jaką w tej chwili prowadzi JFC, jest misja Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie – ISAF. W Brunssum pracuje półtora tysiąca żołnierzy i pracowników cywilnych ze wszystkich krajów NATO, w tym ok. 30 polskich oficerów i podoficerów.

AD

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
 
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Time for Miecznik
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Legia Akademicka po raz piąty
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Course on Diplomacy
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Duch Invictus jest, czas na formę
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Star Army
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Żołnierze bez testów z WF-u
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Czy będą podwyżki?
Kraby dla podhalańczyków
Ciemne strony Facebooka
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Afganistan. Czas wracać do domu
Polityka nie znosi próżni
Ogień na alpejskich szczytach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Współpraca i wspólna pamięć
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Szef MON odwiedził USA
Szef MON-u w Forcie Sill
Kobiety a pokój
W jedynym słusznym kierunku
Wybierz się na wojskowe studia
Advantages of Efficient Organization
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wilk na poligonie
JWK to test siły i motywacji
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Dron z LAW-u
Wzmocnione siły na granicy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Test mobilności 12 Dywizji
Emerytura wypłacana w … karmie
Eto, pies na misje
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Dron dla hydrografów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Polsko-tureckie obrady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO