moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczniej w Ghazni

Megafony ostrzegające przed niebezpieczeństwem, kamery monitorujące miasto oraz całodobowe dyżury policjantów, strażaków i lekarzy. Za kilka tygodni w Ghazni rozpocznie działalność Centrum Zarządzania Kryzysowego. Projekt jego stworzenia przygotowali Polacy z Zespołu Odbudowy Prowincji.


Film: Dowództwo Operacyjne SZ

– Pomysł stworzenia Centrum był jednym z wielu przedstawionych Afgańczykom przez polski Zespół Odbudowy Prowincji PRT – mówi mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego. Mieszkańcy Ghazni zdecydowali, że chcą zrealizować właśnie ten. Spodobał im się pomysł skupienia dowodzenia siłami bezpieczeństwa w jednym miejscu.

– W Centrum będą pracować specjaliści z policji, straży pożarnej, pogotowania ratunkowego oraz sił bezpieczeństwa – tłumaczy ppłk Marek Klimasara, szef Zespołu Rozbudowy Prowincji. – Dzięki najnowocześniejszym środkom łączności będą mogli szybko reagować na zagrożenia.

Do tej pory działania służb ratunkowych czy policji i wojska w Ghazni nie były skoordynowane. W razie poważnego kryzysu trudno byłoby im współpracować i zapanować nad sytuacją.


W pobliżu budowanego Centrum powstaje parking, zbudowano też drogi dojazdowe. – Wkrótce rozpocznie się instalowanie central telefonicznych, dzięki którym mieszkańcy Ghazni będą mogli informować o niebezpieczeństwie – opowiada mjr Marek Pietrzak. – Na ulicach miasta trwa budowa systemu monitoringu, dzięki któremu informacje o niebezpieczeństwie dotrą do specjalistów niemal natychmiast.

W centrum pracę znajdą głównie przedstawiciele Afgańskich Sił Bezpieczeństwa oraz służb ratunkowych. Zakończyła się już część projektu, w ramach którego przyszli pracownicy przeszli specjalistyczne kilkumiesięczne szkolenia. Ich zadaniem będzie nie tylko obserwowanie ulic Ghazni i przyjmowanie zgłoszeń, ale też przekazywanie spraw konkretnym służbom, na przykład policji czy straży pożarnej. – Muszą nauczyć się podejmować właściwe decyzje, informować właściwe służby, bardzo dobrze znać topografię miasta. Praca centrum będzie zorganizowana podobnie jak w naszym kraju, bo na naszych rozwiązaniach w tym zakresie bazowali specjaliści PRT – wyjaśnia mjr Pietrzak.


Chociaż projekt budowy Centrum przygotowali polscy specjaliści z zespołu PRT, to jego realizowanie zostawiono już Afgańczykom. Do przetargów na budowę Centrum oraz jego wyposażenie stawali lokalni przedsiębiorcy. – Afgańczycy uczestniczą w całym procesie budowy Centrum – podkreśla major Pietrzak.

Budowa Centrum Zarządzania Kryzysowego kosztować będzie trzy miliony złotych. Sfinansowało ją Ministerstwo Obrony Narodowej. W tym roku po raz pierwszy fundusze na rzecz projektów realizowanych przez PRT w Afganistanie pochodzą z budżetu MON. Wcześniej pieniądze na te cele pochodziły z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Od 2002 roku do chwili obecnej Polska przeznaczyła na pomoc rozwojową w Afganistanie ponad 140 milionów złotych. Polski Zespół ds. Rozbudowy Prowincji w latach 2008–2012 zrealizował 157 projektów pomocowych na kwotę ponad 74 mln złotych, w tym 90 dotyczyło rozbudowy infrastruktury publicznej, m. in. budowy dróg, hydroelektrowni, elektryfikacji oraz sieci wodociągowych. Kolejne 31 obejmowało wyposażenie obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły i szpitale, a 36 dotyczyło aktywizacji zawodowej oraz szkolenia.
Ewa Korsak

autor zdjęć: Dariusz Lewtak, Dowództwo Operacyjne SZ

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda nie tylko od dowódcy
 
Kurs na dyplomację
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Siła braterstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Borsuk bezwzględnie potrzebny
„Albatros” wyszedł na morze
W drodze do Ameryki
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Afganistan. Czas wracać do domu
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Moździerze dla WOT-u
Tygrysy grasowały także nocą!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
A Multi-Front Operation
Kwalifikacja? Może w czerwcu
PKW Turcja już działa
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Borsuk pokazał swoje możliwości
Kask Weterana do zdobycia!
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
CBW świętuje
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Grupy niszczycieli czołgów
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Gorzka parada zwycięstwa
Misje kształtują charakter
Jacht i menażki od wojska
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żandarmeria świętuje
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Nowe książeczki wojskowe
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Pierwszy dzień do zwycięstwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Specjaliści od wsparcia
Podoficer, czyli lider
„Dragon” wskazał cel
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Marynarz na „Korfantym”
Krwiodawcy w mundurach
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Polscy żołnierze polecą na Islandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO