moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

CBA prześwietli firmy współpracujące z armią

Resort obrony i CBA podpiszą porozumienie o współpracy antykorupcyjnej – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Chodzi o objęcie jak najszczelniejszą ochroną przetargów w ramach modernizacji armii oraz zapobieganie aferom korupcyjnym. Dlatego CBA m.in. przyjrzy się firmom zatrudniającym byłych żołnierzy, którzy organizowali przetargi.


– Ścisła współpraca MON i CBA trwa już dwa lata, ale nie miała uregulowanych podstaw prawnych – mówi Marcin Szaładziński, dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON. Teraz to się zmieni. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu minister obrony Tomasz Siemoniak i Paweł Wojtunik, szef CBA podpiszą porozumienie, które zacieśni współpracę pomiędzy resortem obrony a Biurem. Chodzi o objęcie jak najskuteczniejszą ochroną antykorupcyjną rozpoczynających się wielkich przetargów w ramach modernizacji armii. – Takie porozumienie ma ogromy sens, dlatego że walka z korupcją jest naszą wspólną sprawą – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

17 września rząd przyjął „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych”. Dokument zakłada, że Ministerstwo Obrony Narodowej do 2022 roku kupi m.in. śmigłowce, samoloty szkoleniowe, bezzałogowce, okręty i systemy obrony powietrznej i antyrakietowej. Na unowocześnienie wojska wydane zostanie w sumie 130 mld zł.

Pieniądze są ogromne, a koncerny rywalizujące o kontrakty nie przebierają w środkach. Dlatego nowa umowa ureguluje, wzmocni i ułatwi zasady współpracy między CBA a resortowym Biurem Procedur ds. Antykorupcyjnych. – Ponadto będziemy się zwracać do CBA o to, by służba sprawdziła firmy zatrudniające byłych żołnierzy w zakresie przestrzegania art. 122a ustawy o służbie żołnierzy zawodowych. Przepis ten mówi o zakazie zatrudniania przez trzy lata byłych żołnierzy mających do czynienia z zakupami uzbrojenia – wyjaśnia Marcin Szaładziński. Obie instytucje będą wymieniać się informacjami na temat przetargów i umów zawieranych w wojsku, w szczególności tych dotyczących inwestycji budowlanych, usług ochrony oraz gospodarki paliwowej. W ramach porozumienia, CBA pomoże również w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie. – Porozumienie zakłada też organizowanie wspólnych konferencji i paneli tematycznych – dodaje dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON.

Minister Siemoniak, oprócz porozumienia z CBA, planuje również wzmocnić współpracę między CBA, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i Żandarmerią Wojskową w zwalczaniu zagrożeń korupcyjnych, zwłaszcza na poziomie jednostek wojskowych, aby nie powtórzyła się afera taka, jak miała niedawno miejsce w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Zatrzymano tam sześć osób: żołnierzy i pracowników cywilnych za „ustawianie przetargów w jednostce, w wyniku których wojsko płaciło za usługi, których nie otrzymywało. Chodzi o zamówienia warte blisko 7 milionów złotych” – czytamy w komunikacie.

Edyta Żemła

autor zdjęć: arch. CBA

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381605360
CBA- twór powstały z niewiedzy prawnej. Całość poczynań prawnych jest zawarta w ustawodawstwie. Same organy są śmieszne ponieważ odwołują się do pewnej jednej, zabronionej czynności z kodeksu karnego tz. korupcji. 1. Utrzymywanie tego rodzaju" służb" poniża Nas jako Naród = z założenia jesteśmy skorumpowani. 2. Tak "rozumiąc" rzeczywistość można powołać służby anty : do spraw krzyczących po 22.00 godzinie, nie usuwających sopli z wysokich budynków zimą, wypływających zbyt daleko na jeziorze. p.s. nie po to kształcimy szeroko funkcjonariuszy państwowych, by tworzyć dodatkowe ograniczone "struktury".
F9-66-6A-55

Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Uwaga, transformacja!
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Serwis K9 w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Orzeł dla bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO